- Advertisement -

- Advertisement -

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Diş İpi Çeşitleri

0 26

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Diş İpi Çeşitleri İnsanlar diş fırçalarken, diş yüzeyinin ancak %60’ını temizleyebilirler. Diş fırçalama işleminden sonra ağızda kalan bakteriler diş çürüğü oluşumuna neden olur. Bu yüzden dişlerin arasında kalan yemek artıkları ve bakterileri özellikle temizlemek gereklidir. Diş artıklarının temizlenmesi için diş ipi kullanımı sağlanmalıdır. Diş ipi kullanımı ile dişlerdeki bakterilerin %90 azaldığı görülür. Diş çürüğü ve ağız içi hastalıkların oluşumunu engeller.

Ağız yapısı dar olanlar, çarpık diş yapısına sahip olanlar ya da yapışık dişlere sahip olan kişilerde yemek artığı daha bulunur. Bu kişiler dişlerinin arasında kaçan yemek artıklarını diş fırçası ile almakta zorlanırlar. Özellikle bu yapılara sahip insanlar diş ipi kullanmalıdır.

Diş ipinin kendi içerisinde çeşitleri bulunur. Kişi kendisine uygun olanı seçerek kullanım sağlamalıdır.

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Diş İpi Çeşitleri

 • Süper Diş İpi

Bu diş ipinin oldukça sert bir yapısı bulunur. Genellikle diş tellerinin temizliğinde kullanılır ve içerisinde kullanılan malzeme ipe benzerdir.

 • PTFE

Politetrafloretilen ipi içerisinde ileri teknoloji Gore-Tex bulunur. Gore-Tex malzeme sayesinde bu ip dişler arasında rahatça hareket edebilir. Ayrıca bu ip sıradan diş iplerine göre daha dayanıklıdır ve kopma riski oldukça azdır.

 • Diş Bandı

Sıradan diş iplerine göre daha düz bir yapıya sahiptir. Ayrıca diğer diş iplerinden daha kalındır. Ayrık diş biçimine sahip kişiler için kullanımı idealdir.

 • Balmumu İp

Diş yapısı birleşik olan kişiler için idealdir. İnceliği sayesinde diş aralarına rahatlıkla sığar ve bütün yemek artıklarının temizlenmesini sağlar.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır? Diş İpi Çeşitleri

 • Diş ipi ortalama 50 santim olacak şekilde koparılır. Diş ipinin bir kısmı orta parmağın etrafına sarılır.
 • İp kullanılırken ortalama 5 santim boyutunda bir boşluk bırakılır. Bu boşluk dişlerin arasında hareket etmesi içindir.
 • Diş ipi iki parmak aracılığı ile gergin olarak tutulur. Dişlerin arasında ileri ve geri hareketler yardımı ile temizlik sağlanır.
 • Diş ipi kullanılırken bastırılmamalı ve sert olunmamalıdır. Nazik hareketler ile kullanım sağlanmalıdır. Aksi takdirde diş etlerine zarar verilebilir.
 • İp, bütün dişlerin arasında ayrı bir şekilde dolaştırılır.
 • Dişler arasında dolaşan ipin, her diş için ayrı kısmı kullanılır. Kullanılan bölüm tekrar kullanılmamalıdır.
 • Diş ipi sakin ve nazik bir biçimde dişlerden çıkarılmalıdır.

Diş ipi kullanımı esnasında diş eti kanamalarına rastlanabilir. Bu durum karşısında kişi, kendisine uygun diş ipi seçimi yaptığından emin olmalıdır. Diş eti kanaması hala devam eder ise kişi, diş eti hassasiyetine sahip olabilir. Doğru diş macunu ve ağız bakımı ile diş eti hassasiyeti azaltılabilir.

Diş İpi Kullanımı Porselen Dişlerde Nasıl Olmalıdır?

Porselen diş, diş eksiği olan kişilere yapılır. Porselen diş kullanımında dişler arasında yemek artığı kalma olasılığı çok fazladır. Porselen diş kullanan kişiler için özel olarak üretilen diş ipleri mevcuttur. Kişi, kendisine özel olan diş ipini alarak temizlik sağlamalıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.