- Advertisement -

- Advertisement -

İshal Neden Olur? İshale Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer

0 55

İshal Neden Olur, Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Yetişkinlerde ve çocuklarda en sık rastlanan hastalıkların başında gelen ishal, dünyada her yıl milyonlarca kişiyi etkiler. Çoğu vakada sakin bir seyir izlese de bazen ölümcül sonuçlara varacak ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

İshal Nasıl Geçer? İshale Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer

İshal dışkılamanın normalinden daha fazla sulu ve sık olması halidir, bu yüzden ishalin teşhisi kolaydır. Dünya sağlık örgütü, bir günde üçten fazla sulu dışkılamayı ishal vakası olarak tanımlar. Sağlıklı yaşayabilmek için her zaman tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekir. İshalde vücut çok fazla mineral ve su kaybeder.

Basit bir rahatsızlıkmış gibi görünen ishal vücudun yorgun düşmesine de neden olur. Çok ağır geçen ishal vakalarında günde ortalama 13 litre sıvı kaybedilir. İshal durumu yaşam kalitemizi etkilemekle beraber bizi gelecek planlarımızdan, gidilecek toplantımızdan mahrum edebilir. Çocuklarda ve yaşlılarda ishal 2 ile 3 gün sürebilmektedir.

Gerekli tedaviler uygulandığında bu süre daha da kısalabilir. Enfeksiyondan veya virüslerden kaynaklanan ishallerde iyileşme süresi daha uzun sürer. 3 ile 4 hafta arası süren ishaller kronik ishale dönüşür. Tedavisi için uzman hekime başvurmak gerekir.

İshal Neden Olur ?

İshal Neden Olur ?

İshal Neden Olur? İshale Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer

İshalin birçok nedeni vardır. C vitamini veya magnezyumun fazla miktarda alınmasından da kaynaklanabilir, aynı zamanda kalın bağırsağın yeterince sıvı emmemesi nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Kalın bağırsak zarar görmüşse su emilmesi engellenir ve sulu dışkı meydana gelir. İshalin en sık görülen bir nedeni de viral enfeksiyon veya bakteriyel toksinlerdir. 2020 yılında insanlarla tanışan ve tüm dünyayı etkileyen corona virüsü de vücuda girmesi halinde ishale neden olabilir. Gelin birde ishalin en yaygın başlıca nedenlerinden söz edelim…

Mide Gribi: birçok virüsün neden olduğu mide ve bağırsak iltihaplanması, genellikle enfekte olmuş yiyecek veya su yoluyla bulaşır. Yaygın görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın önlenmesi için el temizliğine dikkat edilmekle birlikte kirli su ile temastan kaçınmak gerekir.

Gıda Zehirlenmesi: genellikle tarihi geçmiş veya uzun süre bekletilip bozulmuş, üzerinde mikroplar birikmiş besinlerin tüketilmesi sebebiyle yaşanan durumdur. İshale ve halsizliğe sebep olduğu bilinir.

Gıda Alerjisi: bağışıklık sistemimizin tüketilen gıdalara olağan dışı tepki göstermesine denir. Gıda alerjisi ülkemizde de yaygın olmakla birlikte ABD’de yaklaşık 10 çocuktan 1’ine gıda alerjisi teşhisi konulmuştur. Bazen hayatı tehdit edici olabilirken daha çok farkında olunmadığı için hafif yakınmalar halinde de ilerler. En çok alerjiye sebep olan gıdalar: soya, buğday, balık, yumurta, inek sütü ve yer fıstığı olarak belirlenmiştir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu: kalın bağırsağı etkileyen yaygın bir hastalıktır. Belirtiler ve semptomlar arasında karın ağrısı, ishal veya kabızlık görünür. Bu hastalığa işlevsel sindirim problemi de diyebiliriz. Çoğu hastada diyet yaparak veya istenilen yaşam tarzına ulaşarak ve stresi yöneterek belirtiler kontrol edilebilir.

İshal Belirtileri Nelerdir

İshal Belirtileri Nelerdir

İshal Neden Olur? İshale Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer

İshal belirtileri vakanın şiddetine göre sıralanabilir. Eğer kişi az miktarda sıvı kaybetmişse daha çok susuzluk olarak kendini belli eder, orta derece bir sıvı kaybında ise ağızda kuruma, halsizlik ve idrar miktarında azalma gibi belirtilere rastlanır. Eğer vücutta fazla su kaybı olmuşsa belirtilerde daha ağır olarak ortaya çıkar. Şimdi bu belirtileri daha kolay anlaşılması adına maddeler halinde sıralayalım…

Fazla dışkılama, sıvı dışkılama, dışkılama isteğinin artması ve büyük abdestini tutamama, susuzluk, bulantı ve kusma, ateş yükselmesi, kanla karışık dışkılama, vücudun halsizleşmesi, karın bölgesinde ağrı ve gaz sıkışması olması.

