- Advertisement -

- Advertisement -

Lale AKASOY: Acil dışındaki ameliyatlar iptal edildi!

0 20

İl Sağlık Müdürlüğü, kovid-19 vakalarında görülen ciddi artış nedeniyle önceki gün ilimizdeki tüm kamu hastanelerine yazı göndererek acil vakalar dışında tüm ameliyatların iptal edildiğini bildirdi.

Hastanelerin yöneticileri de İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu yazısını cerrahlara tebliğ etti.

Durum gerçekten ürkütücü boyutlara ulaşmış durumda!

Hastaneler harıl harıl klinik ve yoğun bakım yatağı açmaya hazırlanırken, kovid polikliniklerine başvuran vaka sayısında ise 3-4 kat artış yaşandığı öğrenildi.

Nereye böyle!..

İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, hastanelere gönderilen “Acil dışındaki tüm ameliyatlar iptal!” yazısının, Sağlık Bakanlığı’nın kovid tedavi rehberinde yer alan il bazındaki artış oranları doğrultusunda gerçekleştirildiğini açıkladılar.

Hastane yetkilileri verilen bu kararın doğru ve yerinde olduğunu kaydettiler.

Kovid vaka yoğunluğu karşısında çaresiz kalan sağlık personeli ise, “Boğuluyoruz! Gücümüz, takatimiz kalmadı artık! Lütfen tedbirlerinizi alın! Yoksa kendinizi tedavi edecek personel bulamayacaksınız!..” diyerek vatandaşa seslerini duyurmaya çalışıyorlar…

Çalışıyorlar ama!..

***

Görüştüğümüz birçok hastane yöneticisi ve idarecisi, sadece devletin aldığı tedbirlerle bu salgının önüne geçilmesinin mümkün olamayacağını ifade ederek şöyle konuştular:

“Bazı yasaklar mutlaka getirilmeli. Yoksa bu salgınla mücadele edemeyiz. Hastanelerimizde kovid polikliniklerindeki sayı 3- 4 kat artmış durumda. Personel yorgun! Hâlâ yoğun bakım ve klinik yatağı açmaya çalışıyoruz… Bazı kurumlarımızın fiziki koşulları ve kapasitesi yetersiz! Normal hastalara bulaş olmasın diye adeta “cambazlık” yaparak ha bire bir yerlere set çekiyoruz. Bu uygulamalar nereye kadar devam edecek, ne zaman tıkanacağız bilemiyoruz. Acil hastaların dışındaki ameliyatlar şimdilik durduruldu. Çok doğru bir karar. Çünkü ne kadar dikkat ederseniz edin bu koşullarda normal ameliyat hastaları da risk altında olabilirdi!..”

***

Evet, “Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete!” vaziyetlerindeyiz bu günlerde…

Devletimizin en tepesindeki isimler vatandaşlardan ısrarla rica ediyor, “Maske, mesafe temizliğe dikkat!” diye ama!..

Duyan var mı acaba?

Hâlâ AVM’lerde, caddelerde, pazarlarda balık istifi şeklinde umursamaz vaziyette bir şeyler alma, gezme telaşındayız maalesef hep birlikte…

Biz ne ara geldik bu hale?
Biliyorsunuz, pandemi döneminde normal ameliyatlar iptal edilmişti…

Demek ki o kadar çok artış var ki tekrar yeniden böyle bir karar alınmak zorunda kalındı…

Ve daha önce randevu verilen yüzlerce hastanın ameliyatı da ertelenmiş, iptal edilmiş oldu…

Dileğimiz, ümidimiz; koronavirüs belası bir an önce defolup gitsin ve hastalarımız da en kısa zamanda sağlığına kavuşsun…

 

Kaynak – yenidönem – Lale AKASOY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.