- Advertisement -

- Advertisement -

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

0 32

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler Ağız ve diş sağlığı son derece önemlidir. Ağız hijyeni, ağzımızın sağlıklı görünmesini ve güzel kokmasını sağlar. Dişlerinizi fırçalarken ya da diş ipi kullanırken dişetleriniz kanıyor, acıyorsa eğer, ya da sürekli kötü ağız kokusu yaşıyorsanız mutlaka doktor yardımı almalısınız.

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Ağız Bakımı Nasıl Uygulanır?

Ağız bakımı, dişleriniz ve dişetleriniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden birisidir. Güzel ve sağlıklı dişlere sahip olmak iyi görünmeniz ve iyi hissetmenizle beraber, yemek yemenizi ve konuşmanızı da sağlar. İyi bir ağız sağlığı huzurunuzun için de önem teşkil eder.

Doğru ve kurallı bir diş fırçalama ve diş ipi kullanımını içeren günlük önleyici bakım, problemleri ortaya çıkmadan önce engellemenize yardımcı olur. Doktorunuza yaptığınız ziyaret dışında, dişeti hastalığı, diş çürüğü ve diğer diş problemlerinin oluşumunu engellemek ya da büyük ölçüde azaltmak adına hepimizin yapabileceği basit uygulamalar vardır.

Doğru Ağız Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Dişlerin, dış ve çiğneme yüzeylerinden bakteri plağını ve yiyecek kalıntılarını atmanın en iyi yolu diş fırçalamaktır. Çürük ve diş eti hastalığı oluşumunun engellenmesi sürekli ve iyi bir ağız bakımı ile mümkündür.

Eni İyi Diş Fırçalama Yöntemi Nedir?

Eni İyi Diş Fırçalama Yöntemi Nedir

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Kullanmış olduğunuz diş fırçanızı 45 derecelik bir açı ile, dişeti birleşimine yerleştirin. Fırçanızı kıl uçlarının aynı yerde kalmasına dikkat ederek, küçük daireler çizecek biçimde hareket ettirin. Aynı hareketi her diş üzerinde on saniye süreler ile tekrarlayın.

Alt ve üst dişlerinizin iç ve dış yüzeylerini aynı yöntem ile temizlemeye devam edin. Alt ve üst azı dişlerinizin çiğneme yüzeylerinde fırçanızı ileri ve geri yönde hareket ettirerek temizlemeye özen gösterin. En önemli adımlardan biri olan dil fırçalama işlemini de gerçekleştirmeyi unutmayın.

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler Dil ağız kokusuna sebep olan bakterilerinin en çok bulunduğu yerdir. Bu işlem için diş fırçaları kullanılabileceği gibi “diş fırçaları” ya da “dil kazıyıcıları” da tercih edilebilir. Dişlerinizi fazla sert fırçalamamaya da mutlaka özen gösterin. Sert fırçalamak yarardan çok zarar verir dişlerinize.

Dişler Nasıl Zarar Görür?

Uygun bir teknik kullanılmazsa eğer dişler zarar görebilir. Sert ve yanlış fırçalama tekniği; diş eti çekilmesi, diş yüzeyinde madde kayıpları ve hassasiyet oluşumuna sebep olur. Bunun yanı sıra, tam temizlik etkisi sağlanmadığı taktirde çürük ve diş eti hastalıklarını önlemek de oldukça zorlaşır.

Çocuk Diş Fırçaları

Çocuk Diş Fırçaları

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Diş fırçaları; boyut, biçim ve fırça kıllarının dizilişi, sertliği, uzunluğuna göre farklılıklar gösterirler. Küçük başlı, sık kıllı, kıl uçları yuvarlatılmış, düz kesimli kıl demetleri olan, yumuşak ya da orta sert fırçalar seçilmelidir. Bu vesile ile dişler arasına ve ağzın tüm bölgelerine erişip temizleyebilmek oldukça kolaylaşır. Ortalama üç ya da dört ayda bir fırçanın değiştirilmesi gerekir.