İshal olan çocuklar dışkı yoluyla su ve elektrolit kaybeder. Eğer ağızdan verilen sıvılarla çocuğun ihtiyacı karşılanmazsa çocuğun vücudundaki sıvı azalır. İshal olan çocuğun gözleri çöker, dudakları ve ağzı kurur, daha seyrek ve kuru idrar yapmaya başlar, ağlarken göz yaşı akmaz ve uykuya eğilimi artarsa önemi derecede sıvı kaybetmiş demektir. Bu durumda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurarak bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir.

İshal Tedavisi

İshal Neden Olur, Hangi Hastalıkların Habercisidir

İshal Neden Olur? İshale Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer

İshal tedavisinde ilk ve en önemli nokta ishal nedeniyle kaybedilen sıvı ve tuzları mümkünse ağız yoluyla geri alınmasını sağlamak olacaktır. Gerekli şekilde dengelenmiş elektrolitlerle vücudun su oranı korunmalıdır. Düzenli olarak, küçük öğünler şeklinde yemek yenmeli çok hızlı tüketilmemeli. Acı yiyeceklerden kaçınmalı.

Bazen özellikle çocuklarda su kaybı hayati tehlike yaratabilir ve damardan su verilmesi gerekebilir, bu gibi durumlarda uzman hekime başvurulmalıdır. Enfeksiyon kaynaklı ishal için opioid ve türevleri alınmamalıdır, çünkü bu gibi maddeler hastalığın süresini uzatır. Eğer ishal bir bakteri nedeniyle oluşmuşsa ishalli kişinin antibiyotik kullanması gerekebilir.

Beslenme düzeni de tedavi sürecinde bize oldukça yardımcı olacaktır. İshalli hastalar buğday ürünlerinden kaçınarak çözünür lifli gıdalar tüketmelidirler ancak yüksek lifli gıdalardan uzak durulmalı. İshal süresince alkol, kafein, baharatlı gıdalar, ve yağlı gıdalardan uzak durulmalı.

Çocuklarda görülen ishal vakaları genellikle evde tedavi edilebilir. 12 aydan küçük bebekler susuzluk açısından risk altındadır bu nedenle anne sütünün alınmasına dikkat edilerek sütle hazırlanmış muhallebi, ayran, yağsız çorba ve elma suyu gibi takviyelerde bulunulabilir. Kesinlikle ishal olan çocuğa veya bebeğe doktor onayı olmadan antibiyotik yada diğer ilaçlar verilmemelidir.

İshal Bitkisel Tedavi Yöntemleri

ishale ne iyi gelir

İshal Neden Olur? İshale Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer

İshale iyi gelen yiyecekleri evde kür halinde tüketebilir veya direkt besin olarak da tüketebiliriz. Nedenleri farklı olsa da ani başlangıçlı ishallerde tedavi yaklaşımları aynıdır. Bu bitkisel tedavi sürecinde de bunlardan bahsedelim…

Pirinç Tüketimi: ishal sırasında dışkının sertleşmesini sağlar ve ishali bastırmak için kullanılır.

Muz: hafif ve sindirimi kolay olan meyve ishale iyi gelen yiyeceklerdendir. İshal sırasında kaybedilen potasyumu muz takviyesi ile karşılayabiliriz.

Elma Sirkesi: bağırsakların ve sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olan sirke ayrıca içerisinde bulunan “pektin” maddesi ile dışkının sertleşmesine yardımcı olur.

Limon: bir tatlı kaşığı kuru türk kahvesinin üzerine 4 damla limon sıkılarak yutulur ve arkasından bir bardak su içilir.

Bu besinlerin yanında, bir avuç üzüm koruğu sıkılarak suyu içilir. Koyu çay ve şeftalinin ishali kesmeye yardımcı olur. Ahududu yaprakları ishali kesecektir, yaprakları iyice yıkadıktan sonra tüketebilirsiniz. Arpanın suda kaynatılarak elde edilen sıvısı tüketildiğinde ishali önler.

Bu tedavi uygulamalarının yanında size ishale iyi gelen bitki çaylarından da söz etmek isterim.

Yeşil Çay: lifli oluşu sayesinde ishale iyi gelir. Yeşil çay bal ile karıştırılarak sıcak bir şekilde içildiği taktirde etkisini hemen fark edeceksiniz.

Demli Siyah Çay: bünyenin kaybettiği sıvı miktarını yerine koymak için bol demli bir siyah çay içilmesi ishalin kesilmesinde önemli rol oynar.

Zencefil Çayı: ishalin artmasını önler ve kaybedilen suyu geri kazandırır. Ayrıca zencefil çayının halsizliğe iyi gelen rahatlatıcı bir etkisi de vardır.

Papatya Çayı: ishal nedeniyle bağırsakta meydana gelen irin ve tahribatı engelleyerek sizi sakinleştirecektir.

Tüm bu tedavi süreçlerinin yanında kronik hale gelen ve ağır kusmalar halinde uzun süren ishal vakalarında, kesinlikle uzman hekime başvurulması gerekmektedir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.