- Advertisement -

- Advertisement -

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Ve Tarifi

0 30

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri Ve Tarifi : Evde Diş Beyazlatan Bitkisel Yöntemler: Diş beyazlığı görsellik olarak büyük önem arz eder. Diş beyazlığı tüketilen gıdalara, tütün tüketimine, kahve ve çayın ne sıklık ile içildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak bazı kişilerin genetik olarak dişleri beyaz rengini alamaz.

Bu durumlar için çeşitli tıbbi yöntemler bulunsa bile evde diş beyazlatmak bitkisel yöntemler ile mümkündür. Ev içerisinde sürekli bulunabilen birkaç malzemenin karışımı ya da bir ürünün dişte bekletilme süresi, dişin beyaz olmasını sağlar. Gün içerisinde sadece 10 dakika vakit alacak bu işlemlerin ardından diş beyazlığı gözle görülebilir.

Bütün bitkisel yöntemler aynı anda uygulanmamalıdır. Kişi, bitkisel yöntemler arasından kendisine uygun olanı seçmeli ve dişlerine uygulamalıdır. Aksi takdirde dişlerine birçok maddenin etki etmesini sağlayarak yan etki oluşturabilir.

Karbonat İle Diş Beyazlatma

Karbonat İle Diş Beyazlatma

Karbonat, birçok kişi tarafından bilinen ve uygulanan bir yöntemdir. Karbonat ile diş beyazlatılırken kullanım süresine dikkat edilmelidir. Fazla karbonat kullanımı diş minesinin aşınmasına neden olabilir. Bir çay tabağına karbonat dökülür ve diş fırçası ıslatılır. Islatılan diş fırçası karbonata batırılarak diş fırçalanmaya başlanır. Ortalama 5 dakika boyunca bu işlem uygulanabilir. Haftada sadece üç kere yapılmalıdır. Gözle görülür sonuç verir.

Çilek İle Diş Beyazlatma

Çilek İle Diş Beyazlatma

Çilek ile diş beyazlatmak çok yaygın bir yöntem değildir. Ancak diş içerisindeki mineraller sayesinde diş beyazlatmaya yardımcı olur. Yumuşak olan iki orta boy çilek seçilmelidir. Ardından çilekler bir kıvam alana dek ezilmelidir. Ezilen çilekler bir kap içerisinde bekletilebilir. Diş fırçası yardımı ile gün aşırı kullanılabilir. Ancak çileklerin tamamen ezilmesi gereklidir. İçerisinde damlatılacak olan birkaç damla gliserin, çileğin beyazlatma etkisini arttıracaktır.

Ağız Gargarası Yapmak

Ağız Gargarası Yapmak

Sirke ile oluşturulan bir ağız gargarası diş beyazlatma konusunda oldukça hızlıdır. Ancak bu yöntem haftada sadece bir kez denenmelidir. Sirke ile diş fırçalama işlemi sonrasında ağız gargarası yapılabilir. Sirkeyi yalnız başına kullanmak istemeyen kişiler olabilir. Sirkenin içerisine bir tutam tuz ve bir tutam karbonat eklenebilir. Ardından homojen bir karışım olana kadar karıştırılmalıdır. Karışım ile ağız gargarası yapılabilir. Ağız içerisinde sadece iki dakika tutulması yeterli olacaktır.

Muz İle Diş Beyazlatmak

Muz İle Diş Beyazlatmak

Muz diş beyazlığı için büyük önem arz eder. Tüketildiği zaman da diş beyazlığını korumada yararlı olacaktır. Ayrıca tüketilen muzların kabukları saklanmalıdır. Muz kabukları ağız içerisine sığabilecek boyutlarda kesilmelidir. Her akşam yatmadan önce 5 dakika boyunca muz kabuğu ile dişlerin yüzeyi fırçalanmalıdır. Muz, dişin beyaz yapısını ortaya çıkarır ve sararmaları önler.

Limon İle Diş Beyazlatma

Limon İle Diş Beyazlatma

Limon içerisinde birçok asit içerir. Limon içerdiği asit ile birlikte diş beyazlatma işlemlerinde kullanılır. Limon kabuğu rendelenir ve suyu sıkılır. Sıkılan limon suyu ile iki günde bir dişler fırçalanmalıdır. Bu işlem hızlı ve gözle görülür bir sonuç verecektir. Ancak bu işlem yapılırken diş fırçası bastırılmamalıdır. Limonun asitli yapısı, ağız içerisindeki yaraları yakabilir.

Aktif Kömür İle Diş Beyazlatma

Aktif Kömür İle Diş Beyazlatma

Toz halinde bulunan aktif kömür diş beyazlatma konusunda oldukça etkilidir. Diş fırçası ıslatılarak aktif kömüre batırılır ve dişler fırçalanır. Ortalama iki dakika boyunca fırçalanılan dişte anında etkisi vardır.

Salatalık ve Elma Diş Beyazlatma

Salatalık ve Elma Diş Beyazlatma

Bir kap içerisine elma ve salatalık ince bir şekilde rendelenir. Bir kaşık yardımı ile bu karışım homojen bir hale getirilir. İsteğe göre içerisine birkaç damla gliserin ya da sirke damlatılabilir. Karışımın macun kıvamında olduğuna emin olduktan sonra kullanımı sağlanır. Diş fırçası yardımı ile üç günde bir kullanılabilir. Ancak her gün kullanımı dişlerin minesine zarar verir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.