- Advertisement -

- Advertisement -

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yolları

0 28

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yolları Mide kanseri geçtiğimiz yıllarda en az görülen kanser türlerinden biridir. Kanser kısmen önlenebilir olduğu için hala çok kritik bir türdür. Erken teşhis aşamasında tedavi, gelişen bilimle daha mümkün hale gelmiştir.

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yolları

Mide kanseri belirtileri ve tedavisi ilk aşamalarda oldukça hayat kurtarıcı detaylardır. Kansere en çok sebep olan etken Helicobacter pylori isimli bakteridir. Bu bakteri saptanması durumunda antibiyotik tedavisi ile etkisiz hale getirilebilmektedir. Bu da mide kanseri tedavisi açısından en önemli buluşlardan biridir.

Fakat bahsettiğimiz bakterinin antibiyotikler ile temizlenmesi sonrası kanserin ortadan kalkıp kalkmadığı konusunda farklı görüşler de var. Bu bakteri etkileri ile beraber adını sıkça duyduğumuz lenfoma hastalığı üzerine de etkili.

Mide Kanserinden Korunma

Mide Kanserinden Korunma 

Her hastalığa karşı olduğu gibi mide kanserine karşı önlemler alarak korunmak mümkün. Yapmanız gerekenler:

 • Sağlıklı besinler tüketerek, vücut dengesini korumak,
 • Sigara ve alkol gibi kansere yönelik etkileri bariz olan maddeleri kullanmamak,
 • Sofra tuzu olarak nitelendirilen tuzlardan olabildiğince uzak durmak,
 • Kızarma türünde kullanılan yağları sürekli kullanmamak.

Diyabet Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir

Her kanserde olduğu gibi mide kanserinde de dışarıdan bir göz ile tanı koymak zordur. Yavaş ilerleyen ve bünyeye yayılan kanser, genel olarak ileri evrelerde tanı haline gelir. Fakat düzenli kontrol yapmak ve vücudunuzdaki değişimler hakkında bilinçli olmak erken tanı şansını arttıracaktır. Mide kanseri belirtilerinden en sık görünenleri:

 • Ani kilo kayıpları,
 • Şiddetli karın ağrıları,
 • Mide bulantısı ve sık sık istifra,
 • İştah kaybı,
 • Yutma ve yutkunmada zorlanma,
 • Mide içi kanama,
 • Az besin ile doygunluk hissi,
 • Ülserdeki ağrıya benzer bir ağrı hissi.

Tarım İlacı (Pestisit) Nedir? Tarım İlacı Zararları Nelerdir?

Mide Kanseri Etkenleri

Mide Kanseri Etkenleri

Kanserin vücutta tezahür etmesinde çevresel etkiler, genetik özellikler ve kansere yatkınlığı arttıran hastalıklar sebep olabilmektedir. Mide kanserinin %10 oranındaki görülmesi genetik sebeplere dayalı olsa da kalan oran diğer sebeplere dayalıdır.

Bazı mesleklerde mide riski oranının fazla olduğu da görünmekte. Özel olarak lastik, petro kimya, maden, kauçuk ve abestle üzerine çalışan işçilerde diğer meslek gruplarına göre mide kanseri oranı yüksek. Çalışma ortamı ve iş güvenliğine dikkat etmek bu açıdan oldukça önemli.

Bunun yanı sıra genç yaşta sigara içmeye başlayan ve ağır olarak tütün ürünleri kullanan kişilerde mide kanseri riski diğer insanlara göre 2 kat daha fazla durumda. Tuzlanmış salamura, fermente soya, aşırı pişmiş etler, kızartma gıdalar gibi besinleri tüketmek de mide kanseri riskini arttırmakta.

Mide Kanseri Tanısı

Mide Kanseri Tanısı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mide kanseri belirtileri çok sıradan şeyler olabiliyor. Bu da hastanın belirtileri ciddiye almayıp kontrollerini ihmal etmesi ile sonuçlanıyor. Erken teşhis her kanser türünde olduğu gibi mide kanserinde de önemlidir. Bu sebeple bu tip belirtileri ciddiye alıp tıbbı görüş almak önemlidir.

Belirtileriniz ile doktora gittiğinizde soy öykünüzü ve tıbbi geçmişinizi dinleyen doktor muayeneye göre bazı tetkikler isteyebilmektedir. Mide kanserinin tanısında kullanılan tetkiklerden en önemlisi gastroskopidir.

Gastroskopi sırasında ucunda kamera olan esnek bir boru oral yolla midenize kadar ilerletilir. Midenin iç cidarı incelenmesi ve şüphe uyandıran kısımlardan örnek alınması sonucu patolojik çalışma beklenir. Öncü lezyon veya kanser tanısı bu şekilde yapılabilir. Eğer kanser tespit edilirse, hastalığın boyutu ile ilgili fikir edinmek için PET, MR ve tomografi gibi tekniklere başvurulur. Elde edilen veriler ile de en uygun tedaviye başlanır.

B12 Vitamin Nedir? B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri

Mide Kanseri Tedavisi

Kanser türlerinde sıkça kullanılan kemoterapi ve radyo terapi mide kanseri için de kullanılmakta. Uygun olması durumunda ilk tercih edilen tedavi yöntemi cerrahi olsa da bu konudaki ana kararı hastalığın boyutu ve hastanın sağlık durumu veriyor. Hastaya erken teşhis yapıldığı vakalarda cerrahi müdahaleler etkili olmakta.

Kemoterapi ile beraber amaçlanan tümör boyutunu küçültmektir. İleri seviye hastalarda büyümeyi yavaşlatmak, cerrahi müdahaleye uygun ama tümör boyutu üst sınırda olanlarda küçültmek, 2 ile 3. Evredeki hastalarda ise cerrahi müdahale sonrası tekrarlama ihtimalini azaltmak için kemoterapiye başvurulur.

Radyoterapi ile yine tümörlerin küçültülmesi amaçlanırken ileri evrelerde ağrının azaltılması amaçlanır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.