- Advertisement -

- Advertisement -

Diş Neden Ağrır Ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

0 37

Diş Neden Ağrır Ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir: Diş ağrısı, çok fazla acı veren ve çok sıkıntılı bir süreçtir. Düzenli bir şekilde diş ve ağız bakımına dikkat edilmemesi sonucu çürüme ve enfeksiyonlar görülür. Bu faktörlerde ağrının oluşmasını tetiklemektedir. Diş ağrısının meydana gelmesinin birçok sebebi olabilir. Ağrıya neyin sebep olduğunu öğrenebilmek için detaylı muayene ile saptanmalıdır. Sizlere diş ağrınız var ve sebeplerini arıyorsanız Diş Ağrısı Sebepleri Ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir başlıklı yazımız ile detaylı bilgi aktarmaya çalıştık.

Dişler Hangi Sebeplerden Dolayı Ağrıyabilir?

Dişler Hangi Sebeplerden Dolayı Ağrıyabilir

  • Diş çürükleri

Çürükler, bulunduğu yere göre diş ve diş etlerinde ağrı yapabilir.

  • Dişlerdeki kemik kaybı

Çiğnerken ağrı olmasına neden olur.

  • Diş etinde iltihaplanmalar,

Yanma ve acıma hissi verir.

  • Yanlış yapılmış protezler, yüksek dolgular
  • Diş gıcırdatma

Çok derinden gelen ağrı oluşur. Geceleri genellikle dişlerin sıkılması sabahları ağrı meydana getirebilir.

  • Kanal tedavi

Tedavi tamamlandıktan sonra ağrılar olabilir.

  • Vücut direnci düştüğü zaman gribal enfeksiyon gibi durumlar ya da sinüzitin aktif olması

Üst taraftaki azılarda ağrılar oluşur.

  • Kadınlarda adet dönemlerinde

BİTKİSEL YÖNTEMLERLE DİŞ BEYAZLATMA TAVSİYELERİ

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir?

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir

Diş ağrısı genellikle bir anda meydana gelir ve belirli bir sürede daha çok şiddetlenmektedir. Diş ağrısı başa, çeneye ve kulaklara doğru zonklan şiddetlidir. Diş Ağrısı Sebepleri Ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir yöntemlerini arayan ve Bu sorunu yaşayan kişiler sıcak ve soğuk besinleri tüketirken zorlanır ve dişteki meydana gelmiş olan hassasiyetten etkilenir.

Ağrı, dişe baskı uygulandığında şiddeti daha çok artmaktadır. Bu baskı çenede bile hissedilir. Özellikle geceleri daha çok ağrı hissedilir. Hem dişte, hem de diş etinde kanama görülebilir. Bu özellikle diş çürüklerinden meydana gelen apse oluşumu daha fazla olur. Kişiler yemek yediğinde, su  içtiğinde daha çok ağrı oluşur.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Doğada yetişen bazı bitkiler, antiseptik özelliğe yani mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Doğal tedavi yöntemlerinde de sık sık bitkilere başvurmaktayız. Diş ağrılarının geçmesine de yardımcı olan birkaç bitki vardır. Diş ağrısı, ne zaman geleceği belli olmayan ama genelde en çaresiz olduğumuz zaman karşılaştığımız bir şikâyettir. Diş Ağrısı Sebepleri Ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir diye bir arayış içindeyseniz bu yazımız tam size göre;

Gece, hafta sonu veya doktora gidemeyeceğimiz bir zamanda diş ağrısı şikayeti yaşarsanız, ağrı kesici kullanmak geçici ama rahatlatıcı bir durumdur. Özellikle iltihaplanma nedeniyle meydana gelen diş ağrısı için antibiyotik ilaçları doktora danışmadan kullanmayın. Evde rahat bir şekilde ağrıyı azaltacak veya geçmesini sağlayacak yöntemlere yani bitkileri tercih edebilirsiniz. Diş ağrısına iyi gelecek bazı bitkiler ve yöntemleri;

1.Karanfil

karanfilKaranfil, analjezik ve anti bakteriyel özelliklerine sahiptir. Karanfil kullanmak diş çürümesinden dolayı meydana gelen ağrıları azalmasına yardımcı olur. Karanfil yağını,  pamuk yardımıyla ağrının olduğu yere pamuğu koyun ve 15 dakika bekletin. Ağrı azalana kadar pamuğu yenisiyle değiştirerek, bu uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

2.Dişlerinizi Fırçalayın
diş ağrısı nasıl geçer

Diş ağrısını önlemek için önce dişlerinizi fırçalamayı deneyin. Fırçalama, çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan kalıntıların o bölgeden uzaklaştırma da yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalanması ağrının giderilmesinde katkısı olacaktır.

