- Advertisement -

- Advertisement -

Kolesterol Neden Yükselir? Yüksek Kolesterol Belirtileri

0 43

Kolesterol Neden Yükselir? Yüksek Kolesterol Belirtileri; sorusu yalnızca ülkemizde değil, tüm dünya genelinde bilim adamlarının araştırdığı konuların başında gelir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin ilk nedeni olan kolesterol sorununun tedavisi için bilim adamları, kolesterol nasıl düşürülür sorusuna etkin bir cevap aramaktadır.

Kolesterol düşürücü bitkiler üzerine yapılan araştırmaların kapsamının her geçen gün daha da genişlediği günümüzde, bilim adamları doğal ürünlerin rahatsızlık üzerindeki etkilerine yoğunlaşmıştır.

Kolesterol Neden Yükselir? Yüksek Kolesterol Belirtileri

Kolesterol neden çıkar sorusuna cevap vermek gerekirse; aslında kandaki miktarının yükselmesi kişi için bir sorun oluşturan madde kolesterol değil, kolesterol maddesini taşıyan ve ismine lipoprotein denen bir yapıdır. Kötü huylu kolesterol olarak bilinen bu maddenin kanda yüksek seviyede olması, insanların kolesterol neden çıkar sorusuna yani sağlık problemlerinin doğuşuna neden olur.

Farklı çeşitleri bulunan bu lipoproteinlerden adına ldl denen bir tanesi, kolesterol yüksekliği sorununa neden olmaktadır. Çünkü ldl; kandaki kolesterolün damarlarda biriktirilmesini sağlayarak, damaların tıkanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de kötü huylu kolesterol olarak anılan bir protein yapısıdır.

Kolesterol neden olur da yaygın olarak sorulan sorulardır. Kısaca kolesterol neden olur sorusunun cevabı; kolesterol zaten her insanın karaciğerinde üretilen ve hormonların yapısına katılan yağ yapısında bir maddedir. Kolesterol maddesi vücuda dışarıdan alınan bir madde olmayarak, insanın vücut işlevlerini düzenli bir şekilde yerine getirebilmesi için oldukça önemli ve vücudun kendisi tarafından üretilen bir yağdır.

Kolesterol kolesterol maddesi çocuklarda büyümeyi, yetişkinlerdeyse birçok farklı hormonal faaliyeti sağladığından oldukça yararlı bir maddedir. Ancak kandaki ldl oranının yüksek olması bu yararlı maddenin damarlarda aşırı miktarda birikmesine ve damarın tıkanmasına neden olmaktadır.

Kolesterol nasıl ki insan sağlığı için yararlıysa, bu maddeyi taşıyarak damarın tıkanmasına neden olan ldl yani kötü huylu kolesterol de o kadar zararlıdır. Bu nedenle kolesterol nasıl düşürülür sorusunu cevabı, kötü huylu kolesterol miktarını arttıran besinlerden uzak durarak şeklinde verilebilir. Düzenli egzersiz yapmak ve alkol tüketimini sınırlandırmak da kolesterol nasıl düşürülür sorusunun diğer cevaplarındandır. Yani temel olarak sağlıklı bir yaşam sürmeyi alışkanlık haline getirmek, kolesterol nasıl düşürülür sorusunun tek cevabıdır.

Diyabet Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Kolesterol Yüksekliği Belirtileri

Kolesterol düşürücü bitkiler üzerine yapılan araştırmalar, kandaki ldl ve hdl değerlerinin normal seviyelere inme konusunda birçok bitkinin oldukça etkili olduğunu ortaya çıkartmıştır. Kolesterol nasıl düşürülür sorusunun cevabını arayan birçok kolesterol hastası, uyguladıkları tedaviye yardımcı olmak için düzenli olarak kolesterol düşürücü bitkiler ile hazırlanan bitki çaylarını içmektedir.

Kolesterol değerleri birkaç kolesterol düşürücü bitkiler ile hazırlanan çaylarının düzenli olarak içilmesi ile birkaç haftada normal seviyelere inen hastaları, birçok önemli sağlık sorunundan da etkin bir koruma sağlamaktadır.

Kolesterol belirtileri ldl yani kötü huylu kolesterol maddesinin kandaki kolesterolü damarlarda biriktirmesi ile görülür. Aşırı birikme neden ile kanın damar içerisinden geçmesini engelleyen bu kolesterol, ilerleyen aşamada damarın tıkanmasına neden olur ki bu durum da ölümcül olabilir.

