- Advertisement -

- Advertisement -

Karaciğere İyi Gelen Gıdalar

0 25

 

Karaciğere İyi Gelen Gıdalar; Karaciğer yağlanması

Karaciğere İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?  dünya ve ülkemizde sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Düzensiz, sağlıksız beslenme ve hareket etmemenin yaygınlaşması ile daha da geniş kitlelere yayılmaktadır. Tedavisi geciktirildiğinde çok ağır hastalıklara sebep de olabilmektedir.

Türkiye’de her dört kişiden birinde görülen karaciğer yağlanması, siroz, karaciğerde iltihap ve kanser gibi daha büyük sorunların başlangıcı olarak da görülmektedir. Bu sebeple karaciğer dostu gıdaları tüketmek oldukça önemlidir.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Sağlık bir insanın vücudundaki karaciğer %10 yağ içeriğine sahiptir. Miktarın bunun üzerine çıkması yağlanma olarak adlandırılır. Alkole bağlı olan ve bağlı olmayan şeklinde iki tip açıklama getirilir. Eğer karaciğer yağlanmasındaki sebep alkol kullanımı değil ise obezite ile ilişkilendirilir. İşlenmiş, yağlı ve yüksek şekerli gıdaların obezite kadar karaciğer yağlanmasında da büyük rolü vardır. Karaciğer yağlanmasını durdurmak ve azaltmak için beslenme kati suretle düzene girmelidir.

Karaciğer Dostu Gıdalar Nelerdir?

Sporcuların, diyet yapanların sıklıkla duyduğu ve tükettiği yulaf ezmesi, karaciğer yağlanmasına karşı dostunuzdur. İçindeki lif ve vitamin yoğunluğu ile beraber zengin içerikli bir besindir. Sabahları tüketilmesi önerilir. Karaciğer yağlanmasının önüne geçme ve fazla yağlardan kurtulmak için çıkacağınız yolda yardımcı olacaktır. Doyurucu olup uzun süre tok tutması ile kahvaltınızı daha sağlıklı bir hale de getirecektir.

Yağlanmanın başlıca sebeplerinden biri de kalitesiz yağların sık ve fazla miktarda tüketilmesidir. Aşırı oranda doymuş yağ içeren yiyecekler karaciğerde yağlanmaya yol açar. Özellikle kızartma ve kavurma gibi pişirme yöntemlerinin uygulandığı yiyeceklerde bu sıkça görülür. Bu noktada yapılması gereken kaliteli yağ kaynağı besinlere yönelmek olacaktır. Bu tip besinlerden en öne çıkanları kuru yemişlerdir. Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler bitkisel protein kaynağı olmalarının yanında kaliteli yağ da içerir.

Karaciğere İyi Gelen Gıdalar

 

Yağ Yakımı Etkisi olan Gıdalar

Beslenme sırasında, öncesinde veya sonrasında sıvı tüketimine de dikkat etmek gerekir. İşlenmiş şeker içeriği fazla olan, zararlı içecekleri hayatınızdan çıkartmak oldukça sağlıklı olacaktır. Bu içeceklerin yerine koyulabilecek ise bir dünya içecek bulunabilir. Sık sık 3ü1 arada kahveler içmek yerine dozunda bir şekersiz kahve içmek metabolizmanızı hızlandıracak, yağ yakımında da etkili olacaktır.

Kahveden kasıt market raflarında satılan, hazır kullanım için üretilen kahveler kesinlikle değildir. Kahve çekirdeğinin öğütülmesi ile elde edilmiş; filtre kahve, Türk kahvesi gibi kahveler kast edilmiştir.  Bunun dışında antioksidan içeriği zengin olan yeşil çay da bir alternatif olarak programınıza girebilir. Yeşil çay içerdiği kateşin antioksidanı ile beraber karaciğeri yağlanmaya karşı korur.

Sağlıklı ve düzenli beslenmenin olmaz ise olmazı ise yeşillik tüketmektir. Özellikler koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek yağlanma ile beraber birçok sağlık sorununa karşı koruma sağlayacaktır. Akşam öğünlerinden salatanızı veya sebze yemeğinizi eksik etmemeniz, bu açıdan önemlidir. Sebzeler içerdikleri lifler ile yağ yakımına, vitamin ve mineraller ile de hücre içi işleyişe yardımcı olmaktadır.

Eğer yağı hayatımdan çıkaramam, soframda yağ görmek isterim gibi bir düşünceniz var ise zeytinyağı ile haşır neşir olun. Değerleri bakımından diğer yağ türlerine oranla daha faydalıdır. Ayrıca lezzet olarak da daha iyi bir atmosfer yarattığını söylemek yanlış olmaz.

Omega-3 yağ asitleri, kalp ve damar sağlığı başta olmak üzere birçok alanda faydalıdır. Uskumru, somon, alabalık, ringa balığı, ton balığı gibi balık çeşitleri tüketerek bolca omega-3’ü bünyenize sokabilirsiniz. Kolesterol ile karaciğer yağlanmasının oldukça ilişkili olması bu noktada bizi Omega-3 tüketmeye götürür. Yüksek kolesterole sahip her 10 hastadan 6’sında karaciğer yağlanması tespite edilmektedir. Omega-3 sayesinde kolesterol dengelenmesi sağlanmaktadır.

Karaciğere İyi Gelen Gıdalar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.