- Advertisement -

- Advertisement -

Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

0 22

Kişisel Bakım Nedir?

Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir? Kişisel bakım, hem kadın hem de erkekler için çok önemli ve vazgeçilmez ihtiyaçlardan birisidir. Kişisel hijyenden tuvalet alışkanlıklarının oturmasına, kişisel görünümü sağlarken meydana konulan titizliğe, giyim kuşamdan bakımı uzun vadeli sürdürmeye derken, oldukça geniş bir kavrama tekabül eden kişisel bakım, pek çok işlemi de içine alır.

Örneğin duş almak da kişisel bakıma girer, ağda yapmak ya da tıraş olmak da… Vücuda krem ya da losyon uygulamak, dişleri düzenli fırçalamak, ağız bakımı yapmak, manikür pedikür ya da ayak bakımı yapmak, cilt bakımına özen göstermek, sağlıklı saçlar elde edebilmek için saç bakımını gerçekleştirmek derken çok geniş bir kapsamda kişisel bakımı düşünebiliriz.

Kişisel bakım, insanın kendini bir birey olarak tanıdığı andan itibaren başlar. Kendini tanıdıkça, insan sevdiği sevmediği, hoşlandığı ya da hoşlanmadığı şeyleri belirler, kullanmak istediği güzellik ürünler, ile hijyen ürünlerini belirler ve günlük rutinini oluşturur. Her insan saç, cilt tipi farklı olduğu için, günlük uygulayabileceği bakım ürünleri de farklılık meydana getirecektir.

Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kişisel bakım ürünlerinin hepsini aynı kategori altında toplamak pek mümkün değildir. Kişisel bakım endüstrisi çok girift yapılı bir sektördür ve kozmetik, kişisel hijyen ve makyaj ürünleri olarak farklı alanları içerisine alır.

Genel olarak segmentlere ayrılacak olursa, kişisel bakım ürünlerini kategori ederken cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, kişisel hijyen ürünleri, makyaj ürünleri, ağız hijyeni ürünleri, vücut temizliği ve banyo ürünleri, deodorant ve parfümler olarak sınıflandırabiliriz.

Kişisel Hijyen İçin Kullanılan Kişisel Bakım Ürünleri

Bu ürünlerin içerisinde ıslak mendiller, tuvalet kağıtları, kulak çubuğu, cımbız, pamuk, pomadlar yer almaktadır.

Vücuttaki kullanım alanları ve ihtiyaçlara göre kişisel bakım ürünlerini sınıflandırabiliriz:

  • El ve Yüz Bakımı İçin Kişisel Bakım Ürünleri:

El ve Yüz Bakımı İçin Kişisel Bakım Ürünleri:

Bu ürünlerin içerisinde, cilt tipine uygun, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenleri kapsayan kremler, kürler, maskeler, yüz temizleme jeli, erkekler için tıraş kremleri, tıraş losyonları, tıraş bıçakları ya da makineleri bu kapsama girmektedir.

  • Saç Temizliği Ve Bakımı İçin Kişisel Bakım Ürünleri:

Saç Temizliği Ve Bakımı İçin Kişisel Bakım Ürünleri:

Bu ürünlerin içerisinde en temel olan tabi ki saç şampuanı ile saç kremidir. Ancak saçlara bakım yapma adına daha pek çok ürün bulunur. Bunlar sadece bakım malzemesi değil, aynı zamanda saç bakım aletlerini de içine alır. Yani saç serumu ve saç şekillendirici ürünler kişisel bakım ürünleri içerisinde yer alırken, saç fırçası, tarak, saç kurutma ve fön makinesi ile kadınların saçlarını yapabilmek için kullandıkları saç maşası ve düzleştirici gibi şekil vericiler, erkekler için saç tıraşı makineleri de kişisel bakım ürünleri kapsamına girmektedir.

  • Banyo Ve Vücut Temizliği İçin Kullanılan Kişisel Bakım Ürünleri:

Banyo Ve Vücut Temizliği İçin Kullanılan Kişisel Bakım Ürünleri:

Bu ürünlerin içerisinde sabun, duş jeli, kese, topuk taşı, lif gibi materyallerle birlikte, vücuda aroma terapi kazandıran vücut yağları ve cilt tipine uygun krem veya nemlendiriciler, vücut losyonları, parfümler, deodorantlar, roll-on, vücut spreyi, tabi ki kişisel bakım makinelerinden epilasyon ürünleri ya da ağdalar da bulunmaktadır.

  • Ağız Ve Diş Bakımı İçin Kullanılan Kişisel Bakım Ürünleri:

Ağız Ve Diş Bakımı İçin Kullanılan Kişisel Bakım Ürünleri:

Bu ürünlerin içerisinde manuel ya da elektrikli diş fırçası ile diş macunu başı çeken ürünler olmak üzere, ağız sağlığını korumak için oldukça önemli olan ağız gargarası ve diş ipi ürünleri de yer almaktadır.

  • Tırnak Bakımı İçin Kullanılan Kişisel Bakım Ürünleri:

Tırnak Bakımı İçin Kullanılan Kişisel Bakım Ürünleri:

Bu ürünlerin içerisinde ojeler, tırnak bakım cilası, tırnak makası, tırnak eti makası, törpüler, manikür ve pedikür gereçleri, kremler, el ve ayak losyonları yer almaktadır.

  • Makyaj Ürünleri:

Makyaj Ürünleri:

Makyaj ürünlerinin içeriği fazlasıyla geniştir. Ancak genel olarak nitelendirilecek olursa, makyaj malzemeleri içerisinde ruj ve dudak parlatıcıları, allık, fondöten, highlighter, pudra, göz farı, göz kalemi, rimel, göz farı, eyeliner, kaş kalemi, makyaj temizleme mendili ile makyaj temizleme sütü gibi ürünler yer almaktadır.

Kişisel bakım ürünlerine sahip olmak, tabi ki kişisel bakımımızı gereğince yapmamız için çok önemlidir. İhtiyacımız olan ve kendimize uygun kişisel bakım ürünleri ile birlikte, tabi ki bu işlemleri aksatmadan ve düzenli şekilde bakım yapıldığında karşılığını almak ise sürpriz olmayacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.