- Advertisement -

- Advertisement -

Cam Kesiği Durumunda Ne Yapmak Gerekir

0 44

Cam Kesiği Durumunda Ne Yapmak Gerekir Cam kesiği meydana geldiği zaman aslında insanlar bir anda panikler. Daha çok cam kesiğinde ne yapılması gerektiği hakkında tam bilgi sahibi olmadığımız için bu durumlarda uygun bir yöntem belirlenmeye çalışılır. Belirli bir iş sırasında evde ya da dışarıda olduğu fark etmeden kazalar meydana gelebilir ve ellerimizi kesebiliriz.

Cam kesikleri bazen derin ya da daha yüzeysel bir şekilde yer alabilir. Bu kanamalı ya da kanamasız olabileceği için aslında yapılacak müdahale ona göre önem taşır. Bazı anlarda her ne kadar çizik gibi hafif bir durumda yer alsa bile bazen derin kesikler olabilir, bu noktada cerrahi bir müdahale gerekmesi söz konusu olabilir. Daha çok Cam Kesiği Durumunda Ne Yapmak Gerekir  hakkında tam bilgi sahibi olmadığımız  diye merak edenlerden biriyseniz o halde gelin beraber yapılacakları inceleyelim.

Cam Kesiklerinde Söz Konusu Riskler? Cam Kesiği Durumunda Ne Yapmak Gerekir

Cam Kesiklerinde Söz Konusu Riskler

Cam kesiği sırasında söz konusu farklı riskler vardır. Bu riskler;

 • Kesik derin bir şekilde meydana geldiyse tendon, sinir ve kas doku yırtılma ya da kesilmesine neden olabilir.
 • Kesik derin meydana geldiyse yoğun bir şekilde kan kaybı söz konusu olabileceği bilinen bir gerçektir. Ciddi anlamda kan kaybına neden olabilir. Venöz yapılı kanamalar spontan bir şekilde durdurulması sağlanabileceği gibi arter kanamaları bazı anlarda durdurulamayan kanamalar olarak devam edebilir.
 • El ayak gibi yumuşak dokulu noktalarda meydana geldiyse cam parçası içeride kalabilir.
 • Derin oluşan kesiklerde iltihaplanma ve zarar görme söz konusu olabilir.
 • Cam kesikleri nasıl olur ise olsun tetanoz bir risk unsuru olacaktır. Gözle görülen ya da görülmesi pek mümkün olmayan tozlanma, toprak bulaşması meydana gelebilecektir. Eğer son beş yıl içerisinde bir aşı yapılmadıysa doktora gidilerek aşı yapımına özen göstermek gerekir.

Evde Cam Kesilmesine Müdahale

Evde Cam Kesilmesine Müdahale

Cam Kesiği Durumunda Ne Yapmak Gerekir Evde cam kesilmesine müdahale öncelikli durumlardan bir tanesidir. Eğer kesikler yüzeysel ve çok derin değilse işlemler burada yapılabilir. Derin olarak meydana geldiği an dikiş atılması gibi durumlar söz konusu olabilir. Cam kalması gibi etkiler de meydana gelebileceği için doktor kontrolü gerekebilir.

Kesi üzerinde bir değerlendirme yapıldığı an temiz bir bez ya da kullanılmamış bir peçete yardımı ile baskı yapmak ve kanama üzerinde durdurma yapmak yeterli olacaktır. En son kısımda yarayı güzel bir şekilde temizlemek ve sarmak yeterli olur.

Bunun ardından yara tamamen kapanana kadar pansuman yapmalı ve mikrop kapmasına engel olmak gerekir. Cam Kesiği Durumunda Ne Yapmak Gerekir Bunların tam aksi olarak kesik derinse en kısa sürede hastaneye götürülmesi gerekir. Bu süreç içerisinde kanamalar çok olursa durdurmak adına da bölge üzerinde yoğun bir baskı uygulamak yara müdahalesi için gereklidir.

Hangi Durumlarda Hastaneye Gitmek Gerekir.

 Cam Kesilmesine Müdahale

Cam kesiklerinde hangi durumlarda hastaneye gitmek gerekir merak edilen durumlardan bir tanesi olmaktadır. Birçok farklı riskinin olması gözler önünde bulundurulmalıdır. Eğer basit bir işlem değilse en kısa sürede hastaneye götürmek gerekir. Sizler için hangi durumlarda hastaneye götürülmesi gerektiğini derledik. Gelin beraber bunları inceleyelim:

 • Derin bir şekilde meydana gelen kesikler
 • Dikiş atılması gereken kesikler
 • Son beş yıl içerisinde tetanoz aşısı olmayan kişiler
 • Cam parçanın beden içerisinde kalma ihtimali olan kişiler
 • Hareket kaybı, hissiyatta kayıp ya da duyu kaybı gibi durumlarda
 • Yara yerinin kirli gözükmesi durumlarında direk kişiler hastaneye kaldırılmalı..

KORONA VİRÜS TESTİ KİMLERE VE NASIL YAPILIR

Basit Cam Kesikleri Nasıl Olur?

basit cam kesiği

Basit cam kesikleri aslında abartılacak bir durum değildir. İleri derecede tıbbi müdahale gerektirmez. Son beş yıl içerisinde aşı varsa ve yüzey dikiş gerektirmiyorsa bu anlarda hastaneye gitmeye gerek dahi yoktur. Evde düzgün bir şekilde yarayı temizlemek ve sarmak yeterli olur. Beden içerisinde cam kalmadığına emin olmak gerekir.

Cam Kesiklerinde Hastanelerde Hangi İşlem Uygulanır

Cam kesiği tedavisi için hastanelerde belirli adımlarda işlemler uygulanır. Bunlar:

 • İlk olarak cam ya da yabancı cisim var mı diye röntgen ile tarama yapılır.
 • Cam beden içerisinde varsa ilk olarak cam parçaları çıkarılır.
 • Ardından tetanoz aşısı olmayanlar için aşı yapılır.
 • Sinir, kas, arter ya da tendon gibi kesiklerde özel bir cerrahi müdahaleye girilir.
 • Yara kısmına dikiş atılır.
 • Yara kısmı temizlenir ve dikişler alınana kadar pansuman yapılır.
 • En son dikişler alınır.

Bu işlem sırası ile her şey rahat bir şekilde gerçekleştirilir.

Cam Kesiği Durumunda Ne Yapmak Gerekir ile ilgili yazımızda sizin de yaşamış olduğunuz bilgi ve tecrübelerinizi yorum kısımından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.