Dişler Arası Bölgenin Temizliği

Yalnızca diş fırçalama, diş yüzeylerinin ancak beşte üçünü temizler. Bu sebep ile temizlenmeyen diş aralarında oluşacak bakteri plağını temizlemek mutlaka özel bir bakım gerektirir. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları bu bölgelerde başladığı için her zaman düzenli olarak diş ipi kullanılması gerekir.Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

 • Diş ipi kullanımının, diş fırçalama eyleminden sonra yapılması gerekir.
 • Diş ipi, her iki elimizin işaret parmağına dolanarak ve baş parmağınızın yardımı ile kullanılır.
 • Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş hareketler ile ve kontrollü bir biçimde geçirin.
 • Diş etini yaralayacak sert ve ani hareketlerden mutlaka kaçının.
 • Diş ipini her dişin çevresinde “C” harfi çizecek biçimde ileri, geri, yukarı ve aşağı hareket ettirerek ara yüzleri temizlemeye özen gösterin.
 • Aynı işlemleri ger dişinizde tekrar ederek tüm dişlerinizi tam olarak temizlediğinizden emin olun.

Arayüz Fırçaları

Diş aralarında geniş boşluklar ya da braketleri köprüler ve implantlar olduğu zaman dişlerin ara bölgelerinin temizliği için kullanılır bu fırçalar. Özellikle diş teli tedavisi uygulayan hastalar kullanır. Bir sap kısmı ile beraber taşıyıcı ucuna yerleştirilen silindirik ya da konik değişebilen küçük fırçalar bütünüdür. Eğer var ise interdental diş fırçası kullanımı sizin için oldukça faydalı olacaktır.

DİŞ TELİ NASIL VE NEDEN TAKILIR ACITIR MI?

Ağız Gargaraları

Diş eti iltihabını önlemek, mikrobiyaldental plağının oluşumunu engellemek, kişinin ağız bakımını kolaylaştırmak gayesi ile hastalara gerekli durumlarda önerilir. Ağız gargaraları asla tek başına yeterli değildir. Diş fırçaları ve diş iplerinin yaptığı mekanik temizlik işlemlerine kimyasal olarak destekte bulunu ağız gargaraları. İçerdikleri maddelere göre ve amaçlarına göre periodontist tarafından önerilir.Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Diş Duşu

Yüksek basınç ile su püskürten aletler ile gerçekleşir diş duşu. Dişe yapışmış mikrobiyal dental plağı temizleyemez ve bu sebeple de diş fırçasıyla beraber diş ipinin yerini tabii ki tutamazlar. Bunun yanı sıra, tedavi edilmemiş ağızlardan derin peridontal ceplerin varlığında gıda artıklarını basınç ile cep içine iterek peridontal apselere sebep olabilirler.

Tüm bunlarla beraber;

7 Adımda Ağız Bakımı: Ağız İçi Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Adımda Ağız Bakımı: Ağız İçi Hijyeni Nasıl Sağlanır

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Yukarıda da uzun uzun bahsettiğimiz gibi ağız ve diş sağlığı oldukça büyük önem taşıyor. Peki ağız içi hijyen nasıl sağlanır, işte 7 adımda ağız bakımının püf noktaları:

 1. Beslenmenize Dikkat Edin

Herkesin bildiği gibi sağlıklı bir beslenme her sağlık sorununun çözümüdür. Sindirim sisteminden göz sağlığına, ağız bakımından bağışıklık sistemini güçlendirmeye değin pek çok şey sağlıklı beslenmeden geçiyor. Ağız sağlığı ve hijyeni için, içerisinde kalsiyum barındıran besinleri tüketmeniz de oldukça önem teşkil eder.

