- Advertisement -

- Advertisement -

Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

0 36

Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir? 5 duyu organımız, hayat ile aramızdaki iletişimi sağlayan en büyük köprü görevini görmektedir. Bu organlarımıza iyi bakmak, yaşam kalitemizi arttırmak adına önemlidir. Düzenli kontrol yapmamızın yanına doğru ve dengeli beslenmeyi de eklemeliyiz. Göz sağlını koruyan yiyecekler hakkında bilgileri sizler ile buluşturacağız.

Göz Hastalıkları Nelerdir?

Göz Hastalıkları Nelerdir

Makula Dejenerasyonu: Sarı nokta hastalığı olarak da bilinir. Makula, detay görmemizi sağlayan göz arkasındaki bölgeye verilen isimdir. Makula bölgesindeki dejenerasyon sonucunda net görmede sıkıntı yaşamanın dışında görme kaybı da oluşabilir.

Katarakt: Yaşlanmaya bağlı olan senil katarakt ve doğuştan gelen konjenital katarakt olmak üzere iki çeşittir. Kahverengi ve sarı lekelenmelere sebep olur, ilerlemesi sonucu görme kaybı yaşanabilir.

Glokom: Göz tansiyonu olarak da bilinmektedir. Göz içi basıncın artması sonucu ortaya çıkan sinir dejenerasyonudur. Erken tanı konulmayıp, tedavi edilmez ise kalıcı görme kaybına varan sonuçlar doğabilir.

Gece Körlüğü: Işığın az olduğu bir ortamda veya gece vakti net bir görüş sağlayamam durumuna verilen addır. A vitamini eksikliği, süt ve süt ürünlerinin az tüketilmesi sonucu ortaya çıkabilir. Tedavisi için sebebi bulunmalıdır.

Göz Kuruluğu: Gözün ön cephesini koruyan tabakanın ıslaklık yetisinde kayıpların olması durumudur. Çevresel faktörlerin yanında hastanın sağlık durumu sebepli de ortaya çıkabilmektedir. Başka hastalıkların semptomu da olabilmektedir. Tedavi için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Tarım İlacı (Pestisit) Nedir? Tarım İlacı Zararları Nelerdir?

Göz Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler, Nasıl Korunur?

Göz Sağlığını Korumak İçin Faydalı Besinler

Göz sağlığını koruyan yiyecekler, içerik olarak beta karoten ve A vitamini zengini besinlerdir. Retina ve diğer göz kısımlarına oldukça faydalıdırlar. Kış mevsiminde ortaya çıkan besinlerde bolca bulunurlar. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, balık, baklagiller, yumurta, fındık gibi yiyecekler A vitamini ve beta karoten yönünden zengin besinlerdir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler arasında en etkilisi Ispanaktır. Birçok hastalığa karşı koruma sağlayan ıspanak, gözün karanlıktaki görüş ve direncini arttırır. Omega-3 zengini besinler de retinadaki hücre zarlarını destekler. Bu ve bunun benzeri besinlere gelin yakından bakalım.

Diyabet Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Göz Sağlığını Koruyan Besinler

Göz Sağlığını Koruyan Besinler

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

Koyu Yeşil Yapraklı SebzelerBu gruba ; kara lahana, ıspanak, kale, pancar yaprakları, turp otu ve roka gibi sebzeler dahildir. Göz bölgesindeki kan damarlarını güçlendiren C vitamini açısından da zengindir. Gözün yıllardan beri değişmeyen müttefiki olan A vitamini de koyu yeşil yapraklarda bolca bulunur. Bunun yanı sıra içerdikleri lutein ve zeaksantin ile makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlarlar.

Meyveler

MeyvelerBalkabağı ve kayısı meyveler arasında göze en faydalı olanlarıdır. İçerilerinde bulunan beta karoten ve A vitamini ile göz yapısını güçlendirirler. Gece görüşünü arttırır, makula dejenerasyonunu da yavaşlatırlar.

 

 

Sebzeler

SebzelerTatlı patates, havuç ve turuncu biber içerik bakımından balkabağı ve kayısıya benzerdir. Bu grup da beta karoten ve A vitamini açısından zengin olup aynı destekleri sağlarlar.

Bu sebzelerin dışında kabak da göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Lutein, zeaksantin ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Kışın mahsul olan kabaklarda Omega-3 ve A vitamini zenginken yazın çinko zengindir.

Balık

BalıkOmega-3 yağ asitlerinin insan vücudu için ne kadar faydalı olduğu hakkında binlerce makale ve araştırma bulunmaktadır. En zengin omega-3 kaynağı olan somon, ton balığı ve ala balık, etkileri ile göz sağlığını destekler. Genel etkileri ile gözdeki semptomları hafifletip glokoma karşı koruma sağlarlar.

 

Baklagiller

BaklagillerFasulye, nohut, mercimek ve barbunya çinko açısından oldukça zengin besin kaynaklarıdır. Bu sebeple göz sağlığını koruyan yiyecekler arasında yer alırlar. Çinko sayesinde makula dejenerasyonu ve gece körlüğü azaltılabilir. Göz korumasında etkili olan melanin pigmenti de çinko sayesinde daha fazla sayda üretilebilir.

Yumurta

YumurtaKahvaltıların vazgeçilmesi olan yumurta, birçok yararının yanında göze de faydalıdır. İçeriğinde bulunan lutein, zeaksantin, çinko, A ve D vitaminleri yukarıda da belirttiğimiz gibi göz için oldukça destekleyici içeriklerdir. Gece körlüğü ve göz kuruluğuna karşı gözü korurlar.

 

Yağsız Etler

Yağsız EtlerKümes hayvanları, yengeç ve istiridye gibi yağ oranı düşük et kaynakları çinko açısından zengindir. Makula dejenerasyonunun yavaşlamasına ve gece körlüğünü azaltmaya yardımcı olurlar.

 

 

Kuruyemişler ve Tohumlar

Kuruyemişler ve TohumlarFındık, yer fıstığı ve badem gibi kuruyemişler E vitamini açısından oldukça zengindir. Chia ve ketn tohumları da iyi bir vitamin ve Omega-3 kaynağıdır. Bahsedilen tüm besinler antioksidan içerdikleri gibi, makula dejenerasyonu ve göz kuruluğu dahil birçok hastalığa karşı etki ederler.

 

Orman Meyveleri

Orman MeyveleriKiraz, yaban mersini ve çilek bioflavonoidler bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Katarakt ve makula dejenerasyonuna karşı koruma sağlarlar.

 

 

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Ne İşe Yarar?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.