- Advertisement -

- Advertisement -

Güzel Bir Cilde Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

0 8

Cilt bakımı konusunda alınacak basit tedbirler sayesinde, daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür. Zaman içinde cildimiz elbette ki eski canlılığını ve esnekliğini kaybederek bir takım kırışıklıklara ve sarkmalara maruz kalacaktır. Bunlara tam anlamıyla engel olamasak da yaşlılığı daha ileri tarihlere erteleyebiliriz. Bunun için günlük cilt bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Sadece bunlara dikkat etmekle bile cildimiz üzerinde epey gelişme olduğunu farkedebiliriz.

Güzel Bir Cilde Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Cildimizin her daim pürüzsüz, parlak ve sağlıklı olmasını istiyorsak, bu konuda dikkat etmemiz gereken 5 madde olduğunu bilmeliyiz. Bunlara şöyle bir bakacak olursak:

Yüzünüzü Çok Sık Yıkamayın

Bir çoğumuz cildimizi temiz tutmak adına gün içinde çok sık yüzümüzü yıkıyoruz. Bunu yaptığımız zaman cildimizin yağ dengesinin bozulmasına neden oluyoruz ve sonuçta cildimiz nemini kaybederek kuruyor. Kuru bir cilt ise kırışıklık ve çizgilere müsait bir hale geldiği için daha çabuk yaşlanır. Bu nedenle yüzümüzü sadece sabahları yıkamalıyız. Cildimizi temizlemek için çok sık yıkamak yerine başka uygulamaları tercih etmeliyiz.

Çok Sık Buhar Banyosu Yapmayın

Cilt bakımında buhar banyosunun önemli bir yeri olduğu tartışılamaz. Cildin derinlemesine temizlenmesini ve rahatlamasını sağlayan bu uygulama aynı zamanda yüze uygulanan ısı sebebiyle cildin asit ve su dengesini bozar. Yüze etki eden buhar nedeniyle cildin gözenekleri daha çok açılır ve gevşer. Bu nedenle buhar banyosunu çok sık yapmamalı ve uygulama sonrasında mutlaka sıkılaştırıcı tonik uygulamalıyız.

Yüzünüzü Doğal Sabunlarla Yıkayın

Yüzümüzü temizlemek için cilt tipimize uygun doğal sabunları tercih etmeliyiz. Yüzümüzü yıkamak için kullandığımız suyun klorsuz ve dinlenmiş olması da çok önemlidir. Bu özelliklere sahip bir su cildimiz için doğal tonik özelliğine sahiptir.

 

Cilt Tipinize Uygun Nemlendici Seçin

25 yaşından itibaren her cilt tipinin düzenli olarak nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bazılarımız yağlı cildin neme ihtiyacı olmadığı gibi yanlış bir düşünce içerisinde olabiliriz. Cildin yağlı olması onun nemli olduğu anlamına gelmez, sonuçta yağ ve nem aynı şey değildir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken, her cilt tipi için kendi özelliklerine uygun nemlendiricilerin kullanılması gerektiğidir. Özellikle de boyun ve göz çevresindeki deri yapısı daha ince ve hassas olduğu için, bu bölgeler kurumaya ve kırışıklığa daha müsait olmaktadır. Vücudumuzun bu kısımlarını nemlendirmeye özen göstermeliyiz.

Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

Sağlıklı ve pürüzsüz bir tene kavuşmak için cilt bakımı yapmak kadar yediğimiz içtiğimiz gıdalara da dikkat etmeliyiz. Günde 8 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Çünkü su cildimiz için en faydalı sıvıdır. Tuz ve şekeri mümkün olduğunca az kullanmaya dikkat etmeliyiz. Bunların yerine bol bol meyve ve sebze tüketmeliyiz. A, E ve C vitaminleri cildin genç görünmesini sağlayarak, yaşlanmasını geciktirir. Bu vitaminlerden yeteri kadar almaya gayret etmeliyiz.

Günlük hayatımızda dikkat edeceğimiz bu basit ve etkili cilt bakımı kuralları sayesinde, cildimizdeki problemleri giderebilir ve pürüzsüz güzel bir cilde sahip olabiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.