- Advertisement -

- Advertisement -

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

0 51

Yeşil Zeytinin Püf Noktaları

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır? Yeşil zeytin, zeytinlerin olgunlaşmaya başladığı ilk dönem toparlanan mahsulle yapılmalıdır. Yeşil zeytinin ömrü siyah zeytine göre daha kısa olduğu için kısa zamanda tüketilmesi gerekmektedir. Yeşil zeytin, kırma, çizme ve bütün zeytin olarak üç şekilde tüketilebilir.

Çizik veya çizme zeytin yapmak için zeytinin etli kısmından çekirdeğine kadar olacak şekilde bıçak yardımıyla bir çizik atılır. Kırma zeytin çeşidinde ise genel olarak zeytinleri iki taş arasına koyup hafif bir şekilde ezerek çekirdeğinin etli kısmından ayrılması kolaylaştırılır. Kırma zeytinin hazırlık aşaması daha kısa sürebilir ancak yumuşaması ve kıvamını kaybetmesi de aynı şekilde hızlı olacaktır.

Bütün yeşil zeytin ise çizme ve kırma işlemleri yapılmadan sadece temizlenip kurutularak tüketilen zeytine verilen addır ve diğer türlerine göre daha acımsı ve buruk bir tadı olur. Bunun sebebi çizik ve kırma zeytinin acı suyunun dışarı çıkması sağlanmaktadır.

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

İlk kez evde yeşil zeytin yapımını deneyecekseniz daha az miktarlarda denemenizi tavsiye ederiz. Standart bir 5 litrelik kap için 3-3,5 kg arasında yeşil zeytine ve yaklaşık olarak 1 kg kadar kaya tuzuna ihtiyacınız olacaktır.

Yapma işlemlerine geçmeden önce zeytinlerinizi güzelce temizleyin. Çürük ve ezik olan zeytinler sağlam zeytinlerin bozulmasına neden olacağından dolayı iyice ayıklanmaları gerekmektedir. Zeytinlerin yaprak ve saplarını ayıkladıktan sonra tekrar hepsini güzelce yıkayın. Yıkanan zeytinleri güzelce çizdikten sonra çizdiğimiz zeytinleri kabın içerisine doldurun.

Kaya tuzunu suya ekleyerek üzerine aldığı kadar doldurun. Kabın kapağını sıkıcı kapatıp zeytinleri güneş görmeyecek şekilde serin bir yerde yaklaşık 1 ay kadar dinlendirmelisiniz.

Eğer kırma zeytin tercih ediyorsanız zeytinlerin suyunu her gün değiştirip yenileyin. Böylece zeytin acısını 10 gün gibi kısa bir sürede atıp tatlanacaktır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kırma zeytin çabuk yumuşadığı için çizme zeytin kadar büyük miktarda yapmamanız tavsiye edilir.

SAĞLIKLI BESLENME KURALLARI

Evde Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Yeşil Zeytin Nasıl Yapılır?

Evde yeşil zeytin yaparken ilk olarak pazarda satılan taze zeytinlerden almanız gerekir. Zeytin yapmak gerçekten oldukça basittir adımları okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.

Malzemeler
– 2 kg yeşil zeytin
– 4 adet limonun suyu
– 4 yemek kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı:

  1. adım:Zeytinleri ilk olarak bol suyun altında yıkayın.
    2. adım:daha sonra bıçak yardımıyla zeytinleri 4 tarafından çizin. Çizme işlemini bıçak zeytinin çekirdeğine değecek şekilde gerçekleştirin.
    3. adım: Daha sonra zeytinleri vakumlu kavanozlara yerleştirin ve içerisine içme suları doldurun. Kapaklarını kapatın ve her 24 saatte bir sularını değiştirin.
    4.adım: Zeytinin suyunu bu şekilde acısı çıkana kadar değiştirmeniz gerekir. 10 günün sonunda acısı muhtemelen çıkacaktır. Zeytinin acısı geçtiğinde salamura işlemine başlayabilirsiniz.

 Çizik Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?

Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır

Yeşil zeytinlerin acısı çıktıktan sonra geriye sadece 4 gün süre sizleri bekletecek salamura işlemi kalıyor. Salamura yaptıktan sonra zeytin 4 gün sonra sofralardaki yerini almaya hazır hale gelecektir.

Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır?

Zeytinin salamurası için 2 kilo zeytine 4 yemek kaşığı kaya tuzu ve 4 adet limonun suyunu ekleyin. Üzerine de içme suyu ilave edip 3 veya 4 gün boyunca bekletin. 4. Günün sonunda zeytinlerin oldu demektir.

Evde Kurulan Yeşil Zeytinin Sağlığına Faydaları Nelerdir?

1- Evde kurulan yeşil zeytinin içerisinde A,C,E vitaminleri, protein, kalsiyum, klor, kükürt ile değerli mineraller bulunmaktadır.

2- Evde yapılan yeşil zeytinin kalp sağlığını koruduğu yapılan araştırmalar ile belirlenen zeytin aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür. Kalp sağlığı ve damar sağlığının korunmasında etkili olup kalpteki ritim bozukluklarının düzene girmesine yardımcı olur.

3- Zeytinde bulunan farklı doymamış yağlar kilo vermeye de yardımcı olur. Zeytinyağı tüketimi ayrıca yağ hücreleri için etkili bir uyarıcıdır. Karın yağlarının erimesine yardımcı olabilir.

4- Kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon kanser gelişiminde önemli faktörler olabilir çünkü zeytin antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri kansere karşı doğal bir koruma sistemi oluşturabilir.

5- Son zamanlarda yapılan araştırmalar zeytinin alerjilere karşı da etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.