- Advertisement -

- Advertisement -

Migrene Ağrısı Belirtileri? Migren Ağrısı Nasıl Geçer (Bitkisel Tedavi Yöntemleri)

0 78

Migren Ağrısı

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Bu ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklar ile gerçekleşebilir. Birey ataklar arasında kendini tamamı ile normal hisseder, fakat bir sonraki atağın endişesi içindedir. Eski zamanlarda “yalnızca bir baş ağrısı tipi” olarak görülen migren, artık tamamen bir nörolojik bir hastalık olarak kabul edilmekte.

Migren ağrısı çoğunlukla orda şiddette ya da şiddetlidir. Kişinin normal işlerini yapmasını engelleyebilir, hem migren olan kişi hem de yakınlarındakiler bu durumdan epey etkilenir. Baş ağrıları zonklayıcı veya nabız ile birlikte atan şekilde hissedilir ve başın tek bir yanına da yerleşebilir.

Kusma, bulantı, ışığa ya da sese tahammülsüzlük baş ağrılarına eşlik edebilir. Migren rahatsızlığı kadınlarda %18,6, erkeklerde ise %6,5 oranında görülüyor. Migren rahatsızlığı olan birçok kişide ağır ve diğer semptomlar o kadar şiddetli görülür ki, yalnızca karanlık bir odada yatıp dinlenmek isterler. Bu da tüm günlük yaşantılarını maalesef ki aksatır.

Migrenin Nedenleri Nelerdir?

Migrene Ağrısı Nedenleri

Migren ağrılarının tam olarak neden ortaya çıktığı bilinmiyor. Anne-babadan birinde var ise, çocukta da bu rahatsızlığın görülme oranı %40’tır. Hem annede hem de babada migren olması sonucu, çocukta görülme oranı da %75’dir. Kadınlarda adet kanamasından hemen önce östrojen hormonu düzeylerinin azalması migren ağrısına yol açabilir.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Yiyecek, içecek, yaşam tarzı değişiklikleri ve birçok diğer etken söz konusudur.

Yiyecekler: Eski peynir, çerez, çikolata, yoğurt, incir, soğan, kafeinli yiyecekler, salamura balık/et, sosis, sucuk,salam vs.

İçecekler: Çay, kahve, kafeinli meşrubatlar, diyet soda, alkollü içkiler vs.

Diğer Etkenler: Adet dönemi, hava-mevsim değişiklikleri, deniz seviyesinden yükseklerde bulunmak vs.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren Belirtileri Nelerdir

Migrenin en büyük belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Migren baş ağrısı o kadar şiddetlidir ki, bir fonksiyonun yapılmasını etkileyebilir ya da engelleyebilir. Migren belirtilerinden biri de tek taraflı baş ağrısıdır. Zaman zaman taraf değiştirebilen bu tek taraflı baş ağrılarından genel olarak bir yarıma diğer yarımdan daha fazla eğilim vardır.

Migrende baş ağrısı sıklıkla şakaklarda ve bazen göz ya da gözün arkasına yerleşir. Alın, başın arta tarafı ve kulağın hemen arkası migren baş ağrısının en çok görüldüğü bölgelerdir. Baş ağrısı ile beraber, migren belirtileri olarak aşılı duyarlılık-tepkisellik, depresif duygu durumu, aşırı ve gereksiz neşelenme, durgunluk-donukluk, konsantrasyon ve dikkatte azalma, düşüncede yavaşlama, kelime bulma zorluğu, konuşurken takılma, artmış ışık ses-koku hassasiyeti gibi haller sıklıkla gözlemlenir.

