- Advertisement -

- Advertisement -

Kayısı Maskesi Tarifi

0 67

Kayısı Maskesi Tarifi cilt bakımında kullanılabilecek en faydalı doğal bakım uygulamalarından birisidir. Meyve içerikli maskeler hassas ve sorunlu ciltlere de rahatlıkla uygulanabilmeleri bakımından büyük avantaj sağlarlar. Yalnız buradaki en önemli konu, meyve maskesini uygulayan kişide o meyveye karşı bir alerji olmaması gerektiğidir. Bu ayrıntıya dikkat edilmediği taktirde cilt zarar görebilir.

Doğal bakımda kullanılan birçok kayısı maskeleri vardır. Kullanım kolaylığı nedeniyle çoğunlukla kayısı çekirdeği yağı tercih edilse de bunu bulamayanlar kayısının kendisini kullanarak da bu maskeleri uygulayabilmektedir.

Kayısı Maskesinin Cilde Faydaları

 • Kayısı maskesi yağlı ciltlerin yağlanmasını geciktirmeyi sağlar.
 • Kuru ciltlere nem takviyesi yaparak yumuşatır ve sağlıklı pürüzsüz bir görünüm kazandırır.
 • Cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlayan kayısı maskesi, siyah nokta ve sivilcelerin de giderilmesine yardımcı olur.
 • Cilt lekelerinin rengini açarak görüntülerinin belirginliğini azaltır.
 • Cilde elastikiyetini tekrar kazandıran ve sıkılaştıran kayısı maskesi, hafif kırışıklıklar üzerinde de son derece etkili olmaktadır.
 • Tahriş olan cildin daha çabuk onarılıp, kendini yenilemesine yardımcı olur.

Cildimize bunca faydası olan kayısı maskesinin birçok değişik tarifi bulunmaktadır. Biz bu maskelerden en çok tercih edilenlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kayısı Maskesi Tarifi

Kayısı Maskesi Tarifi

Evdeki malzemelerle kolayca yapabileceğiniz bu maske sayesinde cildinizi daha sağlıklı ve parlak bir hale getirebilirsiniz. Denemek isteyenler için işte tarifimiz:

Kayısı Maskesi İçin Gereken Malzemeler

 • 7 tane kayısı
 • 1 çorba kaşığı bal
 • Yarım su bardağı süt
Maskenin Yapılışı ve Uygulanması

Maske yapımında kullanacağınız kayısıların kabuklarını soymadan sadece çekirdeklerini çıkarın. Cam bir kaseye aldığınız bu kayısıları çatal yardımıyla güzelce ezin, ardından bal ve sütü de kaseye ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra sıra uygulama aşamasında. Maskeyi yüzünüze parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak sürün. 20 dakika kadar cildinize etki etmesini bekledikten sonra bol ılık suyla yıkayarak temizleyin.

İbrahim Saraçoğlu Kayısı- Elma Maskesi

İbrahim Saraçoğlu Kayısı- Elma Maskesi

İbrahim Saraçoğlunun doğal cilt bakımı için önermiş olduğu bu maskede kayısının yanı sıra elma da kullanılmaktadır. Haftada 1 kere uygulanması önerilen maskede kullanacağınız kayısı ve elmanın organik olması gerekmektedir.

Gerekli Malzemeler

 • 4 tane sert kayısı
 • 1 tane kırmızı elma
 • Yarım çay bardağı ölçüsünde su

Yapılışı ve Uygulaması

Elmanın kabuğunu soyabildiğiniz kadar ince bir şekilde soyun. Kayısıların kabuklarını soymadan çekirdeklerini çıkarın. Hazırladığınız kayısıları ve elmayı bir tencereye alın. Üzerine belirtilen miktarda su takviyesi yaparak, kısık ateşte 6 dakika kadar kaynatın. Tencereyi ocaktan alın, içindeki yumuşamış olan karışımı blender’dan geçirerek püre yapın. Maskeyi kullanmak için biraz ılımasını bekleyin ve sonrasında yüzünüze güzelce yedirerek sürün. 30 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. İbrahim Saraçoğlu kayısı-elma maskesi haftada 1 kere uygulanabilir.

Makyaj Sabitleyici Sprey Yapımı

Suna Dumankaya Kayısı Maskesi

Suna Dumankaya Kayısı Maskesi

Suna Dumankaya cildinde leke ve kırışıklık bulunan bayanlara bu sorunları giderebilmeleri için kayısı maskesini önermekte ve kolayca uygulanabilecek olan bu maskenin tarifini de vermektedir.

Gerekli Malzemeler

 • 10 tane kayısı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Su

Maskenin Yapılışı ve Uygulanışı

Kayısıları güzelce yıkayın ve küçük bir tencereye alın, üzerini kaplayacak miktarda su ilave ettikten sonra 10 dakika kadar ocakta kaynatın. Biraz ılıdıktan sonra çekirdeklerini çıkardığınız kayısıları blender’dan geçirin. Püre haline gelen malzemeyi cam bir kaseye alın ve içine balı da koyarak tahta kaşıkla güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze sürün, 20 dakika beklettikten sonra güzelce durulayın. Son olarak nemlendirici kreminizi sürerek uygulamayı tamamlayın.

Ahmet Maranki Kayısı Maskesi

Ahmet Maranki Kayısı Maskesi

Bir çok faydalı maske ve kür tarifi bulunan Ahmet Maranki yağlı bir cilt yapısı olanlara, cildin yağ dengesini sağlamaya yardımcı olacak killi kayısı maskesi yapmalarını öneriyor.

Gerekli Malzemeler

 • 1,5 çorba kaşığı kil
 • 1 kahve kaşığı kayısı çekirdeği yağı
 • 5 çorba kaşığı su

Yapılışı ve Uygulaması

Bir kasenin içine aldığınız kilin üzerine belirtilen miktarda kayısı çekirdeği yağını ekleyin. Bunları karıştırdıktan sonra üzerine suyu da yavaş yavaş ekleyerek malzemeyi sürülebilecek bir kıvama getirin. Maskede kil bulunduğu için çabuk kurumaya başlayabilir bu nedenle hiç vakit kaybetmeden hemen yüzünüze sürün ve maske yüzünüzde kuruduğu zaman da fazla bekletmeden temizleyin. Kil içeren maskeler kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Maskenin yüzünüzde uzun süre kalması cildinizi tahriş edebilir.

Kayısı maskesi daha ilk uygulandığı andan itibaren olumlu etkisini gösteren çok etkili bir maskedir. Her yaş grubundaki bayan bu verdiğimiz tariflerden herhangi birini uygulayarak, cildinde bu maskesin verdiği ferahlık ve yumuşaklığı hissedebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.