- Advertisement -

- Advertisement -

Kıvırcık Saçlara Sahip Olanlar İçin Önemli İpuçları

0 60

Kıvırcık Saçlara Sahip Olanlar İçin Önemli İpuçları: Her saç tipi için doğru bakım çok zor fakat kıvırcık saçlar için çok daha zor. Güzel ve sağlıklı bir duruşa sahip olması için normalden çok daha fazla çaba gerektiren kıvırcık saçlar doğru adımlarla birlikte kişiye çok daha bakımlı bir hava katabilir.

Eğer siz de kıvırcık saçlarınızı avantaja çevirerek güzel bir görünüme sahip olmak isteyenlerdenseniz az sonra vereceğimiz ipuçlarını dikkatle okumalısınız. Üstelik Cansız ve mat saçlardan kurtularak dikkat çekici buklelere kavuşmanızı sağlayacak bu tavsiyeleri uygulamak oldukça kolay!

Uygun saç kesimi ve bakım rutini ile birlikte hayalinizdeki kıvırcık saçlara giden yolda dikkat etmeniz gereken unsurları sıralamaya başlayalım;

Kantaron Yağının Saça Faydaları

Kıvırcık Saçlara Sahip Olanlar İçin Önemli İpuçları

Kıvırcık Saçları Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kıvırcık saçlara sahip olanların da bileceği üzere genellikle bu saç tipi çok daha kırılgan ve kuru bir yapıya sahiptir. Bu nedenle diğer saçlara oranla çok daha az aralıklarla yıkanarak nem dengesi sabit tutulmalıdır. Çünkü saç temizliği kadar saçların sahip olduğu doğal yapıyı korumak da önemlidir. Bu nedenle her gün yıkanan saçlar daha kolay yıpranır ve dökülmeye başlar.

Kıvırcık saçları yıkarken ise şampuanı kuru saça uygulamaya dikkat etmelisiniz. Güzel bir şekilde köpürtülen saçlar, diplere masaj uygulanarak durulanmalıdır. Kafa derinize parmak uçlarınız ile uygulayacağınız nazik hareketler hücreleri uyararak saçları canlandırır. Ayrıca bu noktada uygun bir saç kremi kullanmak da duş sonrası oluşabilecek kabarmaları önlemeye yardımcı olur.

Kıvırcık Saçlara Sahip Olanlar İçin Önemli İpuçları

Saç Dökülmesi Kellik Neden Olur? Kellik İçin Etkili Çözüm Yolları

Duş Sonrası Rutinde Yapmamanız Gereken Hatalar

Kıvırcık saçların nasıl yıkandığı kadar sonrasında uyguladığınız işlemler de oldukça önemli faktörlerdir. Diğer saçlara oranla kabarıklığa çok daha meyilli olan kıvırcık saçları duştan sonra mutlaka kurutmalısınız. Fakat ıslak saçı doğrudan kurutma makinasına maruz bırakmak büyük bir hata olabilir. Bu nedenle yumuşak dokulu bir havlu ile ilk ıslaklığını alarak durulamalısınız. Yavaş hareketlerle düşük ısıda kuruttuğunuz saçlarınıza süreceğiniz birkaç doğal yağ, bu işlemin verdiği zararları en aza indirebilir.

Kısa kesim bir saç modeline sahip olsanız dahi kıvırcık saçları taramak istenmeyen bir görünüme yol açabilir. Çünkü taranan kıvırcık saçlar çok daha zor şekil alır ve bakımsız bir görünüm yaratır. Bu nedenle duştan sonra değil de öncesinde iri dişli bir tarak yardımı ile saçlarınızdaki düğümleri açabilir, duş sonrasında da krem sayesinde yumuşayan saçlarınızı parmaklarınız ile şekillendirebilirsiniz. Özellikle ıslakken kırılmaya çok daha meyilli saçlarınıza bu noktada nazik davranmak çok önemli.

Kıvırcık Saç Bakımı

Doğru Ürünleri Kullanmanın Önemi

Daha belirgin ve sağlıklı bukleler elde etmek istiyorsanız kıvırcık yapıya sahip olan saçlarınız için doğru ürünleri seçmelisiniz. Özellikle cansız ve kuru bir görüntüye sahip buklelere hacim vermek için, kıvırcık saçlara özel formüllerle üretilmiş şampuanları kullanabilirsiniz. Bu şampuanların içeriğinde yer alan sülfat sayesinde daha çok köpürerek saçları yeterince nemlendirirler. Doğru bir saç kremi ile destekleyerek kabarıklığını önleyebileceğiniz kıvırcık saçlara yumuşak bir yapı da kazandırabilirsiniz.

Buna ek olarak kıvırcık saçlarınıza şekil vermek için ısı işlemleri uygulamaktan da mümkün olduğu kadar kaçınmalısınız. Saç uçlarında sertliğe ve kırıklara yol açan bu işlemler, saçta sağlıksız ve mat bir görünüm temel sebebidir. Eğer kıvırcık saçlarınıza doğal bir şekil vermekte zorlanıyorsanız ısı haricinde bukleleri belirginleştiren ürünleri deneyebilirsin.

Saçlarda kadifemsi bir yumuşaklık yaratan genellikle köpük bazlı bu ürünler içerdikleri doğal yağlar ile birlikte saçlarını beslerken aynı zamanda bakımlı bir şekle girmesini sağlar. Böylece hem güzel bir görünüme kavuşur hem de kıvırcık saçlarının sağlığını korumuş olursun!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.