- Advertisement -

- Advertisement -

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

0 15

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt bakımında en önemli nokta, cildin genel yapısına uygun olan malzemeleri kullanarak  bakımı yapmaktır. Çünkü cilt bakımı sadece ciltteki problemleri gidermek için değil bazı eksiklerini de tamamlamak için yapılır.

Hassas cilt bakımına özen gösterilmesi gereken bir cilt tipidir. En ufak bir dokunuşta bile kolayca kızarıp tahriş olan bu cilt tipine diğer ciltlere uygulanan bakımdan daha farklı uygulamalar yapmak gerekmektedir. Çoğunlukla kuru ve mat bir görünümde olan bu cilt yapısına sahip olan bayanlara yardımcı olabilmek için bu yazımızda hassas cildin bakımı nasıl olmalı? sorusunun cevabını veriyor ve ciltlerine zarar vermeden evde doğal yöntemlerle uygulayabilecekleri maske tariflerini paylaşıyoruz.

Hassas Cildin Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Hassas Cildin Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

 • Hassas cilt yapısı gereği makyaj kaldırmaz, çoğu makyaj malzemesi bu tür ciltlerde alerjiye neden olabileceği için makyaj yaparken dikkatli olunmalıdır. Kullanılan makyaj malzemesi ve diğer bakım ürünlerinin içeriğine dikkat edilmeli ve doğal ürünler seçilmelidir.
 • Hassas ciltlere makyaj yapmak kadar bu makyajı temizlemek de sorun yaratabilir. Kullanılan makyaj temizleme ürünleri alerjik reaksiyona neden olabilir veya cildi tahriş edebilir. Hassas ciltler için kullanılabilecek en uygun makyaj temizleme ürünleri badem yağı ve zeytinyağıdır. Bu doğal ürünlerle cildinizi çok fazla ovalamadan yumuşak hareketlerle temizlemelisiniz.
 • Hassas ciltlere maske uygularken en uygun olanları meyve maskeleri olmaktadır. Meyve maskeleri cildi tahriş etmeden doğal yollardan beslerken bakımını da yapması açısından bu tip ciltler için son derece faydalıdır.
 • Hassas cilt yapısına sahip olanlar kozmetik içerikli sabunları da kullanmamalıdır. Kullanacağınız sabunun içeriğine bakmadan almayın ve tercihinizi bitkisel sabunlardan yana kullanın.
 • Hassas cildin başlıca sorunu olan, cilt kızarıklıklarını gidermek için yeşil çaydan faydalanabilirsiniz.
 • Hassas ciltlere peeling uygularken de tuz vb. ürünler yerine daha yumuşak ve cildinizi tahriş etmeyecek peeling malzemeleri kullanmalısınız. Ayrıca peeling uygularken parmak uçlarınızı kullanmalı ve çok hafif basınç uygulamalısınız.

Hassas Cilt Tipi İçin Maskeler

Hassas cilt tipine her maske uygulanmaz çünkü bu tip ciltlerde çoğu madde alerjik reaksiyona ve tahrişe neden olabilir. Hassas cilt yapısına sahip olanların bilmedikleri maskeleri uygulamamaları gerekmektedir. Bu tip cilt yapısına sahip olan kişilerin uygulayabileceği 2 tane maske tarifini paylaşıyoruz.

Hassas Ciltler İçin Muz Maskesi Tarifi

Muz Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • Bir muzun yarısı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı süt
Muz Maskesinin Yapılışı ve Uygulaması

Cam bir kaseye muzu alın ve bir çatalla iyice ezerek püre haline getirin. Daha sonra muzun içine bal ve sütü de ilave ederek karıştırın. Malzemeler birbiriyle tamamen kaynaştıktan sonra hazırladığınız maskeyi yüzünüze yumuşak hareketlerle sürün. 20 dakika kadar muz maskesini yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla güzelce yıkayarak temizleyin. Cildinize daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırmaya yardımcı olan bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Maske Tarifleri

Hassas Ciltler İçin Nar Suyu Maskesi

Nar Suyu Maskesi

Malzemeler

 • Yarım kahve fincanı nar suyu
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı polen tozu
Nar Suyu Maskesinin Yapılışı ve Uygulaması

Küçük bir kabın içinde malzemelerin hepsini iyice karıştırarak sürülebilecek bir kıvama gelmesini sağlayın. Daha sonra maskeyi yumuşak hareketlerle yüzünüze sürün. 20 dakika maskenin etki etmesini bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayarak durulayabilirsiniz. Hassas ciltleri besleyen ve canlılık kazandıran nar suyu maskesini haftada 1 kere uygulamanız yeterlidir.

Hassas cilt tipine sahipseniz ilk kez kullanacağınız bir ürünü ya da uygulamak istediğiniz maskeyi ilk önce bileğinizin iç kısmına  çok az miktarda sürerek test edin. Herhangi bir problem oluşmazsa güvenle kullanabilirsiniz. Hassas cilt bakımı yaparken yüzünüzde veya vücudunuzun herhangi bir yerinde kaşıntı, yanma gibi belirtiler farkederseniz hemen uygulamayı sonlandırın ve cildinizi bol suyla yıkayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.