Migren ataklarının diğer baş ağrılarından ayırabilen özellikler şunlardır:

 • Orta şiddette ya da şiddetli ağrı
 • Bulantı görülmesi
 • Kusmanın eşlik etmesi
 • Işığa ya da sese olan hassasiyetin artması
 • Zonklayıcı, nabız gibi artan ağrı
 • Ağrı asıl olara tek taraflıdır
 • Ağrı hareketler artar
 • Bulanık görme
 • Baş dönmesi
 • Kabızlık ve ishal
 • Göz kararması
 • Gözlerde yaşarma
 • Uykusuzluk çekme
 • Hareket edildikçe ağrının artması
 • Kas ve eklemlerde ağrılar
 • Uykudan yorgun kalkmak

Bazı bireylerde migren ağrısından önce 10-30 dakika sürebilen bir aura dönemi yaşanır. Aura parlak ışık çakmaları, titrek, renkli zikzak çizgiler, kör noktalar ya da bir tarafta görme kaybı gibi görsel değişiklikler söz konusudur. Aura ayrıca kollar ya da bacaklarda karıncalanmaya veya uyuşma, baş dönmelerini de içerebilir.

Migren Çeşitleri

Migren Çeşitleri

Migren çeşitleri doğru tedavi için oldukça önemlidir. Migrenin doğru değerlendirilmesi adına mutlaka ne tip bir migren olduğunu uzman bir doktora danışmalısınız. En sık görülen migren tipi “aurasız migren”dir. Migren ağrısına sahip olanların büyük kısmında aurasız migrene rastlanır. Migrenin diğer bir çeşidi olan auralı migrene sahip olanlarda kimi zaman aurasız ataklar da görülebilir.

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Eskiye göre, günümüz doktorları Migren hakkında daha fazla bilgiye sahip ve migreni önlemek ya da tedavi etmek için daha fazla seçenek sunmakta. Fazla atak geçiren migren hastaları için hekimler sıklıkla önleyici tedaviler tercih ediyor. Migren tedavisinde ilk üç süre, migren hastasının şikayetleri, doktor tarafından değerlendirildikten sonra klinik olarak tanı konulmasıdır.

Beyne ait bazı hastalıklardan şüphelenildiği vakit bunları dışlamak üzere inceleme yapılır. Tekrarlayıcı baş ağrısı olan hastalara bir kez de olsa beyin görüntülemesi yapılarak migreni taklit edebilecek hastalıklar araştırılmalıdır. Migren tedavisi migren tanısı konulduktan sonra ağrılar seyrekse eğer, ağrı ataklarını geçirmeye yönelik kriz tedavisi planlanır.

Migren tedavisinde bazı zamanlar yalnızca migreni tetikleyen faktörlerin ortadan kaldırılması ile ağrı atakları kaybolabilir ya da sıklığı ve şiddeti azaltılabilir. Yine benzer şekilde uzman kontrolünde kullanılan ilaçlar da migren tedavisinde oldukça önemlidir. Gün içerisinde yalnızca bir kez doktor kontrolünde alınan ilaçlar yıllar boyu ağrısız bir yaşam sağlayabilir.

Migrene Ne İyi Gelir?

Bol Su İçmek: Bol Su İçmekŞiddetli baş ağrısı olan migren, vücudun susuz kalması sebebi ile ortaya çıkabilir. Bu sebepten baş dönmesi ve bulantı gibi belirtiler artabilir. Migren ağrısı için su içmek oldukça önemlidir.

 

Işık ve Sesten Uzaklaşmak:Işık ve Sesten Uzaklaşmak Migren belirtileri içinde yer alan ışık ve hassasiyet, aynı zamanda ağrıyı da tetikleyebilir. Bu sebepten ilk olarak ışığın az olduğu, koyu renk perdeler ile kapatılmış ya da göz bandı ile ışık kesilebilir. Yine aynı şekilde, şiddetli sesten de uzak durmak migreni hafifletebilir.

 • Masaj Yapmak: Migren ağrısına basınç uygulaması ile hafifletmek oldukça mümkün. Bunun için nane ve okaliptüs gibi ferahlatıcı kokular içeren yağlar ile birlikte masaj yapılabilir.

