- Advertisement -

- Advertisement -

Diyabet Dostu Yiyecekler Nelerdir?

0 32

Diyabet Dostu Yiyecekler Nelerdir? Diyabet ya da sık kullanımı ile şeker hastalığı, dünyaya genelinde her geçen gün artış göstermektedir. Dikkat edilmediği takdirde ilerleyerek ciddi boyutlara ulaşabilen bir hastalıktır. Bu sebeple diyabet hastası kişilerin yiyeceklerine, yiyecek zamanlarına çok titiz davranmalarılardır. Her yemek veya besini tüketemedikleri gibi tükettikleri besinlerin miktarına dikkat etmeleri oldukça kritiktir.

Diyabet Dostu Yiyecekler Nelerdir?

 

Bahsini edeceğimiz besinlerin ortak noktası düşük şeker yükü olan, yüksek posa, kaliteli yağ ve protein içeren besin olmalarıdır. Vücudunuzun şeker ve direnç seviyesi için bu makrolar oldukça önem arz etmektedir. İşte diyabet dostu yiyecekler:

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler:

Koyu Yeşil Yapraklı SebzelerAmerikan diyabet Birliğinin yayınladığı araştırmalarda sebze ve meyve tabanlı beslenmenin diyabet hastalığının ilerlemesini azalttığı gözlemlenmiştir. Bu araştırma esnasında en çok göze batan grup ise koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu grubun içerisindekilerin ortak özelliği vitamin ve mineral açısından çok zengin olmalarıdır. Grubun içerisinde yer alan ıspanak K vitamin, potasyum, magnezyum ve folat bakımından çok iyi bir kaynaktır. Haftalık beslenme planında en az 3 kere faydalanılması oldukça yararlı olacaktır. Gruba dahil olan diğer sebzeler lahana ve karalahana da tıpkı ıspanak gibi düşük enerji veren, yüksek posaya sahip besinlerdir.

Kuruyemişler:

KuruyemişlerKuruyemiş ailesinin genel özelliği protein ve kaliteli yağ için en iyi kaynak olmalarıdır. Bunun yanında yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre açlık kan şekeri değerlerinde olumlu şekilde etkileri gözlenmiştir. Fakat içerdikleri yağdan dolayı çok tüketilmemelilerdir. Porsiyon şeklinde tüketilmeleri faydalı olacaktır. Kuruyemişler arasında yağ ve protein açısından zengin olanlar ise badem, ceviz ve fındıktır.

 

Tarçın ve Zerdeçal:

Tarçın ve ZerdeçalGeleneksel tatlılarımızda sıkça karşılaştığımız tarçın, kan şekeri dengelemede oldukça başarılıdır. Yemek sonrasındaki kan şeker kontrolünü sağlamada yardımcı olan tarçını, tatlandırıcı olarak içeceklerinizde kullana da bilirsiniz. Zerdeçal içerdiği kurkmin sayesinde şeker başlangıcı süresine etki edebilmektedir. Yapılan araştırmalarda bu maddenin kullanımı ile diyabetin engellenebildiği gözlemlenmiştir. Zerdeçal oldukça geniş kullanıma imkan vermesi ile de her öğün bir yemeğe girebilecek kalitededir.

Yulaf:

YulafHer ne kadar yemenin çok keyifli olmadığı iddia edilse de yulaf çok sağlıklı bir besindir. İçerdiği lif, karbonhidrat ve protein ile oldukça kaliteli bir besindir. Diyabet hastalı kişilerde kilo kontrolü için tavsiye edilir. Yemek sonrası kan şekerinin yükselmesinin de önüne geçer.

Balık:

BalıkBalık dendiğinde akla ilk gelen Omega 3, diyabet konusunda yardımcı olan bir yağ asididir. Diyabete sahip olmayan kişilerde koruma sağlarken diyabet hastalarında oluşabilecek kalp damar hastalıklarının da önüne geçer.

 

 

Kurubaklagiller:

Kurubaklagiller Diyabet hastaları için oldukça kritik bir öneme sahip olan besin türü de posa açısından zengin olanlardır. Kurubaklagiller diğer besinlere oranla daha fazla posa içermeleri ile 30gr/gün posa alımını karşılamaya yardımcı olurlar. Bitkisel protein açısından oldukça zengin olan bu besinler, kan şekeri kontrolü, kolestrol seviyesinin düşmesi ve boşaltım sistemi sorunlarını önleme gibi birçok fayda sağlamaktadır. Haftalık beslenme planında en az üç kere nohut, kuru fasulye gibi kurubaklagiller dahil edilmelidir.

Unutulmaması gereken bir detay da hazır et ürünlerinin diyabet hastaları ve diyabet başlangıcı olan kişiler için oldukça tehlikeli olduğudur. Yapılan araştırmalar sonucu haftada 4 ile 5 defa bu tip ürünler ile beslenen kişilerde %45 oranında diyabet oluşma riski gözlemlenmiştir.

Diyabet dostu yiyecekler hakkında yazdığımız bu yazı sadece bir bilgilendirme metnidir. Kişilerin hastalığının durumu, ailedeki hastalık hikayesi gibi durumlar göz ardı edildiği için en etkili tedavi ve yiyecek programı doktorunuzun önerdiğidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.