- Advertisement -

- Advertisement -

Diş Fırçası Temizliği Ve Diş Temizliği Nasıl Yapılır

0 23

Diş Fırçası Temizliği Ve Diş Temizliği Nasıl Yapılır Diş temizliği için ana kullanım maddesi olan diş fırçasının temizliği önemlidir. Temiz bir diş fırçası ile temiz dişler sağlanabilir. Diş fırçaları da arada temizlenmeli ve temiz bir kullanım sağlanmalıdır. Aksi takdirde bakteri dolu bir diş fırçası ile sağlıksız dişler elde edilir. Temiz olmayan diş fırçası ile ağız içi yaraları, diş eti yaraları ya da boğazda oluşan yaralanmalar olabilir.

Diş fırçası 3 ayda bir değiştirilmelidir. Kullanılan diş fırçaları yumuşak fırçalı olmalı ve diş etini kanatmamalıdır. Yumuşak fırça kullanmak istemeyen kişiler orta sertlikte fırçaları tercih edebilirler.

Günlük Diş Fırçası Temizliği

Diş Fırçası Temizliği Ve Diş Temizliği Nasıl Yapılır

Dişler fırçalandıktan sonra diş fırçası güzel bir şekilde yıkanmalıdır. İçerisinde bulunan macun ve pisliklerden tamamen kurtulmalıdır. Diş fırçası ıslak olarak bırakılmamalı ve kurulanmalıdır. Bir kağıt havlu yardımı ile kurulan diş fırçası bakterilerinden kurtulur.

Diş Fırçası açık bir alanda, ağzı açık bir şekilde bekletilmemelidir. Bir dış fırçası kabı içerisinde ya da bir dolapta muhafaza edilebilir. Diş fırçası yatay değil, dikey bir şekilde saklanmalıdır.

AĞIZ VE DİŞ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

Haftalık Diş Fırçası Temizliği

Kaynar su mikrobu öldürdüğü için, diş fırçası kaynar su içerisinde 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Kaynar suyun içerisine bir tutam karbonat ve bir tatlı kaşığı elma sirkesi konulabilir. Diş fırçası içerisinde bulunan bakterilerden arınır ve yeni gibi tertemiz olur. Aynı işlem yeni alınan diş fırçaları için de sağlanabilir. Fabrikadan çıkmış diş fırçaları bakteri içerebilir.

Aylık Diş Fırçası Temizliği

Diş fırçalarının ortalama kullanım süresi 3 aydır. İsteğe göre bu durum 2 ay ya da 4 ay olarak değiştirilebilir. Ancak kullanıldığı süre boyunca her ay düzenli olarak temizliği yapılmalıdır. Diş fırçası kaynar su içerisine konulur ve 20 dakika bekletilir. Kaynar suyun içerisine üç ya da dört damla limon damlatılarak beklenir. 20 dakikanın sonunda diş fırçası bakterilerinden arınmış olacaktır.

Diş Fırçası Temizliği Ve Diş Temizliği Nasıl Yapılır

Diş Temizliği

Diş temizliği sağlanırken, diş fırçasının kullanımının doğru olması sağlanmalıdır. Öncelikle diş fırçası ıslatılır ve bir nohut tanesi kadar diş macunu konulur. Ardından dişler fırçalanmaya başlanır. Önce üst dişler temizlenmeli, ardından alt dişler fırçalanmalıdır. Dış yüzeyi temizlenmiş olan dişlerin iç yüzeyleri de ayrıca fırçalanmalıdır. Dişlerin iç kısmı çok ihmal edildiği için, çürük problemine sık rastlanılır.

Alt ve üst dişlerin iki yüzeyi de iyice fırçalanır. Fırçalama şekli elips yönünde olmalıdır ve fırça bütün dişlere değmelidir. Ortalama 180 saniye boyunca diş fırçalanma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu esnada kişi ağzındaki köpüğü temizleyerek, yeniden fırçalama işlemine devam edebilir. Diş fırçalanırken, dil de temizlenmelidir. Dil üzerinde oluşan bakteriler de diş çürüğü oluşumunu sağlar. Diş fırçası 45 derece açı ile tutulmalıdır. Diş fırçası bastırılarak kullanılır ise diş eti kanamaları oluşabilir. Diş fırçalama işleminden sonra kullanılan ağız gargarası ile dişler bakterilerden arınmış olur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.