- Advertisement -

- Advertisement -

Cilt Tipi Tespiti Nasıl Yapılır?

0 20

Cilt Tipi Tespiti Nasıl Yapılır? Her cilt farklı bir yapıya sahiptir bu nedenle bakımları da farklıdır. Cilde uygun bir bakım yapmak hem onun ihtiyaçlarını karşılar hem de var olan cilt problemlerini giderip, yenilerinin oluşmasına engel olur. Cilde ihtiyaç duyduğu bakımı yapabilmek için cilt tipi tespiti yapılmalıdır.

Cilt Tipi Nasıl Tespit Edilir?

Cilt tipi iki şekilde tespit edilebilir; birincisinde uzmanlar tarafından cilt analizi yapılarak cildin yapısı anlaşılır. İkincisin de ise bu tespiti evde kendi imkanlarımızla yaparız. En doğrusu işi uzmanına bırakmaktır fakat hepimiz böyle bir imkana sahip olamayabiliriz. İşte bu nokta da cilt tipimizi kendimiz tespit etmek durumundayız.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Kaç Çeşit Cilt Tipi Vardır?

Cilt Tipi Tespiti Nasıl Yapılır?

Cilt yapısı itibarı ile beşe ayrılır:

1-Yağlı cilt

2-Kuru cilt

3- Karma cilt

4- Normal cilt

5- Hassas cilt

Bu saydığımız beş cilt tipinin de ihtiyacına göre, yapılan bakımlar ve kullanılan ürünler değişiklik göstermektedir.

Cilt Tipi Tespitinin Önemi

Hangi cilt tipine sahip olursak olalım cilt tipinin tespiti son derece önemlidir. Eğer cilt tipimizi bilmezsek kullanacağımız yanlış ürünler ve yapacağımız hatalı uygulamalar yüzünden cildimize zarar verebiliriz. Doğal bakım bile yapılsa cilt tipi önem taşır çünkü cilde zarar vermeyen her ürün uygulanmaz. Örneğin; yağlı bir cilt yapısına sahip olan birisi kuru cilde uygun bir bakım uyguladığında cildindeki yağlanma daha çok artar ve buna bağlı olarak ciltte birçok sorun meydana gelebilir. Çünkü kuru cilde yapılan bakım onun nemini artırmaya yöneliktir ve yağlı ciltte bu bakımın uygulanması, var olan yağlanmayı daha da çoğaltacaktır.

Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Evde Cilt Tipi Tespiti Nasıl Yapılır?

Evde Cilt Tipi Tespiti Nasıl Yapılır?

Cildin genel görünümüne bakarak ve basit bir uygulamayla cilt tipimizi tespit edebiliriz. Bunu yapabilmemiz için gereken ince bir kağıt parçasıdır. Cilt tipi tespitine başlamadan önce ilk yapmamız gereken yüzümüzü temizlemektir. Yüzümüz temiz olmazsa yanlış bir sonuca varma riskimiz oluşur. Bu yüzden yüzümüzü yıkayarak temizlemeli ve bir havluyla kuruttuktan sonra yarım saat kadar cildin normal haline gelmesini beklemeliyiz.

Bu sürenin sonunda kağıdı küçük dikdörtgenler halinde kesmeliyiz. Alın, yanak, çene ve burun bölgesinde kullanmak için dört parça kağıt kestikten sonra bunları cildimize bastırarak çıkan sonuca göre cilt tipi tespiti yapılabilir. Çıkan sonuçların analizini şu şekilde yapabilirsiniz:

Dört kağıt parçası da yağlanmışsa yağlı cilt tipine sahipsiniz.

Eğer kağıtlar kuru ve üzerlerinde pullanmış tabakalar varsa kuru cilt yapısına sahipsiniz.

Bu kağıtlardan alın, burun ve çene bölgelerine koyduklarınız yağlı, yanak bölgesine koyulan kağıt kuruysa karma cilt yapısıdır.

Çıkan sonuçta bu kağıtların üzerinde herhangi bir yağ tabakası, pullanma vb. oluşmamışsa normal cilt yapısına sahipsiniz.

Cildinizde herhangi bir yağlanma ve pullanma sorunu yok fakat en ufak birşey de bile cildiniz hemen kızarıp, kabarıyorsa yani aşırı bir hassasiyet söz konusu ise hassas cilt yapısı olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Bu şekilde evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz cilt tipi tespiti sayesinde, cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Cilt tipinizi öğrendikten sonra uygun bakım ürünlerini kullanmakla daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Saçlarımıza bakım yaparken nasıl saçlarımızın yapısına uygun şampuanlar tercih ediyor ve yine aynı şekilde uygun bakım ürünleri kullanıyorsak, cilt tipi göz önünde bulundurularak yapılacak bir cilt bakımı da aynı şekilde önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.