- Advertisement -

- Advertisement -

Metabolizma Hızlandırmanın Pratik Yolları

0 53

Metabolizma Hızlandırmanın Pratik Yolları: Hızlı kilo vermek adına uygulanan yöntemler çoğu zaman hızlı ve kalıcı bir sonuç sunmayabilir. Bu gibi durumlar da kişinin motivasyonunu kaybederek kendine olan inancını yitirmesine sebep olur. Fakat aslında doğru adımlar ile birlikte sağlıklı bir şekilde kilo vermek sanıldığı kadar da zor değildir. Eğer siz de enerji kaybına uğramadan düzgün bir vücuda sahip olmak ve sağlıklı bir şekilde ideal kiloya ulaşmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey doğru adımlar ile birlikte metabolizmanızı hızlandırmak. Bunu yapabilmek için uygulayabileceğiniz 4 pratik yöntem ise şu şekilde;

 

Beslenme düzenine protein ağırlıklı besinleri eklemelisiniz

Karbonhidrat ve yağlar vücudumuza tokluk hissi verseler de çok zor sindirilmeleri sebebiyle oldukça zararlı besinlerdir. Çok daha fazla enerji harcamaya sebep olan bu besinlerin yerine protein ağırlıklı gıdalar konularak hem sağlıklı hem de doyurucu bir besin düzeni oluşturmak mümkün. Zengin protein içeren süzme peynir, yoğurt, kefir, tavuk, balıketi, kuruyemişler ve bazı baklagilleri öğünlere dahil ederek tokluk seviyenizi arttırabilir ve daha az yemekle doyuma ulaşabilirsiniz. Fakat bu noktada her şeyin fazlası gibi bu besinlerin fazlası da vücutta yağ olarak birikebileceği için fazla tüketimden kaçınılmalıdır.

B12 Vitamin Nedir? B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri

 

Tahılları ve acı biberi sofranızdan eksik etmeyin!

Meyve ve sebzeler kadar tam tahıllı besinler de vücutta metabolizmayı hızlandıran gıdalar arasında yer almaktadır. Özellikle rafine işleminden geçmemiş doğal tahıllar içerdikleri vitamin, mineraller ve antioksidanlar sayesinde oldukça faydalı besin kaynaklarıdır. Buna ek olarak kapsaisin isimli maddeyi içinde bulunduran acı biberler de yarattıkları tokluk hissi ile birlikte metabolizma hızlanmasına yardımcı olur ve kilo vermeye olanak sağlar.

Tükettiğiniz sıvıları iyi seçmelisiniz

Gazlı içeceklerin metabolizma üzerinde olumsuz etkisi bulunduğu herkes tarafından bilinmekte. Peki, günlük içilen su dışında metabolizmayı hızlandıran içecekler nelerdir? Bu seçenekler arasında yeşil çay, kahve ve soğuk su gibi sıvı takviyeleri bulunmaktadır. Özellikle egzersiz sırasında tüketilen kahve ve yeşil çayın yağ yakım hızını arttırdığı gözlemlenirken bir bardak buzlu suyun da aynı etkiyi yarattığı araştırmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Sağlıklı Beslenmenin 10 Kuralı

 

Metabolizmanızı spor ile destekleyin

Günlük beslenme düzeninde dikkat edeceğin bu adımlara zumba ve koşu gibi düzenli egzersizleri ekleyebilir, hızlı metabolizma sayesinde kilo verirken vücudunu istediğin şekle de sokabilirsin. Kas kütlesi arttıkça metabolizma hızının da arttığını göz önünde bulundurursak ağırlık çalışmaları ile vücudunu eğitmek, egzersiz yapmadığın dönemlerde bile kalori yakman için otomatik bir sistem oluşmasına yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.