 

3.Tuz

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir tuzTuz, antiseptik etkisi sayesinde dişte oluşan enfeksiyon ihtimalini azaltır. Bir kaşık tuzu bir bardak ılık su ile karıştırın. Hazırladığınız suyu çalkalayın. Bu yöntemi günde üç defa uygulamaya çalışın.

 

 

 

4.Buz Uygulaması

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir Buz UygulamasıDiş ağrısının olan bölgeye, buz kompresi ağrının geçici olarak azalmasına neden olacaktır. Bunun içi ağrıyan bölgeye, bir havlu veya bez içerisine buzu sarıp dış taraftan uygulamak gerekir. Buzu direkt olarak uygulamayın.

 

 

 

5.Çörek Otu

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir Çörek OtuDiş ağrısının azalmasında veya yok etmede tercih edilecek diğer çözüm yolu da çörek otudur. Çörek otu, uyuşturucu özelliği olmamasına rağmen düzenli olarak kullanılması diş ağrısına neden olan faktörlerin ortadan kalmasını sağlar. İki su bardağı sirkeye, 1 tatlı kaşığı çörekotu konup kaynatın. Soğuyunca gargara yapın. Baskın bir tadı olsa da bu tat ağız içerisinde uzun süre kalmadan hemen geçirecektir.

6.Sarımsak

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir SarımsakDoğal antibiyotik olan sarımsak, diş ağrılarında kullanılmaktadır. Dört diş sarımsağa bir çay kaşığı tuz ekleyerek öğütün. Enfeksiyonlu bölgeye, karışımı masaj yaparak sürün ve 30 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile ağzınızı çalkalayın.

 

7.Buğday Çimi Suyu

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir Buğday Çimi SuyuAğızda bakterilerin çoğalmasını engeller ve diş ağrısını hafiflemesinde yardımcı olur.  Buğday çimi suyu; diş etlerini ve dişleri enfeksiyonlara karşı koruyan doğal bir antibiyotiktir.

 

 

 

8.Zerdeçal

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir ZerdeçalZerdeçal, içerdiği anti-inflamatuar yani iltihap söktürücü özelliği sayesinde ağızda meydana gelen zararlı bakterileri çoğalmasını önler. Ayrıca enfeksiyon olmasından dolayı meydana gelen ağrıyı da hafifletir. Zerdeçalın tozunu ağrının olduğu noktaya sürün. 15 dakika bekletin. Daha sonra sıcak su ile ağzınızı çalkalayın.

 

 

9.Maydanoz İle Gargara

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir Maydanoz İle GargaraBir demet maydanozun suyunu çıkartın. Bunun sonucunda yaklaşık bir bardak maydanoz suyu elde edeceksiniz. Bu suyla gargara yapın. Diş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

10.Susam Yağı

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir Susam YağıAğız kokusunu önlemek için kullanılır. Bunun yanı sıra diş çürümesine sebep olan ağrıları giderilmesinde yardımcı olur. Bir yemek kaşığı susam yağını gargara yapın. Daha sonra ağzınızı ılık su ile çalkalayın.

 

 

11.Papatya Çayı Gargarası

Diş Ağrısının Belirtileri Nedir Papatya Çayı GargarasıSinirleri gevşetme etkisi olan papatya çayını, demlenleyin ve soğuduktan sonra gargara olarak kullanabilirsiniz.

 

 

 

Diş Ağrısında Uygulanan İlaç Tedavisi

Tedavi ilk olarak ağrının kontrol altına alınmasıyla başlar.  Diş ağrısı tedavisinde enfeksiyon oluşumunun önlenmesi amaçlanır. Antibiyotiklerden ve ağrı kesici ilaçlardan faydalanılır. Uygulanan antibiyotik tedavisinde dişlerde oluşan enfeksiyon giderilmiş olsa da 48-72 saat arasında tedaviye devam edilmesi gerekir.

Siz de Diş Ağrısı Sebepleri Ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ile ilgili görüş,düşünce ve önerileriniz yorumlar kısmında bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.