 

Soğuk Kompres Yapmak: Şiddetli baş ağrıları için tavsiye edilen kompres uygulaması için bir havluyu önce ıslatıp sonra nemli kalacak biçimde sıklıktan sonra buzluktan 15 – 20 dakika bekletin. Ardında havluyu ensenin üst kısmı ile başın tepe noktasına gelecek biçimde yerleştirin. Bu biçimde biraz beklemek baş ağrısını hafifletecektir.

 

Lavanta Buharı Uygulamak: Lavanta Buharı UygulamakLavantanın baş ağrılarına iyi geldiği bilinmekte. Bununla beraber migren ağrısı için Lavanta buharı faydalı olmaktadır. Bir litre kaynamış su içine damlatılacak 6 damla lavanta yağı ile yapılacak bahar banyosu migren ağrısının hafifletilmesine yardımcı olur.

 

Gümüşdüğme Bitkisi Kürü: Gümüşdüğme Bitkisi KürüMigren ağrısı için uzun yıllardır kullanılan ve migren önleyici olarak bir bitlidir gümüşdüğme bitkisi. Ayçiçeği ailesinden olan bu bitki için tavsiye edilen günlük doz ise 250 mg’dir. Bu miktarı, hap ya da çay yardımı ile alabilirsiniz.

 

Veba Otu Kürü: Veba Otu KürüMigrene iyi gelen bitkilerden bir tanesi de veba otudur. Petesites olarak da bilinen bu ot içeriğinde yer alan izopetasin ve petasin adlı bileşenler ile spazm çözücü ve enflamasyonu azaltıcı özelliği var. Günlük olarak 50-100 mg alabilirsiniz.

 

Muz: migren-muz-kabuguEn faydalı meyveler arasında yer alan muz, içeriğinde vitamin ve mineraller sebebi ile baş ağrılarına iyi gelmektedir. Migren ağrınızın başladığı vakit, bir adet muzu yiyerek ağrıyı hafifletmek mümkün. Öte yandan muz kabuğu ve buz ile soğuk kompres de yine migren ağrısını hafifletir.

Zencefil: zencefilin-migren-tedavisindeki-etkisiZencefilin insan sağlığına faydaları inanılmazdır. Pek çok hastalığına iyi gelen zencefil, migren ağrıları için de önerilir.

 

 

 

Migren Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yolları:

Bitkisel tedavi uzmanları migrene çare olan bitkisel yolları şöyle sıralıyor:

Ihlamur: Migren IhlamurGenellikle soğuk havalarda, soğuk algınlığı için kullanılan ıhlamur, migren ağrılarını azaltmak ve hafifletmek içinde iyi bir yöntemdir. Ihlamurun yatıştırıcı olma niteliği de taşır. Ihlamur çay şeklinde, günde beş saatte bir yavaş yavaş içilebilir.

 

Melisa Otu:Migren Melisa Otu Melisa otunun da ıhlamur gibi sakinleştirici bir etkisi vardır. Melisa otunu çay şeklinde içebilirsiniz. Bunun için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine melisa otunu ekleyerek, tekrar kaynatın. Melisa otu iyice kaynadıktan sonra biraz demlenmesini ve ılık bir kıvama gelmesi için biraz daha bekleyin. Ilık bir kıvama gelince günde iki kez içebilirsiniz.

 

Zencefil: zencefilin-migren-tedavisindeki-etkisiZencefilden yukarıda da bahsettik, migren ağrılarında sık kullanılan bir şifadır. Migren ağrısı ile beraber ortaya çıkan mide bulantısını da geçirir zencefil. Migren ağrısı için düzenli bir biçimde tüketmenizde büyük yarar var. Çay şeklinde demleyerek içebilirsiniz. Sabah, akşam migren ağrısı azalıncaya kadar taze ya da toz şeklinde kullanabilirsiniz.

 

Mercanköşk: MercanköşkAntiviral ve antienflamuvar etkisi sayesinde, üst solunum yollanırı rahatlatma niteliğine sahip olan mercanköşk, beyde daha fazla oksijen akışı da sağlar. Bu vesile ile şiddetli migren ağrısı hafifler ve bir süre sonra da tamamen geçer. Mercanköşkü bitkisi çay biçiminde demlenerek, düzenli bir şekilde içilmelidir. Bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam mercanköşkü ilave edin. Bir zaman dinlendikten sonra ılık kıvama geldiği taktirde içebilirsiniz.

