- Advertisement -

- Advertisement -

Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi

0 22

Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi: Ağız ve diş sağlığı adeta her şeyin başında gelir. Sağlık açısından dikkat etmemiz gereken en temel etkilerden bir tanesidir. Aslında ne kadar dikkatli bir şekilde hareket edersek sorunlardan o kadar uzak kalacağız. Halk arasında diş ve ağız sağlığı hakkında bilinen çok fazla yanlışlar yer almaktadır. Bunların doğrularını uygulamak hem bir dişin ömrünü arttıracaktır. Hem de kişilerin sosyal ortamlarda daha rahat hareket etmesine yardımcı olacaktır diyebiliriz

Ağız  Ve Diş Sağlığı

Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi
Bütün besinler ağız yoluyla alınır. Dişlerimiz sağlıklı olursa; vücudumuza bakteriler girmez. Çürükler yer edinemez.

Ağız sindirim kanalının giriş kısmını oluşturan en temel yapı birimidir. Ağızda meydana gelen olumsuz durumlar hem sindirim hem dolaşım hem de boşaltım gibi birçok bedensel sistemin olumsuz etkilenmesine neden olacak. Bu yüzden ağız ve diş temizliği önemi bir hayli fazla olmaktadır. Ağız yolu ile alınan besinler çiğnendikten sonra tükürük ile karışır ve yutma yöntemi ile sindirim için hazır bir hale gelir. Ağız aynı zamanda kendimizi ifade edebilmek ve konuşmak için bizlere yardımcı olan temel eleman diyebiliriz. Tat alma organımız olarak yer alan dilin, çiğnemeden yutma ya da konuşma gibi birçok faaliyete yardımı olması ağız ve diş sağlığının hayatımızdaki önemini ortaya koymaktadır.

Dişler besinleri parçalamak ve öğütmek için en yardımcı eleman olarak yer alırken ısırma ve çiğneme için de en büyük görevi üstlenmektedir. Dişlerinde eksilme meydana gelen kişiler üzerinde bazı sesleri çıkarmanın oldukça zor bir hale gelmesi, çiğneme ya da yutma, ısırma gibi durumlarda zorluk çekmesi bilinen bir gerçektir. Dişler de bu noktada gelişim süresi içerisinde ilk çıkan süt dişlerinin ardından daha sonra yerini kalıcı olan ana dişlere bıraktığı bilinir.

Ağız ve diş sağlığı

arasında yer alan en önemli iki hastalığa bakıldığı zaman bunlardan birinin diş kaybı yani çürümesi birinin de diş etlerinde meydana gelen iltihaplanma olduğu bilinir. Diş etinde meydana gelen hastalıklar kimi zaman diş yuvası içerisinde meydana geldiği için  bedende yer alan birçok organın da etkilenmesine neden olacaktır.

Yani dişlerin sağlığının bozulması kişilerin bedenlerinde birçok sorun ile yüz yüze gelmelerine neden olacaktır. Bu anlar ile yüz yüze gelmemek ve sindirim sistemi gibi önemli durumları bozmamak adına bir hayli dikkatli olmak gerekir. Gereken özen gösterilir ve aslında her altı ayda bir gerekli kontroller yapılır ise kişilerde böyle sorunlar pek de meydana gelmeyecektir. Diş sağlığını koruyacak birçok önemli hastalığın önüne geçmek mümkün olacak.

Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi

Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş sağlığı sırasında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bunlar nelerdir diye bakacak olursak;

  • Dişler her gün uygun olarak seçilen fırça ile dairesel hareketler ile en az iki kere fırçalanmalı.
  • Dilleri fırçalamak bakteri oluşumunun en büyük önlemi olacaktır.
  • Diş aralarında kalan tortulardan ve atıklardan kurtulmak için kürdan ya da diş ipi kullanımına gayret göstermeliyiz.
  • Ufak bir sorun olduğu zaman direk doktora gitmeliyiz.

Bu adımlara dikkat etmek birçok alanda sorunun önüne geçmek için yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.