- Advertisement -

- Advertisement -

İmplant Bakımı Nasıl Yapılır?

0 23

İmplant Bakımı Nasıl Yapılır? İmplant, protezlere destek olması için çene kemiğine takılan yapay diş kökleridir. Ağız içerisindeki eksik olan dişlerin yerine vidalar yapılmaktadır. Bu vidalar daha çok titanyumdandır. İmplant, çeneye uygulanabilmesi için, öncelikle kemik yapısının İmplant işlemini kaldırabilir olması ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Eğer kemik yapısı uygun değilse veya diş eti sağlıklı değilse, ilave kemik cerrahisi uygulamaları ile de İmplant yapılır ve başarı oranı çok yüksektir.

Uzun süre kullanıma müsaittir ve hayat boyunca sıkıntı çıkmadan rahat bir şekilde kullanılır. Bu vidalar steril ortamda doktorlar tarafından cerrahi işlemlerle çene kemiğine takılır. Takılan İmplant, yaklaşık 2-3 ay içerisinde çene kemiğine tamamen yerleşir. Böylece gerçek bir diş kökünün yerini aratmaz. Çene kemiğine takılan İmplant, üzerine yerleştirilecek protezi taşıyacak konuma gelir. Bazı hastalara genel anestezi uygulanabilmektedir.

İmplant Türleri Nelerdir?

1.Endosteal implantlar

Endosteal implantlar, cerrahi işlemler ile çene kemiğine yerleştirilir. Diş etinin tam anlamıyla iyileşmesinden sonra ikinci bir işlem yapılarak diş eti şekillendirilir. Son aşamada yapay dişler, köprüler ya da protezler gruplar şeklinde implanta bağlanmaktadır. En çok kullanılan implant şeklidir.

2.Subperiosteal implantlar

Subperiosteal implantlar, diş etinin alt kısmındaki çene kemiğine yerleştirilen metal yapıda olan çerçeveden oluşur. Diş eti tam anlamıyla iyileşmesinden sonra metal olan çerçeve çene kemiğinde sahip bir şekilde kalır. Metal olan çerçevede bulunan gereçler diş etinden dışarıya çıkmaktadır. Aralara implantlar monte edilir. En fazla kullanılan implant, endosteal vida şeklinde olan türdür.

Bıttım Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

İmplant Tedavisinin Ömrü Kaç Yıl Olur?

İmplant Tedavisinin Ömrü Kaç Yıl Olur

Bu tedaviyi uygulayan doktorun tecrübesi oldukça önemlidir. Bunun yanında implant uygulanacak hastanın dişleri ve ağız sağlığı da oldukça önem arz etmektedir. Sigara kullanan hastaların implant bakımı nasıl yapılır işlemine daha özen göstermesi dişin ömrünü belirleyecektir.

Ağız sağlığına ve diş sağlığına dikkat edilmeyen hastalar uygulanan implantların ömrü uzun olmayacaktır. Steril ortamlarda uygulanan implantlar uzun süre kalır. Hastanın kemik oranı değerlendirilip, sürekli olarak kontrol altında tutulması implanttın ömrünü uzatacak uygulamalardır. İmplant tedavisinde yapay dişlere sahip olunmaktadır. İmplant Bakımı Nasıl Yapılır işlemi oldukça önemlidir.

Uygun şekilde yapıldığında ve iyi bakım uygulandığında ömür boyu kullanılabilirler. İmplantların ömrünü kısaltacak etkenler, doğru bakımın yapılmaması, diş eti hastalıklarının olması ve dişlere özen gösterilmemesi gibi etkenler gelir. Hastaların alkol ve sigara kullanma alışkanlığının olması normal dişlerde olduğu gibi, İmplant dişlerde de olumsuzluklara neden olacaktır.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisinin en büyük avantajı implant proteze sahip olmaktadır. Yani dişlerini kaybetmiş olan kişiler, yerine eski dişleriyle aynı özelliğe ve işleve sabit dişlere sahip olunmaktadır. Kişiler kaybetmiş olan dişleri yerine yapılan implant protezi genellikle kendi dişlerinizden daha iyi sonuçlar vermesini sağlar.