Bu nedenle hastaların uyguladıkları kolesterol diyetiprogramına kesinlikle uyması ve düzenli olarak kan değerlerini ölçtürmeleri gerekmektedir. Kolesterol nasıl düşer sorusunun en doğru cevabı, kişinin doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile sağlıklı bir yaşam sürmesiyle şeklinde verilebilir.
Ldl kolesterol yüksekliği ve hdl kolesterol yüksekliği birçok insan kolesterol hastası olduğu halde anlayamadığı iki kavramdır. Ldk kolesterol yüksekliği hastanın vücudundaki damar tıkayıcı maddenin fazla olduğunu belirmektedir ve bu durum son derece olumsuz bir etkendir.

Hdl kolesterol yüksekliği ise; hdl kolesterol maddesinin damar açıcı etkisi olduğundan, son derece iyi bir durumdur. Kolesterol değerleri ile ilgili belirli bir hesap yapılması gerekirse 3 farklı bileşenin incelenmesi gerekir. Bu üç farklı bileşen; ldl kolesterol yüksekliğihdl kolesterol yüksekliği ve total kolesterol yüksekliğidir. Yapılan son bilimsel araştırmalar bu değerlere bir 4. madde daha ekleyerek, vldl maddesini de eklemiş bulunmaktadır.

Kolesterol hastası risk grubunda olan bir insanın; ldl kolesterol yüksekliği yani kötü huylu kolesterolü 120′nin üzerindeyken, hdl kolesterol yüksekliği yani iyi huylu kolesterolünün 40′ın üzerinde olması gerekir. Total kolesterol değeri ise ldl ve hdl oranının toplamıdır ve bu değerinde 200′ün üzerinde çıkması durumunda, kişi kolesterol hastalığı risk grubu içerisinde demektir. Bu durumda vakit kaybetmeden hekimin uygun gördüğü tedaviye başlanması gerekir.

Kolesterol Nedir? Kolesterol Seviyesini Düşürmenin Doğal Yolları

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Ağır derecede önemi bulunan kolesterolün, bireylerin doktor kontrolü olmadan yüksek kolesterol tedavisi yapmaları sonucunda bir çok sağlık problemi ile karşılaşılabilmektedir.

Çok düşük olan kolesterol seviyesi de devamlı sağlık problemlerini süregetirmektedir.

Yüksek kolesterol insanın ruhani seviyesini de yerle bir etmektedir.

Klişe bir deyim olacak ancak bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalar sonucu ortaya konmuştur ki;
“Kronik kolesterole sahip bireyler, intihara teşebbüs, stres, agresifiyet, anxiety sinir bozukluğu gibi durumlarda eğilimlidirler.” Seratonin, endorfin gibi insan mutluluğunu sağlayan hormonların azalmasına sebebiyet veren kolesterol, bu gibi sonuçlar doğurmaktadır.
Yüksek kolesterol belirtileri diye bir başlık aramakta olanlara bir kötü haberimiz mevcut. Yüksek kolesterolün belirtileri ne yazık ki yoktur.
Yapılacak olan ölçümler sonrasında ancak bu anlaşılabilir.
Beyin fonksiyonlarının azaldığı çoğu hastalığın asıl sebebi yüksek kolesterol olarak karşımıza çıkmaktadır.

Beyinde, Miyalin gibi bir materyal tarafından etrafı sıkıca sarılan sinirler dolası ile, beyne iletilen mesajlar geç ulaşmakta ve fonksiyonlar yavaşlamaktadır.
Bağışıklık sistemini de zayıflatan bu rahatsızlık, vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda diğer hastalıklara da davetiye çıkarabilmektedir.
Bu rahatsızlık, yaşam süresini dahi etkileyebilmekte olan büyük bir problem olmakla beraber, tedavisi mümkün ve mevcuttur.

Yüksek kolesterolde, cinsiyet hormonlarının da etkisi vardır. Bu etki, %56 miktarında kortizol kolesterol içeren östrojen, testestron gibi hormonların azaldığında ortaya çıkmaktadır.
Örneğin; kolesterolü düşük bir insanın seks gücünde azalma ve ereksiyon bozuklukları görülebilmektedir.
Bu rahatsızlığın tek avutucu yanı ise; yüksek kolesterole sahip insanlara göre düşük kolesterole sahip insanların kansere yakalanma riski iki kat fazladır.

Araştırmalara göre, karaciğer rahatsızlıkları, kanser, zihinsel rahatsızlıklar gibi çeşitli rahatsızlıklara yakalanma riski, düşük kolesterole sahip olan insanlar için daha yüksektir.
Cazip bir kolesterol seviyesi 180 ve 210 arası olmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.