- Advertisement -

- Advertisement -

Diş Bakımı  Ve Temizliği Nasıl Yapılmalı

0 33

[toc]

Diş Bakımı  Ve Temizliği Nasıl Yapılmalı : Ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalı: her gün düzenli bir periyot ile yapılmalıdır. Eksik ve düzensiz olmasının yanı sıra kötü alışkanlıkların da bulunması diş sağlıklarının bozulmasına ya da farklı sorunların meydana gelmesine neden olacaktır. Diş kaybı bu durumun en kötü örneğidir.

Tabi peşi sıra farklı sorunlar da meydana gelmekte. Günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerin diş aralarında kalmasıyla oluşan diş taşları ağızda hoş olmayan bir görüntü oluşturacaktır. Diş simetrisinin bozulmasına neden olacak olması da çabası. Ağız ve diş bakımını sağlamak adına gün içerisinde birçok farklı yöntem bulunuyor.

 

DİŞ İPİ KULLANIMI VE DİŞ İPİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR

Diş bakımı sırasında öncelik her zaman günlük düzenli fırçalamayla başlamalıdır. Yanlış diş fırçası seçimi, eksik fırçalama ya da yanlış teknikler ile fırçalama diş sağlığı üzerinde farklı tehditler oluşturuyor. Bu yüzden her şeyine özen göstermek önemli bir detay. Özellik ile doğru diş fırçası bulmak diş sağlığı açısından bir hayli önemlidir. Eğer kendimiz bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değilsek, doktorlardan gerekli yardımı alabiliriz. Diş fırçası seçerken fırçanın orta sertlikte olması önemlidir.

Çok sert fırçalar diş minesine ve diş etlerine zarar verirken çok yumuşak fırçalar dişlerin istenilen temizliğe ulaşamamasına neden olur.  Yanlış bir fırça ile gün içerisinde dişler ne kadar çok fırçalanırsa fırçalansın istenilen sonucu elde etmek zor olacaktır. Tabi fırçanın yanı sıra diğer bir etki de doğru fırçalama tekniklerinden geçer. Diş fırçalama tekniklerine dikkat ederek hareket etmek oldukça önemlidir.

Diş Bakımı  Ve Temizliği Nasıl Yapılmalı

Dişler Nasıl Fırçalanmalı?

DİŞ FIRÇASI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Diş fırçalama ile ilgili doğru olduğu sanılan aslında yanlış olan birçok durum vardır. Bunlardan bir tanesi de dişleri sert bir şekilde bastırarak fırçalamanın daha çok temizlediğidir. Günlük tüketilen yiyeceklerin ya da zararlı alışkanlıklardan dolayı ortaya çıkan lekelerin daha etkili bir şekilde ortadan kalkacağına inanılır. Fakat bu durum pek de öyle değil.

Bunun yerine dişler fırçalanırken dairesel hareketler yapılmalı, bastırmadan naif bir şekilde devam edilmeli. Bu yöntem ile günde iki kere diş fırçalamak istenen temizlik için yeterli olacaktır. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ise kişilere özel birçok fırça üretimi sağlanıyor. Her diş yapısına uygun bu modellerden birini tercih etmek gerekir. Ağız ve diş sağlığı korumak için sadece fırça önemli değildir. Bunun yanı sıra macunlar da bir hayli önem arz eder.

Diş macunu seçerken içerisinde maddelere bir hayli dikkat etmek gerekir. Bu macunların diş yapısına uygun olması da önemli etkilerden bir tanesi. Eğer daha iyi temizlik ve daha güçlü beyazlık için uygun diş macunu seçimi sırasında zorluk çekiyorsak bu noktada doktorlardan gerekli yardımı alabiliriz.

Diş İpi Kullanımı

Diş İpi Kullanımı

Yetişkinlerde Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır

Diş ipi hakkında doğru bilinen fakat yanlış olan bilgiler yer alıyor. Bazı kişiler tarafından diş iplerinin dişe zarar verdiği bilgileri yer alsa bile genel olarak bu algı yanlıştır. Dişlerde kürdan ya da bu benzeri cisimler ile kurcalamak, boşluklara giren yiyecekleri çıkarmak en büyük zararı oluşturan yapılardan biri. Bunun yerine diş ipi kullanmak diş sağlığını korumanın temel yardımcılarından bir tanesi olacaktır.

Kullanımı doğru bir şekilde yapıldığı zaman sanıldığının aksine birçok faydası da bulunuyor. Günlük tüketilen yiyeceklerin diş aralarına girmesi ve burada bakteri oluşumunu tetiklediği bilinen bir gerçektir. Her ne kadar diş aralarında kalan yemek kalıntılarını fırçalar yardımı ile çıkarmak için uğraşsak bile bu her zaman başarılı sonuçlar vermeyebilir.

Diş fırçası ile istenilen sonuç elde edilemeyeceği için her diş fırçalama işleminin ardından bir de ip yardımı ile diş araları temizlenmeli. Hem bakteri oluşumuna engel olunacağı hem de diş taşları oluşumuna engel olunacağı bilinen bir gerçek. Uzmanlarımız tarafından diş sağlığı için diş iğinin kullanılması gerektiği sürekli olarak dile getirilmektedir. İp kullanımı sırasında adeta diş fırçası kullanırken olduğu gibi sert hareketler yapmaktan kaçınılması gerekir.

Diş ipi kullanırken tüm dişlerde aynı ipi tercih etmek yerine, değiştirerek kullanmaya özen göstermek gerekir.

Diş Sağlığı İçin Başka Neler Yapılabilir?

Diş sağlığı için sadece macun, fırça ve ip yeterli olmayacaktır. Bunların yanı sıra belirli kurallara da dikkat etmek gerekir. Bunlar;

  • Dişlere diş ipi dışında herhangi bir şey ile müdahale edilmemeli.
  • Bol su içmek dişlerin sağlığı için oldukça önemlidir.
  • Zararlı yiyeceklerden uzak kalmalıyız.
  • Asitli içecekler diş minesine zarar verecektir. İmkan dahilinde tüketimini en aza indirmek gerekir.
  • Kahve ve çay hem diş sararmasına hem de bakteri oluşumuna neden olacaktır. Bu yüzden ne kadar az tüketilirse diş sağlığı için o kadar etkili olacaktır.

Bu ve bunun gibi etkilere dikkat etmek ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.