Bu sonuçları alabilmek için doğru bir uygulama yapılmış olması çok önemlidir. Uzun bir süre bir sorun olmadan implant dişlerin kullanımı mümkün hale gelebilir. Ancak hem İmplant Bakımı Nasıl Yapılır konusunu sürekli uygulamanız hemde bu olumlu etkiler için implant tedavisinin steril ortamlarda yapılması gerekir. Hastalar implant tedavisi ile kavuştukları dişlerine kendi ana dişleri gibi bakım yapabilirler ve sorun çıkmadan rahat bir şekilde kullanabilirler.

Ayrıca eski dişin çekilmesiyle, dişin bulunduğu kemik belirli bir süre sonra fonksiyon görmediği için belirli zamandan sonra eriyecektir. Diş çekildikten sonra uygulanacak olan implantla kemik erimesi azalacak ve sonra da erimesi duracaktır. Böylece kemiğin korunması da hastanın implant tedavisi ile elde ettiği önemli bir avantajdır.

DİŞ AĞRISI SEBEPLERİ VE DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER

İmplant Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

İmplant Tedavisinin Ömrü Kaç Yıl Olur

İmplant tedavisi iyi olan başka diş tedavileri uzman diş doktorları tarafından steril bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Steril olmayan ortamlarda uygulanan implant tedavisinde yan etkilerinin olması çok normaldir.  Hastalarda başka sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra steril olmayan ortamlardan yapılmayan implant tedavileri çene kemiğinin direncinin düşmesine neden olmaktadır. İmplant tedavisinde amaç ne kadar az implant uygulaması yapılırsa o kadar iyi sonuçları almak olmalıdır. Gereğinden fazla sayıda yapılan implant uygulaması hem hastayı yorulmasında hem de risklerin fazla olmasına neden olur.

İmplant Herkeste Rahatça Kullanılabilir Mi?

İmplant uygulanacak kişilerin; kemik yapısının implant yapmaya uygun olması ve oluşacak yaraların iyileşmesini önleyecek hastalığın olmaması halinde, implant kullanılabilir. Çeneye yerleştirilen titanyumdan oluşan vidaların belirli bir boyu ve genişliği vardır. Çene kemiği boyunu ve genişliğini alabilecek kadar uygun genişlikte olmalıdır.

Yani implant uygulaması başarılı olması,  çene kemiğine bağlıdır. Ayrıca diş etleri uygulanan tedavi sırasında ve tedaviden sonra sağlıklı olması gerekir. Kemik gelişimi yeterinde tamamlanmamış kişiler için implant uygulaması uygun değildir.  Kemik gelişimi de genellikle 18 yaş ve o aralıkta olan kişilerde görülür. Bu yaştan sonra implant uygulaması rahatlıkla yapılabilir.

Tedavi Sonrası İmplant Bakımı Nasıl Yapılır?

İmplant Bakım Nasıl Yapılır ? İmplant tedavisinde olduğu gibi sonrasında ağız hijyenine çok fazla dikkat edilmesi gerekir. Her gün diş fırçalamanın yanı sıra doktorun önerdiği özel ipler, arayüz fırçaları ve ağız duşları kullanılarak implant uygulanmış yerin temizlenmiş olur. Bunun yanı sıra düzenli olarak kontrollere gidilmesi de çok önemlidir. Tavsiye edilen kontrol süreci ilk 2 yıl 6 ayda bir, daha sonrasında da senelik kontrollere gitmektir. En doğru kontrol süreci doktorunuz tarafından yapılacaktır.

İmplant Bakımı Nasıl Yapılır yapılır konumuzla ilgili tecrübelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.