- Advertisement -

- Advertisement -

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir

0 25

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir :Diş ağrısı adeta insanın kıvranmasına neden olacak kadar şiddetli olan ve en zor anları geçirmesindeki sorunlardan bir tanesidir. Sadece anlık olarak verdiği ağrı ile değil, beraberinde getirdiği birçok sorun ile dikkatleri çeker.

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Diş ağrısı neden oluşur sorunun aslında birçok farlı yanıtı vardır. Dişlerde yer alan çürüklerin ilerlemesi noktasında diş içerisinde yer alan sinir damar paketinin etkilenmesi ve zaman ile ağrı oluşması söz konusu olabilir. Tabi ki bu durum sadece çürüklerden değil diş eti hastalıklardan ya da apse durumlarından da meydana gelebilir.

Diş Ağrısı Neden Oluşur?

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir sorusu tam yanıt bulursa asında uygulanacak tedavi yöntemi de o kadar hızlı ve rahat olacaktır. Diş üzerinde hissedilen ağrılar diş eti, kemik ve diş kaynaklı olarak yer alır. İlk olarak ağrının kişilerde neden meydana geldiğini anlamak gerekir. Diş Ağrısı daha çok iki diş arasına sıkışan gıdaların kalmasından ya da çürüklerden dolayı basınç kaynaklı oluşabilir.

Dişte yer alan çatlaklar, diş etinde yer alan hastalıklar, diş etinin çekilmesi sonucu ortaya çıkan kök yüzeyleri, sinüzit, mine üzerinde meydana gelen aşınmalar gibi akla gelen birçok nedeni vardır. Fakat bu noktada diş ağrısının en çok karşılaşılan nedeni ise yetersiz ağız hijyeni ile alakalı olmaktadır. Ağız hijyeni tam sağlanmadığı durumlarda daha çok meydana gelir.

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI İÇİN TAVSİYELER

Diş Çürüdüğünde Ağrı Nasıl Oluşur?

Diş Çürüdüğünde Ağrı Nasıl Oluşur?

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir ve Diş çürüğünde ağrı oluşumu aslında direk mine ile alakalı noktalardan kaynaklanmaktadır. Diş minesi üzerinde en ufak bir sinir yoktur. Sinir yer almaması ise dış uyarılara karşı bir rahatsızlık duymamamıza etki eder. Fakat içte yer alan dokulara doğru bir ilerleme göstermesi ile hisler artmaya başlar.

Çürüğe etki eden çok sayıda mikroorganizma ye alması, çürük için ilerlemenin ana nedeni olacaktır. Bu sayede ağrı diş içerisinde yer alan sinirlere kadar bir erişim gösterebilir.

Başlangıçta diş ağrısı hafif bir seyir gösteriyor olsa bile çürüğün ilerlemesi ile ağrının artması da söz konusu olacaktır. Ağrı kişiden kişiye göre değişeceği gibi bir yandan da diş çürüğünden ilerlemesine kadar farklılık gösterebilir.

Sıcak ve soğuk ile gelen uyarılara karşı daha şiddetli ya da daha uzun süre kalması da dikkatleri çeker. Bir şeyleri çiğneme sırasında oluşan bir baskı ile gelen ağrı ya da o an kendiliğinden başlayıp uzun bir süre kalması ile dikkatleri çeken ağrılar söz konusu olabilir.

Diş Ağrısında Beslenme Etkisi

Diş Ağrısında Beslenme Etkisi

Diş ağrısı üzerinde beslenme etkisi oldukça fazla olmaktadır. Aslında bir insan ne kadar sağlıklı ve düzenli beslenirse yaşadığı ağrı ya da diş sorunu da ona göre az olacaktır. Diş için en zararlı olan hazır gıdalar, şekerli yiyecekler, tütün ya da alkol gibi tüketimler oldukça büyük sorunlardan biridir.

Bunlardan ziyade diş yapısının daha sağlam olmasına etki eden süt ve süt ürünleri gibi gıdalar tercih edilmeli. Diş üzerinde olan ağrılardan kurtulmanın en etkili yöntemi düzenli ve sağlıklı beslenmeden geçer. Bu yüzden diş ağrılarından uzak kalmak için düzenli beslenmeye dikkat etmekte fayda olacaktır.

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir yazımız ile ilgili yaşamış olduğunuz ağrı ve tecrübelerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.