Biberiye: Migren BiberiyeBir bardak çay suyu kaynatın. Kaynamış olan suyun içerisine bir tatlı kaşığı biberiye bitkisi koyun. Bu biçimde yaklaşık olarak 5 dakika daha kaynatın. Ilık kıvama gelene kadar bekleyin içerisine herhangi bir tatlandırıcı eklemeyin. Biberiye çayını ilk ve 2. hafta düzenli olarak her gün , günde üç kez olacak şekilde hazırlayın ve için. 2.haftadan sonra ise, günce yalnızca iki kez için.

Limon: Migren LimonMigren ağrısının şiddetini en aza düşürmek adına, migren atağı başlamadan evvel limon suyu ile önlem alabilirsiniz. Limon migren ağrısını hafifletme konusunda oldukça etkili bir sebzedir. Migren ağrısını azaltmak adına bir bardak taze sıkılmış olan limonun içine 2 çay kaşığı himalaya tuzu ekleyin. Ardından karışıma normal su ilave edin, iyice kıvamına gelene kadar karıştırın ve için.

Yoğurtotu: Migren YoğurtotuMigren ağrılarını hafifletmek için düzenli olarak yoğurtotu içebilirsiniz. Bununla beraber lenf bezi rahatsızlıkları ve sinir sistemini destekleyerek, yatıştırıcı bir etki göstereceğini göreceksiniz. Migren ağrısını azaltmak adına çay biçiminde de içebilirsiniz. Bir bardak su kaynatın ve içine bir tutam yoğurtotu ekleyin. Biraz kaynatın ve ılık bir kıvama geldikten sonra için.

 

Mayıs Papatyası: Mayıs PapatyasıKış aylarında ortaya çıkan solunum yolu rahatsızlıkları için kullanılır mayıs papatyası. Bununla beraber şiddetli migren ağrılarına da iyi geliyor mayıs papatyası. Günde iki fincan içebilirsiniz.

 

 

Aslanpençesi: Migren AslanpençesiBir bardak sıcak suyu kaynatın ve içine bir tutam aslanpençesi bitkisi koyun. Biraz kaynattıktan sonra süzmeye bırakın. Aslanpençesi ılık bir kıvama geldiğinde içerisine tatlandırıcı koymadan içmeye özen gösterin. Aslanpençesi çayını düzenli olarak içtiğiniz taktirde etkisini göreceksiniz, migren ağrılarınız derhal son bulacak.

 

Baharatlar: Tarçın, acı biber ve zencefil

Yeşil Sebzeler: Ispanak, pırasa, marul

Kuruyemiş: Badem, fındık, yer fıstığı, ceviz

Su: İnsan sağlığı içinde son derece önemli olan su, migren ağrılarına da iyi gelir.

Bu yazımızda migren rahatsızlığı olan ya da migren belirtileri gören kimseler için oldukça faydalı bilgilere yer verdik. Eğer bir migren hastasıysanız doğal yöntemler ile ağrılarınızı en hafife indirebilirsiniz. Yüzyıllardır var olan bu hastalığın her ne kadar sebebi tam olarak bilinmese de insanları oldukça zor duruma sokabilen, günlük işlerini bile yapmayı engelleyebilen bir yanı vardır.

Eğer migren hastalığınız var ve yukarıdaki yazmış olduğumuz bitkisel doğal yollarla da migren ağrılarınızın önüne geçemiyorsanız bir uzmandan yardım almanızda fayda var. Gürültülü ortamlardan, bol ışıklı ortamlardan olabildiğince uzak durun biliyorsunuz bu unsurlar migreninizi tetikleyebilir. Migren ciddi bir rahatsızlıktır, bu konuda yeterli önlemlerinizi almanız hem siz hem de çevrenizdeki insanlar için oldukça önem teşkil eder.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.