- Advertisement -

- Advertisement -

 Cilt bakımı nasıl yapılır? 

0 26

 Cilt bakımı nasıl yapılır?  Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak için cilt bakımı nasıl yapılır? sorusunun cevabını bilmemiz ve buna göre hareket etmemiz gerekir. Cilt dediğimizde ilk aklımıza gelen yüzümüz olmaktadır fakat cilt kavramı aslında vücudumuzun tamamını kapsıyor.

Bu yüzden cilt bakımı dediğimizde aklımıza yüzümüzle birlikte el, ayak ve genel vücut bakımının tamamı gelmelidir. Sadece yüzümüze bakım yapmakla cilt bakımımızı tamamlamış olmayız, tüm vücudumuzun bakıma ve özene ihtiyacı vardır. Bu konuyu aydınlığa kavuşturduktan sonra gelelim cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabına;

Kışın Cilt Bakimi Nasıl Yapılır?

 Cilt bakımı nasıl yapılır?

 Cilt bakımı günlük ve haftalık uygulamalardan oluşur. Her gün uygulanacak cilt bakımı temizlik ve cildi nemlendirme uygulamalarını kapsar. Yüzümüzü her gün gerektiği gibi temizlemeli, sabah ve akşam düzenli olarak nemlendirmeliyiz. Ellerimizi gün içinde temiz tutmalı, ev işi vs yaparken gerektiği şekilde deterjan vb. zararlı maddelerden korumalı ve onları da nemlendirmeyi unutmamalıyız.

Ellerimiz vücudumuzun kurumaya ve çatlamaya en müsait bölgesidir, bu nedenle nem dengesini korumamız gerekir. Günlük ayak bakımı olarak da en azından her akşam ayaklarımızı yıkamalı, iyice her yerini kuruladıktan sonra da yatmadan önce nemlendirici krem sürmeliyiz.

Gün sonunda güzel bir duş aldıktan sonra vücudumuzun diğer bölgelerine de nemlendirici uygularsak hem günün yorgunluğunu atar ve ferahlar hem de günlük cilt bakımımızı eksiksiz olarak yapmış oluruz. Temizlik ve nemlendirme uygulaması her cilt tipi için günlük düzenli olarak yapılmalıdır çünkü her cildin sağlıklı olabilmesi için temiz olması ve nem ihtiyacının karşılanması gerekir.

Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Haftalık cilt bakımında ise cilt tipine uygun maske ve peeling uygulamaları, el ve ayak bakımı vardır. Tıpkı yüzümüze olduğu gibi el ve ayaklarımıza da evde uygulayacağımız doğal bakım formülleriyle düzenli olarak bakım yapmamız gerekir.

Bu sayede yüzümüz gibi el ve ayaklarımız da bakımlı ve güzel görünecektir. Haftada bir kere vücudumuza da duş esnasında peeling uygulamalıyız. Maske ya da peeling uygularken cilt tipimize uygun ürünler kullanmalıyız. Bu sayede sağlıklı ve bakımlı bir cildimiz olur.

Cilt bakımı yaparken cilt tipine uygun ürünler kullanmanın yanı sıra yaptığımız bakım esnasında cildimize zarar vermemeye dikkat etmeliyiz. Özellikle peeling uygularken gerçekleştirdiğimiz ovalama işlemi sırasında cildimizi hırpalamamalı, yumuşak dokunuşlarla masaj yapmalıyız. Aksi taktirde cildimizi tahriş edip, zarar görmesine neden olabiliriz.

Peeling Nedir ve Nasıl Uygulanır?

 Cilt bakımı yaparken kullandığımız ürünlerin içeriğine dikkat etmeli, her duyduğumuz ürünü kendi cildimizde denemeye kalkmamalıyız. Özellikle hassas bir cilt yapısı olanlar bu konuda daha dikkatli davranmalıdır. İlk kez kullandıkları ve içeriğini bilmedikleri cilt bakım ürünleri alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 Cilt bakımı nasıl yapılır? sorusuna bu şekilde cevap verdikten sonra, sadece belirli bir yaştan sonra değil genç yaştan itibaren cildin sağlıklı ve güzel olabilmesi, genç görünümünü uzun yıllar koruyabilmesi için cilt bakımı yapılması gerektiğinin de altını çiziyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.