- Advertisement -

- Advertisement -

Diş Temizliği Nasıl Yapılır

0 29

Diş Temizliği Nasıl Yapılır? Yaşamsal faaliyetlerimizin en önemli etkilerinden bir tanesi olan diş temizliğini maalesef ki tam anlamı ile bilmiyoruz. Yanlış ya da eksik bilinen bilgiler bazen dişlerde apse gibi sorunların meydana gelmesine neden olurken, bazen de diş kaybı gibi durumlar ile karşılaşmamıza neden oluyor. Bu sorunlar ile karşılaşmamak adına diş temizliği nasıl yapılır kısmına oldukça dikkat etmeliyiz. Gelin beraber diş temizliği nasıl yapılır detayları ile bakalım:

Ağız Bakım Ürünleri Nasıl Seçilmeli?

Şu an piyasada satışa sunulan birçok farklı çeşitlerde ağız bakım ürünleri yer alıyor. Bunların oldukça farklı reklamlar ile sunulması kişilerin akıl karışıklığı yaşamasına neden olurken nasıl seçim yapacakları konusunda zorlanmasına da neden oluyor. En iyi diş macunu ya da en iyi diş fırçası hangisi, nasıl bir tercih yapmalıyım en çok merak edilen sorunlardan bir tanesi oluyor. Aslında bu durum daha çok kişilerin diş yapısına göre değişiklik gösterir. Rastgele ürünler kullanmak yerine doktorlardan bu alanda yardım alınabilir. Orta sertlikte olan fırçaların tercih edilmesi hem diş eti hem de dişlerin minesi için oldukça önemlidir.

Çürük Diş Oluşumları Nasıl Önlenir?

Çürük Diş Oluşumları Nasıl Önlenir?

Çürük diş oluşumlarını önlemek adına belirli noktalara dikkat etmeliyiz. Bunları sıralayacak olursak;

 • Florlu yapıda diş macunları ile dişlerimizi günde en az iki kere fırçalamalıyız.
 • Diş yüzeyleri fırça ve macunlar yardımıyla temizlenirken aralarda atık maddeler kalabilir. Bunun için diş ipi bizim kaçınılmaz kurtarıcımız olmalı.
 • Dengeli beslenme her şeyin başında geliyor. Zararlı yiyeceklerden ve içeceklerden uzak kalmalıyız.
 • Profesyonel olarak diş temizliği yapmak için doktordan gerekli yardımları almalıyız.

Diş Fırçasını Ne Kadar Kullanmak Gerekir?

Diş temizliği sırasında bir diş fırçasının önemi oldukça önemli. Diş fırçalarını ortalama olarak 3 ya da 4 ay kullanmalıyız. Bunun üstünde olan süreçler artık bakteri oluşumuna neden olacak. Bir yandan da kıl yapısının bozulması, dağılması, eğilmesi artık değişim vakti geldiğinin habercisi olacak. Sert kıllı olan  fırçalar diş eti ve diş minesine zarar verecektir. Bu yüzden orta sertlikte tercih edilen fırçalar dişler için önem arz ediyor.

En Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir?

En Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir?

Diş fırçasının açısına dikkat etmek bu noktada oldukça önemlidir. Diş fırçalarken;

 • Fırçanın 45 derecelik bir açı ile dişlere yaklaştırılması ve dinin eni doğrultusunda bir ileri bir geri olacak şekilde dairesel hareketler ile fırçalanmalı.
 • En son kısımda diş etinde kalan kalıntılar için süpürme hareketi ile aşağı doğru bir fırçalama yapılır.
 • Dişlerin iç yüzeyleri ve özellik ile hem dar hem de ön bölgeler fırçalar doksan derecelik açı ile dik sokularak fırçalanmalı.
 • Bakteri plakları yiyecek artıklarının en yoğun olduğu arka kısımlarda, arka dişlerde ve dil temizliği olmadığında meydana gelir. Bu yüzde ön dişler fırçalanırken arka kısma da çürük olmaması adına gereken özen gösterilmeli.

Daha çok diş fırçalama sırasında ön yüzeylerin tercih edilmesi arka kısımlarda çürük olmasına neden oluyor. Bunlara dikkat etmek ve bu şekilde uygun bir şekilde temizleme yapmak gerekir.

Eğer uygun teknikler uygulanmaz ise hem diş etleri hem de diş yüzeyleri zarar görecektir. Diş minesine zarar vermek yanlış bir teknikten dolayı ilerleyen süreçler içerisinde diş kaybına neden olabilir.

Diş Etleri Nasıl Temizlenir?

Diş Etleri Nasıl Temizlenir?

Diş temizliği sırasında diş eti temizliği de bir hayli önemli olmaktadır. Apse oluşumları bakteri üremelerinde dolayı diş kökleri ve diş etinde meydana gelir. Bu yüzden diş etlerinin temizliği oldukça önemli. Her ne kadar diş etleri kanasa bile doktor kontrolüne giderek yine de fırçalama işlemlerine devam edilmeli. Diş etlerini besleyen damarların dolaşım bozukluğu olması durumlarında dolgunlaşmasına neden olur. Kılcal damarların açılarak normal bir düzeye gelmesi adına da fırçalama işlemleri bir hayli gereklidir. Diş eti hastalıklarından korunmak adına yumuşak fırçalar ile narin ama bir hayli dikkatli şekilde diş eti fırçalaması yapılmalıdır.

Fırçadan Başka Temizlik Araçları

Diş temizliği sırasında tabi ki diş fırçalarından başka temizlik araçları da vardır. Her birinin dikkatli bir şekilde kullanılması daha sağlıklı dişlere sahip olmamıza yardımcı olacak. Bu araç gereçler;

 • Diş ipliği; Diş aralarında kalan kalıntıları fırçaların çıkaramadığı anda en büyük kurtarıcımızdır. Dişlere zarar vermemesi adına dairesel hareketler ile uygulama yapılmalı.
 • Kürdan: Diş ipliği gibi bir araçken dikkatli kullanılması gerekir. Yemekten sonra kalan kalıntıları dikkatli bir şekilde çıkarmak için bir hayli önemli.
 • Ara yüzey temizleyici ; ara yüzeylerde kalan yiyecekleri çıkarmak için bir hayli önemlidir. Aksi halde bakteri oluşumları meydana gelebilir.

Diş İpi Kullanımı

Diş İpi Kullanımı

Diş ipi kullanımı en az diş fırçası kadar önemlidir. Dişlere zarar vermemek adına belirli kurallara dikkat edilmelidir. Bu kurallar;

 • Mumlu iplerin tercihi işlemleri kolaylaştıracaktır. Florlu olan diş ipleri de asla dişe zarar vermez.
 • Dairesel hareketler ile kullanım gerekir. İki elimizin işaret parmağına doladıktan sonra baş parmaktan yardım alarak temizlik yaparız.
 • Yavaş ve kontrollü hareketler gerçekleştirmeliyiz.
 • Dişin üzerinde olan ip adeta c harfi çizecek şekilde bir ileri bir geri olacak şekilde hareket ettirilerek temizlik adına kullanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.