Bu besinler diş yapısını güçlendirdiği gibi bakterilerin oluşumunu da son derece önler. Diğer yandan kafeinli, gazlı içecekler ile şekerli besinler de diş minesinin aşınmasına ve dişlerinizin çürümesine yol açar. Bu nedenle bu gıdalardan uzak durmaya dikkat edin. Bildiğiniz gibi diş çürükleri bakterilerin oluşması için ortam hazırlar. Bu da ağız sağlığınız ve hijyeninizin bozulmasına yol açar.Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

 1. Diş İpi Kullanmaya Dikkat Edin

Dişlerin aralarına yemek artıkları sıkışır ve bu yemek artıkları bakteri oluşumuna yol açar. Bunun sonucunda da ağız kokusu ile beraber birçok problem çıkar. Bu sebep ile fırçalana işleminden hemen sonra diş ipi kullanmaya özen gösterin ve bunu alışkanlık haline getirin.

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ ÖNLEMENİN YOLLARI

 1. Diş Hekimi Muayenelerini Aksatmayın

Biliyorsunuz ki, ağız içi hijyen karşısında en büyük düşman bakterilerdir! Bakteriler ise çürük dişler, düş eti çekilmeleri gibi birçok problemi yaratır. Çeşitli sağlık sorunları bakterilerin oluşmasını tetikler.

Tüm bunların önüne geçmek adına diş hekiminizle gerçekleşecek olan muayeneleri kaçırmamaya özen gösterin. Çürük oluşumunu yok etmek, diş eti hastalıkları ile mücadele etmek ve bakteri oluşumuna sebep olan diş taşlarını temizletmek için mutlaka doktorunuz ile görüşün.

 1. Uygun Diş Macunu Seçmeye Özen Gösterin

Günümüzde pek çok diş macunu mevcuttur. Bu diş macunları dişler için oldukça uygun nitelikler taşır. Fakat sizin ihtiyacınız olan komple bir ağız bakımı. Bundan ötürü kimyasal ürünlerden ziyade bitkisel ürünleri tercih etmekte büyük önem taşır.

 1. Ağız Bakım Suyunu İhmal Etmeyin

Ağız bakım suyu da ağız hijyenini sağlamak adına önemli bir etkendir. Ağız suları genellikle antibakteriyel etkiye sahiptir. Böylelikle ağzındaki bakterilerin büyük bir kısmından uzun süreliğine kurtulmuş olursunuz.

Ağız bakım suyunun ardından ağzınızı su ile çalkalamamaya özen gösterin. Aksi taktirde tüm etkisi kaybolur. Ağız bakım suyunun etkisini uzun göstermesi adına su ile çalkalamamaya özen gösterin.

 1. Diş Fırçalama Tekniğini Kavrayın

En az diş macunu ve diş fırçası seçimi kadar önem teşkil eden bir başka unsur ise dişlerinizi fırçalama tekniğidir. Dişlerinizi fırçalarken çok ser davranmamaya özen göstermeniz gerekir. Fırçanızı kıl uçlarının aynı yerde kalmasına özen göstererek, küçük daireler biçiminde hareket ettirin.Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Dişlerinizi fırçalarken iç yüzeyini de fırçalamaya önem gösterin. Diş fırçalama sürenizin 2 – 3 dakika olmasına dikkat edin. Dil üzerinde çok fazla bakteri bulunduğundan ağız içi hijyenini sağlamak adına dilinizi de sık sık fırlamaya özen gösterin.

 1. Diş Fırçanızı Düzenli Değiştirin

Herkesin bildiği gibi uzmanlar diş fırçalarının 3 – 4 ayda bir değiştirilmesi gerektiği uyarılarını sık sık yapar. Diş fırçasında bulunan bakteriler sebebi ile fırçanın sık sık değiştirilmesi ağız hijyeni bakımından son derece önemlidir.Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler

Bununla beraber diş fırçası seçerken, diş minesine zarar vermeyecek biçimde olan yumuşak ya da orta sertlikte sırçaları seçmeye özen gösterin.

Yazmış olduğumuz bu yazımızda insanları çok ilgilendiren bir konu olan ağız sağlığı ve hijyenine değindik. Yukarıdaki adımları takip ederek Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler  sağlamış olacaksınız. Sağlıklı günler!

Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı İçin Uygulanması Gereken Doğal Yöntemler başlıklı yazımız ile ilgili sizler de düşüncelerinizi ve diş bakımı yöntemlerinizi yorumlar kısımından bizler ile paylaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.