- Advertisement -

- Advertisement -

Kışın Cilt Bakimi Nasıl Yapılır?

0 35

Kışın Cilt Bakimi Nasıl Yapılır? Kış aylarının yavaş yavaş gelmesi ile beraber havalar soğudu. Havadaki nem oranı azaldı ve kuru bir atmosfer yayılmaya başladı. Kış aylarında sürekli değişken olan hava durumu ile beraber cildimiz de zorlu bir sürece girdi.

Rüzgarlı sert havalar ve o havalardan kurtulmak için sığındığımız kalorifer, klima gibi ısıtıcılar cildimizi daha da kurutarak yıpranmalara sebep olacak. Tam bu noktada ihtiyacınız olan kış aylarında cilt bakımı için öneriler yazımıza göz atmak olacak.

Kış Aylarında Cilt Bakımı için Öneriler

Kışın Cilt Bakimi nasıl olmalı

Kış aylarında hissedilen soğukluk herkesin malumu. Bünyemiz soğuyan bu havalara karşı vücut ısısını yüksek tutmak için kan dolaşımını yavaşlatır. Bunun ile beraber yağ bezeleri de daha yavaş çalışmaya başlar. Bu durum da cildin beslenmesinin yavaşlamasına sebep olur. Antioksidanlar gerekli seviyede alınamadığı için cilt hissedilecek boyutta kurur ve yıpranır.

Fiziksel olarak algıladığımız ilk nokta cildin kuruduğu olsa da arka planda cilt yağlı halinden uzaklaşır. Esnekliğini kaybeder, daha hassas hale gelir, dış etkenlere karşı kendini koruyamamaya başlar ve tüm bunların sonucu olarak çatlak, pullanma olur.

Kış aylarında sıkça dışarıya çıkılması sonuç karşılaşılan bu durumlardan kurtulmak için çabuk çözümler gerekir. Aksi takdirde cildin yaşlanması daha da hızlanacaktır. Peki kış aylarında cilt bakımı için neler yapılır?

Kış Aylarında Cildi Nasıl Koruyabiliriz?

Öncelikle şunu belirtmek lazım: kış gibi zorlu bir dönemde cilde düzgün bakmamanın sarkma, cilt lekesi, çatlama ve kırışıklık gibi sonuçları olabilir. Bunu takiben vücut ısısını yükseltmek için giydiğimiz kalın giysiler de yağ bezesinin baskılanmasından dolayı farklı farklı cilt problemlerine sebep olabilir.

Diyabet Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Tüm bu sorunlar ile karşılaşmamak için yapılması gerekenler:

Kışın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kışın Cilt Bakimi Önerileri

  • El ve Yüz için Nemlendirici Krem Kullanmak: Kurumanın önüne geçebilecek en etkili yöntemdir. Nemlendirici kremin yanı sıra yağlı sabun ve jellerin kullanımı da cilt kurumasının önüne geçecektir. Kremi seçerken alerjen etkilerine dikkat etmekte oldukça fayda var.
  • Duş Sonrası Nemlendirici Kullanmak: Her cilt tipi farklı olduğu için nemlendiricilerin seçimi de bu ayrıma göre yapılmalıdır. Sürekli olarak kuru kalacak bölgelere daha özenli davranmak gerekir.
  • Losyon Kullanmak: Bu özellikle kuru cilt tipine sahip kişiler için önemlidir. Temizleyici kullanırken sabun ve alkol içeren ürünlerden uzak durmak gerekir. Bu tip içerikteki temizleyiciler yerine losyon kullanmak, cilt kuruluğunun artmasına ve tahrişe karşı koruma sağlar.
  • Maske Kullanmak: Derideki ölü tabakanın temizlenmesi için oldukça önemlidir. Bitkisel kökenli jel, krem gibi içeriklerden yardım alınarak yapılmalıdır.
  • Peeling Yapmak: Cildinizde oluşacak pullanmayı engelleyecek en iyi yöntemdir. Yapımı esnasında bol vitamin içerikli kremler ile beslemek sonucu daha etkili yapacaktır.
  • Beslenmenize Dikkat Edin: Beslenmenize önem verdiğiniz sürece ekstra katkılara gerek olmadan cilt sağlığınızı korumak mümkün. Cildi besleyici görevi olan antioksidan, vitaminler, doymamış yağlar ve mineraller doğru besinler ile elde edilebilmektedir.
  • Uzun süre sıcak su altında kalmayın: Havaların oldukça soğuk olduğu günlerde sıcak bir banyo çok tatlı gelebilir. Fakat cildiniz için aynı şeyi söyleyemeyiz. Ciltte nemin tutulduğu lipid tabakası çok sıcak bir suyun altında 15 dakika ve üzeri sürede zarar görebilir. Bu sebeple ya daha düşük sıcaklıklarda ya da daha düşük sürelerde banyo yapmak gerekir.

Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Kış aylarında cilt bakımı yapmanın en önemli kısımlarından biri banyo sonrasındaki müdahalelerdir. Cildi beslemenin etkili olduğu o aralıkta yapılacak doğru hamleler cilt sağlığınızı koruyacaktır. Bunlara dikkat ediyor ve dışarıya çıkmadan önce nemlendiricilerinizi sürüyorsanız pek korkmanız gereken bir şey olmayacaktır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.