- Advertisement -

- Advertisement -

Kilo Vermenizi Yavaşlatan 3 Davranış

0 38

Kilo Vermenizi Yavaşlatan 3 Davranış Kilo Vermenizin Yavaşlamasına Sebep Olan 3 Yanlış Davranış: Kilo almak ya da vermek düzenli beslenme ve spor ile birlikte doğrudan bağlantılı olsa da bazen bunların dışında yer alan faktörler sebebiyle de başarısızlıklara yol açabilir. Bu faktörlerin arasında sağlık problemleri olabileceği gibi günlük hayatta dikkatsizce yapılan yanlış davranışlar da olabilir. Eğer siz de herhangi bir sağlık probleminizin olmadığı halde kilo vermek için uyguladığınız diyet ve spor yöntemlerinden olumlu bir sonuç alamıyorsanız aşağıda sayacağımız 5 temel yanlış alışkanlığın hayatınızdaki yerini sorgulamanızı öneririz.

Yeterli düzeyde beslenmemek

Birçok kişi diyet yapmayı aç kalmak ile birlikte değerlendirerek yanlış davranışlarda bulunur. Oysaki kalıcı bir şekilde kilo vermeniz için yapmanız gereken tek şey sağlıklı beslenmektir. Bunun için de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve lif içerikli gıdaları yeterince tüketmeniz gerekmektedir. Bu noktada işlenmiş gıdalar ile doğal gıdaları birbirinden ayırabilmeniz gerekmektedir. Örneğin günlük hayatta makarna, ekmek ya da pirinç tüketimi yerine bu ürünlerin kepeklilerini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde hamur işi gıdalarda kullandığınız unun da kepeklisini tercih edebilirsiniz.

Kilo Vermenizi Yavaşlatan 3 Davranış

Doğru besinleri seçememek

Diyetler kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılır. Bu nedenle internet üzerinden araştırmak yerine bir uzman yardımı ile vücudunuzun ihtiyacı olan diyeti bulmak her zaman çok önemlidir. Beslenme düzeninde kullanılan sebzeler dahi çok özenli seçilmelidir. Çünkü her sebze gerekli besin kaynağına sahip değildir. Örneğin patates ve marul gibi sebzeleri çok fazla tüketerek taze sebze ve meyvelere öğünlerde yer vermemek büyük bir hata olur. Bu nedenle yağsız ve lifli doğru sebzeleri doğru şekilde tüketmeliyiz.

Sağlıklı besinleri sağlıksız bir şekilde tüketmek

Aynı şekilde sebzeleri zararlı yağlarla birlikte tüketmek de aslında besin değerlerini öldüren yanlışlar arasında yer alıyor. Yağda kızartma yöntemi yerine buhar yöntemi ile ya da fırında pişme tekniklerini alışkanlık haline getirmeliyiz. Buna ek olarak içerdiği kalsitrol sayesinde vücutta yağların depolanmasını önleyen hormonun salgılanmasına destek olan protein içerikli ürünler de beslenme düzeninde hak ettikleri yeri almalılar.

Kilo Vermenizi Yavaşlatan 3 Davranış

Kahvaltıyı ciddiye almamak

Özellikle yoğun iş temposuna sahip kişilerin günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atladıkları bilinen bir gerçek. Fakat yapılan araştırmalarda düzenli olarak kahvaltı yapan insanların hiçbir çaba sarf etmeseler dahi kilo verdikleri kanıtlanmış bir gerçek. Bu öğünü lif içerikli besinlerle desteklemek de vücudun gün içerisinde sahip olduğu yağ yakma hızını hızlandırmakta. Atlanması durumunda dikkat eksikliği ve dalgınlık gözlemlenen bu öğünde taze meyveler, yağsız süt, meyveli yoğur ve kepek ekmeği gibi faydalı yiyecekler tüketebilirsiniz.

Eğer yukarıda bahsetmiş olduğumuz alışkanlıklardan bir ya da birden fazlasına sahip iseniz kilo vermeniz tüm çabalarınıza rağmen zorlaşabilir. Bu yüzden alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve farkında olmadan yaptığınız yanlışları bir an önce düzeltmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.