- Advertisement -

- Advertisement -

Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Diş Bakım

0 38

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?  Doğal Bakım Önerileri Dişlerinizin sağlıklı olması ve diş bakımı doğru yapmak istiyorsanız dişlerinizi doğru fırçalamalısınız. Doğru fırçalama için de önemli olan doğru diş fırçası seçmektir.  Diş başının küçük ve orta sertlikte olan diş fırçaları en uygun olanlarıdır.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Bakım Önerileri

Diş fırçasının başı ne kadar küçük olursa arka dişlere ulaşması o kadar kolay olur. Böylece arka taraftaki dişleri fırçalarken bulantı refleksi azalmış olur. Diş fırçası tercihi kadar diş macunu tercihi de ağız bakımı için dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biridir.

Diş macunu seçerken flüorür içerikli olmasına dikkat etmelisiniz. Sürekli farklı markaları denemek yanlıştır.Diş Bakımı Nasıl Yapılır? Doğal Bakım Önerileri Bu şekilde yapılan macun tercihleri içindeki aşındırıcılar şekil ve boyut olarak her seferinde değişmez ve farklı yönlerde bir aşınma oluşturmaz. Bu da dişlerin zarar görmesini önler. Piyasada diş pastaları da vardır.

Bunların içerisinde bulunan aşındırıcılar fazlaca büyük olduğu için günlük kullanım için uygun değildir ama ay içerisinde bir iki defa kullanılabilir. Bunun yanı sıra karbonat kullanımı halk arasında çok tercih edilen bir üründür. Karbonatta da aşındırıcılar büyüktür ve diş minesini çizme ihtimali vardır. Bu nedenle günlük kullanımda tercih edilmemesi gerekir.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?  Doğal Bakım Önerileri

Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

 

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?  Doğal Bakım Önerileri

Diş fırçalamadan önce diş fırçası ıslatılmamalıdır. Diş fırçasının üzerine mercimek büyüklüğü kadar macun sıkılmalıdır. 45 derecelik açıyla dişetinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak dişler fırçalanmaya başlanmalıdır. Ön dişlerden başlayarak arka dişlere doğru bütün dişlerin fırçalanmasına dikkat etmek gerekir. Ön yüzlerin fırçalandığı gibi arka dişler de fırçalanmalıdır.

Dişin arka yüzeyleri fırça dik bir şekilde tutularak temizlenmelidir. Son olarak da dişlerin çiğneyici yüzleri de ileri geri hareketlerle temizlenmelidir. Böylece fırçalama işlemi biter.Fırçalama işlemini doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için doktorunuzun tavsiye ettiği diş fırçası kullanmalısınız.

Fırçayı ıslatmadan kullanmak da önemlidir. Ağızdaki tükürük miktarı macunun köpürmesi için yeterli olacaktır. Macunu da fırçaya boydan boya sıkmamak oldukça yanlıştır. En fazla mercimek büyüklüğünde olması yeterli gelecektir. Fazla macun kullanılması ağızdaki ferahlığı arttırır bu sebeple dişler tam olarak temizlenmeden fırçalama işleminin sonlandırılmasına yol açar. Bu da etkin bir temizleme sağlamayı önler. Fırçalama uygulaması kesinlikle sağdan sola yatay yönde olmamalıdır.

BEL AĞRISI İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ

Yatay fırçalama diş minesini aşındırarak, hassasiyeti arttırır, dişlerde renk değişikliğine yol açar, dişetlerinin çekilmesine yol açar. İlerlemiş hastalarda kama şeklindeki defektler meydana gelir. Bunu deniz dalgalarının zaman içinde kayayı aşındırması gibidir. Yani diş fırçasının yanlış kullanılma durumunda vücudun en sert dokusu olan dişin minesini zaman içinde aşındırabilir.

Fırçalama uygulamasının ardından diş fırçasının erişemediği ara yüzler diş ipleriyle tek tek temizlenmelidir. Diş ipi kullanırken ip dişle teması kesilmeden  “C “ şeklinde hareketlerle dişetiyle diş arasına yerleştirilir. Bu uygulama esnasında diş etlerine zarar vermemek için özen göstermek gerekir.

Kullanımını kolaylaştırmak için farklı mekanizmalarla da diş ipleri üretilmektedir.

Ağız bakımının son aşaması da, dilin fırçalanmasıdır. Yapılan araştırmalar ağız kokusuna yol açan bakterilerin dilde bulunduğunu ortaya koymuştur. Bunun için de dilin fırçalanması oldukça önemlidir. Dili de diş fırçasıyla temizleyebileceğimiz gibi özel dil fırçalarıyla da temizleyebilmemiz mümkündür. Fırçayı dilin arka bölümünden öne doğru bastırmadan süpürme hareketi yaparak temizlemek en uygunudur. Dili kanatmadan nazikçe temizlemek önem teşkil eder.

Ağız ve diş bakımında kullanabileceğimiz başka malzemeler de bulunur. Bunlar; elektrikli diş fırçaları ve diş ipleri, ara yüz fırçaları, ağız duşları, ağız gargaraları ve spreyleri olmaktadır.

Diğer bir önemli nokta da diş fırçasını ne zaman değiştirmek gerektiğidir. Yaklaşık olarak 3 ay sonra diş fırçası yıpranmış ve bakteri barındırmaya başlamış hale gelir. 3–6 ay arasında diş fırçaları yenilenmelidir.

Aynı anda 2 diş fırçasına sahip olmakta yarar vardır. Sabah ve akşam olmak üzere farklı fırça kullanmak gerekir. Çünkü diş fırçasının kılları daha kuru ve sert bir hale gelir. Bu sayede de daha etkin bir temizleme sağlanmış olur.Vakit kaybetmeden Diş Bakımı Nasıl Yapılır?  Doğal Bakım Önerileri seçeneklerimize geçelim.

ÇOCUKLARDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNDEN KORUNMA YOLLARI

-Dişlere Doğal Bakım Önerileri

Dişlere Doğal Bakım Önerileri

 

Birçok etkenin dişlerinizin sağlığını ve görünümü etkiler. Bu etkenlerin düşünerek tedaviye başlamanızı öneririz.  Bunlar;

 • Diyet
 • Hijyen
 • Diş macunu
 • Diş beyazlatıcı

1.Şekerden Uzak Durun.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?  Doğal Bakım Önerileri için Doktorların kullanımını azaltmanızı veya hiç kullanmamanızı istediği beyaz şeker, dişlerinizde vücudunuza olduğu kadar zarar vermektedir.  Çünkü vücudunuzun şekeri iyi sindirebilmesi için kalsiyumu ihtiyacı vardır. Şeker, vücudun farklı bölgelerinde yer alan kalsiyumunu kullanır. Kalsiyumun en bol olduğu diş ve kemiklerdir. Özellikle vücut bu yerlerden kullanmayı tercih edecektir.

Bunun yanında şeker, vücudunuzu daha asidik düzeye getirir. Ağzının içinin asidik olmasının sebebi şekerdir. Bu durum ağız sağlığınızın bozulmasına neden olacaktır. Şeker yerine başka ürünleri kullanmayı tercih etmelisiniz. Örneğin; bal, ksilitol, hindistan cevizi şekeri, akçaağaç şurubu veya sabır otu şurubu.  Bu ürünleri kullanarak hem vücudunuzu hemde ağız sağlığınızı korumuş olursunuz.

2.Asitle Mücadele Edin.

Çoğu kimse görülen gastrit problemi ağız sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Bozulmasının nedeni midenizden ağzınıza yükselen gazlardır. Tükürdüğünüz zaman pH seviyesi değişmektedir.  Asit oranını dengelemek için daha çok alkalik gıdaları öğünlerinizde yer vermelisiniz. Alkalik gıdalar daha çok taze sebze, baklagil ve çerezde bulunur. Bu gıdaları daha çok tüketmeye özen gösterin.

3.Diş İpi Kullanın.

Çoğunlukla diş ipi kullanılmamaktır. Bu alışkanlık haline getirilmesi diş sağlığı için önemlidir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarındaki kalıntıların kurtulmak için günlük olarak kullanılması gerekir. Ayrıca diş ipi kullanarak ağızda oluşacak tortuları ve enfeksiyonların oluşmasını önler.

 

4.Sülfat Bulunmayan Diş Macunu Seçin.

Piyasa çok fazla diş macunu bulunmaktadır. Hangi marka olursa olsun kullanılmaması daha iyi olacaktır. Çünkü içerisinde sülfat, ağzın pH seviyesine ve bakteri florasına yavaş bir şekilde zarar verir. Bunun yanı sıra enfeksiyonlara karşı ağız içerisini hassas hale getirir.  İçerisinde sülfat bulunmayan diş macunları tercih edilmelidir. Bu macunlar esansiyel yağlarla tatlandırılmıştır. Eğer bu diş macununu da kullanmak istemiyorsanız evde kendiniz diş macunu yapabilirsiniz. Bunun için gerekenler;

 • Ağızdan alınması uygun olan beyaz kil
 • Karbonat
 • Seylan tarçını
 • Şeker otu tozu

5.Doğal Yağlar İle Gargara Yapın.

Ağız bakımı için genellikle tercih edilen ürünlerden biri de ağız gargarasıdır. Hem alkol hem de çok sert olan bazı bileşenleri içermektedir. İçerisinde bulunan bazı bileşenler dişlere zarar verir. Tazelenme hissi ve ağzında güzel bir tat bırakması için suda seyretilmiş uçucu yağlar kullanabilirsiniz. Bunun sizin nane ve limon yağlarını kullanmanızı öneririz. Kullanmadan önce saf esansiyel yağlar olduğuna dikkat ediniz. Yağ ile gargara yapmak hem dişlerinizin bakımı için hem de genel sağlığınız için oldukça faydalı bir tekniktir.  Nane ve limon yağı yerine susam yağı, hindistan cevizi yağını da tercih edebilirsiniz.

6.Kalsiyum İçeren Besinlerle Beslenin.

Öğünlerde özellikle kalsiyumlu besinlere yer vermeye özen gösterin. Çünkü kalsiyum dişlerinizi güçlendirir.  Tüketebileceğiniz besinler;

 • Süt ve süt ürünleri
 • Morina balığı
 • Sardalya
 • Susam
 • Badem
 • Fasulye
 • Maydanoz
 • Ispanak

7.Şeker Otlu Yeşil Çay

Yeşil çay, diş ve diş etleri için oldukça önemlidir.  İçerisinde antioksidan olan kateşinlerdir.  Şeker otu ise, diş eti iltihabını ve ağız yaralarını önler. 1 su bardağı şeker otuyla aromandırılmış yeşil çayı tüketebilirsiniz.   Bu karışımı öğleden sonra içebilirsiniz.

8.Bol su için.

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?  Doğal Bakım Önerileri Özellikle sigara kullanıyorsanız tükürük akışını hızlandırmak ve ağzını nemli tutmak için gün içerisinde bol bol su tüketmeye özen gösterin. Böylece besin artıklarını ve dişlerin temizlemenin en doğal yoludur. Ayrıca ağız kokunuzun da gitmesini sağlayacaktır.

 

Diş Bakımı Nasıl Yapılır?  Doğal Bakım Önerileri ile ilgili yazımız hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısımından bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.