- Advertisement -

- Advertisement -

Peeling Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Evde Nasıl Peeling Uygulanır

0 39

Peeling Nedir ve Nasıl Uygulanır? Cildin ölü hücrelerden arınıp temizlenmesi, sivilce ve güneş lekelerinin belirginliğinin azaltılması ve ciltteki kırışıklıkların hafifletilip daha genç görünmesini sağlamak amacıyla yapılan güzellik uygulamasına peeling adı verilir. Cilt üzerinde harikalar yaratan bu uygulama çoğunlukla güzellik merkezleri ve kliniklerde yapılsa da bayanlar evlerinde de çeşitli peeling uygulamaları yapmaktadır.

Peeling Çeşitleri Nelerdir?

 Kimyasal peeling, kozmetik peeling kremleri, lazerli peeling gibi çeşitli peeling uygulamaları vardır. Cilde uygulandığı derinliğe göre; yüzeysel, orta ve derin peeling olarak 3’e ayrılır. Yapılan peelingin derinliğine göre risk arttığı için, derin ve orta peelingin kliniklerde uzman bir dermatolog tarafından yapılması tavsiye edilmektedir.  Yüzeysel peeling, çeşitli meyve asitleri uygulanarak cildin üst tabakasının soyulup temizlenmesidir. Birçok güzellik merkezinde kısa sürede yapılabilmektedir.

Bıttım Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Evde Nasıl Peeling Uygulanır?

Peeling Nedir

Bakımına önem veren bayanlar bazı doğal ürünleri kullanarak evlerinde peeling uygularlar. Evde yapılan peelingde genelde; tuz, toz şeker ve kahvenin yanı sıra çilek, limon, ananas, papaya, portakal ve nektarin gibi asitli meyve ve sebzeler de kullanılır.

Evde kısa süre içerisinde yapılacak bu doğal bakım sayesinde cilt derinlemesine temizlenir, daha sağlıklı ve genç bir görünüm alır. Sivilce ve güneşten kaynaklanan lekelerin belirginliği azalır.

Evde peelingin nasıl yapılacağına gelince peeling malzemesi yüze sürülür ve çok bastırıp cildi tahriş etmeyecek şekilde masaj yapılır. Uygulamanın ardından yüzdeki peeling maddesi temizlenir ve cilde uygun bir nemlendirici sürülür.

Peeling Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Peeling yüz, boyun, el, ayak ve vücudun tamamına uygulanabilir. Vücuda uygulanacak peeling duş esnasında yapılır. Diğer bölgelere ise istenildiği zaman yapılabilir. Peeling cilt için faydalı bir uygulamadır fakat çok sık yapmak cildin yıpranmasına neden olabilir. Cildin durumuna göre haftada en fazla bir kere yapılması uygun olur.

Makyaj Sabitleyici Sprey Yapımı

Peeling Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Peeling Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer peelingi evde kendiniz yapıyorsanız bunun için bilmediğiniz malzemeler kullanmayın. Cilde zarar vermeyen meyveler ya da kahve, tuz, şeker gibi doğal ürünleri kullanın. Peeling uygularken yaptığınız masaj sırasında cildinize çok fazla basınç uygulamayın. Fazla basınç uygulamanız cildinizi tahriş edip kızarıklıklara neden olabileceği gibi ciltte sivilce varsa bunların da patlayıp yayılmasına neden olabilir. Peeling uygulamasını tamamladıktan sonra cildinizi bir tonikle güzelce silerek, nemlendirici kremin sürün, böylece cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz.

Eğer peelingi kendiniz uygulamayacak iseniz, uygulama için işinde uzman bir klinik veya güzellik merkezini seçin ve gittiğiniz yerin hijyen şartlarına uyduğundan emin olun. Sonuçta söz konusu olan cildiniz ve güzelliğiniz. Yanlış tercihler ve hatalı uygulamalarla risk almayın.

Evinizde düzenli olarak yapacağınız peeling cildinizin temizlenmesinde ve kendini yenilemesinde etkili olup, güzelliğinize büyük katkı sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.