- Advertisement -

- Advertisement -

Diyabet Nedir Belirtileri Nelerdir?

0 62

Diyabet Nedir Belirtileri Nelerdir? Şeker hastalığı diğer tabirle diyabet birçok insanın hayatına bir anda giren ve uzun yıllardır hiçbir sorun yaşamadığı için karşısına çıkan bu hastalık yüzünden büyük bir şaşkınlık geçirmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Şeker hastalarının yaklaşık olarak %90′ı tip 2 diyabet hastasıdır ve tip 2 diyabet ilerleyen yaşlar ile etkisini gösteren bir şeker hastalığı türüdür. Tip 1 ve tip 2 olarak ikiye ayrılan şeker hastalığı, her iki tipte de farklı şekilde gelişmektedir.

Diyabet Nedir Belirtileri Nelerdir?

Tip 1 diyabet hastalığı genç yaşlardan itibaren görülmektedir ve temel nedeni kişinin pankreasının hasar görmesidir. İnsan vücudu hücrelerin ihtiyacı olan enerjiyi karşılamak için, tüketilen gıdalardan alınan şekeri kullanmaktadır. Sindirim işlemi ile kana karışan şeker, pankreasın salgıladığı insülin salgısı ile vücut tarafından kullanılabilir hale gelmektedir. Tip 1 diyabet hastalarının pankreasları yeterli miktarda insülin salgılayamadığından, vücutları kanda bulunan şekeri işleyemez ve böylece kan şekeri aşırı miktarda yükselmeye başlar. Tip 1 diyabet hastalığı kısaca vücudun kanda bulunan şekeri kullanamaması olarak da açıklanabilir ve bu durumun nedeni hasar gören pankreastır.

Tip 2 diyabet hastalığı ise tamamen genetik nedenlerden kaynaklanır. Bir başka değişle kişi, tip 2 diyabet hastalığı ile doğar ancak hastalığın etkileri ilerleyen yıllarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle 20′li yaşların sonlarına doğru etki göstermeye başlayan tip 2 diyabet hastalığına neden olan genler, gençlik yıllarında etkisiz haldedir. Ebeveynlerden doğum itibarıyla alınan şeker hastalığı genleri, ilerleyen yaşlarda aktif hale gelerek pankreas organını etkilemeye başlar. Şeker hastalığı genlerinin pankreasın işlevini etkilemesi sonucu insülin salgılanmasına düzensizlikler meydana gelir ve kişide şeker hastalığı belirtileri gözlemlenir.

Tip 2 diyabet hastalarının oldukça büyük bir bölümünün ailesinde şeker hastalığı vardır. 1. 2. ve 3. derece akrabalarında şeker hastalığı olan kişilerin, tip 2 diyabet hastası olma ihtimali oldukça yüksektir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre; anne ve babasının her ikisinde de şeker hastalığı görülen bir kişinin, tip 2 diyabet hastası olma ihtimali yaklaşık olarak %25′tir. Bu son derece yüksek oranı göz önünde bulundurarak ebeveynlerinde şeker hastalığı olan insanların, düzenli olarak kan şekerlerini ölçtürmesinde büyük bir yarar vardır.

Kolesterol Neden Yükselir? Yüksek Kolesterol Belirtileri

Şeker Hastalığı Belirtileri

Şeker hastalığı birçok insanın araştırdığı ve içerisinde birçok terim olmasından dolayı tam olarak anlayamadığı bir rahatsızlıktır.

Örneğin; gizli şeker hastalığı belirtileri ile tansiyon belirtileri ve kolesterol belirtilerikarıştırılması, oldukça yaygın bir durumdur. Birçok insan gizli şeker kadar düşük şeker hastalığı belirtileri hakkında da bilgi edinmek ister. Öncelikle bilinmesi gereken şeker hastalığı testi ile kan değerleri doktor tarafından normal olduğu belirlenen tüm insanların, şeker hastası olduğudur ve şeker hastalığının pankreasın düzgün çalışmamasından kaynaklandığıdır.

Böylece sonuç olarak gizli şeker ya da düşük şeker sorunu olsun, tüm sorunlar aslında şeker hastalığı ile bağlantılıdır.

Şeker hastalığı tedavisi konusunda insanlar büyük bir araştırma içerisindedir ancak modern tıp hastalığa kalıcı tedavi sağlayacak bir yöntem geliştirememiştir. Şeker hastalığı nedenleri tam olarak bilinmesine rağmen mevcut uygulamalar, hastanın sorununu iyileştirmenin yerine bu sorun ile birlikte yaşayabilmesini sağlamak üzerinedir.

Gizli şeker hastalığı belirtileri, her insanın vücudunun işleyişi ve pankreasının insülin üretimi farklı olduğu için farklıdır. Ancak gizli şeker hastalığı belirtileri hakkında bir genelleme yapılması gerekirse; ağız kuruması, aşırı su tüketme, şekerli ve nişastalı gıdalara aşırı düşkünlük, aşırı iştahlı olma, çok sık tuvalete gitme ve açlık anında aşırı sinirlenme şeklinde belirtilebilinir. Gizli şeker hastalığı belirtileri ilerleyen yaşlar ile birlikte görülmektedir.

Çünkü bu gizli şeker hastalığı belirtileri görülen insanlar tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet hatalarında görülen gizli şekerhastalığı belirtileri, kişinin sahip olduğu genlerden kaynaklanmaktadır. Kalıtsal olarak sahip olunan diyabet genleri ilerleyen yaş ile birlikte pankreasın çalışmasını etkiler ve kişide gizli şeker hastalığı belirtilerigözlemlenmesine neden olur.

Düşük şeker hastalığı belirtileri kişinin pankreasının ürettiği insülin düzeyine, kişinin ne kadar şeker içeren gıdalar tükettiğine ve vücudunun insüline karşı verdiği tepkiye göre değişmektedir. Ancak düşük şeker hastalığı belirtileri birçok insanda baş dönmesi, halsizlik ve çabuk yorulma olarak gözlemlenmektedir. Düşük şeker hastalığı belirtileri yaşadığı düşünen insanların vakit kaybetmeden hekime başvurması ve şeker hastalığı testi yaptırması gerekmektedir. Böylece şeker hastalığı tedavisi erken aşamada başlatılarak, ciddi sorunların yaşanmaması sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.