- Advertisement -

- Advertisement -

Koronavirüs meslek hastalığı olarak tanınacak

0 24

Sağlık çalışanlarının, ‘koronavirüsün sağlıkçılar için bir meslek hastalığı’ olarak kabul edilmesine için mücadeleleri sonunda sonuç verdi. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda sağlık emekçilerinin talebini masaya yatıran siyasi partiler uzun sürenin ardında hemfikir oldu. Böylelikle kronavirüs, sağlıkçılar için meslek hastalığı olarak tanınacak.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da sosyal medya profilinden, “Sağlık emekçilerimizin haklı mücadelesi sonuç verdi. Kovid-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı olarak kabul edilmesine ilişkin teklif TBMM Sağlık Komisyonu’ndan geçti” dedi.

Komisyondaki üyelerin diyalogları ise şu şekilde gerçekleşti;

CHP Milletvekili Ünal Demirtaş: Çok yerinde bir toplantı oldu, gerçekten yararlı bir toplantı oldu. Birçok arkadaşımız görüşlerini ifade ettiler ve bir çoğunun da örtüştüğünü gördük bu toplantıda. Sonuçları bakımından da ben yararlı olacağını düşünüyorum. Sadece bu sağlık çalışanlarının meslek hastalığı kabul edilmesiyle ilgili gruplar arasında da bir mutabakat oluştuğu anlaşılıyor, sizin de ifadesinden açıkladığınız.

Komisyon Başkanı Recep Akdağ: Gruplar arasında değil de buradaki üyeler arasında.

CHP Milletvekili Ünal Demirtaş: Burada, yani temsil edilen arkadaşlarımız açısından öyle gözüküyor. Sağlık Bakanımız da bunu kabul etti dün akşam ve bunu Çalışma Bakanlığı nezdinde de görüşülmesi gerektiğini ifade ettiniz. Eğer uygun görürseniz ya Çalışma Bakanımızın – kendisi gerçi o da Covid-19’a yakalanmış, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ama- uygun göreceği yakın çalışma arkadaşlarından, görevlendirebileceği kişileri buraya gönderip bu konuyu burada etraflıca tartışabilirsek ve hızlı bir şekilde yani çok uzatmadan bunu, bu süreci.

CHP Milletvekili Ali Şeker: Çok sayıda teklif var çünkü.

CHP Milletvekili Ünal Demirtaş: Çok yararlı olur diye düşünüyorum Sayın Başkanım.
Komisyon Başkanı Recep Akdağ: Teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.