- Advertisement -

- Advertisement -

Sağlıklı Beslenme Kuralları

0 57
  1. Bol su için. Günde en az 2 – 3 litre.
  2. Her gün 1 – 2 fincan yeşil çay için. Metabolizma hızınızı arttırmak için yeşil çay çok önemlidir. Metabolizmanızdaki bu artış tüm fazla yağlarınızı yakacak kadar olmayacaktır fakat günlük enerji harcamanızı bir miktar arttıracak ve faydalı olacaktır.
  3. Günde 1 ya da 2 fincan siyah çay ve kahve de tüketebilirsiniz. İçeriklerindeki kafein nedeniyle ikisi de kilo vermeniz üzerinde etkilidir. Fakat kahve ve çayı çok fazla içerseniz tam tersi bir etki görürsünüz. Fazla içilmesi vücuttan su kaybını arttırır ve kilo vermenizi zorlaştırır.
  4. Yediğiniz yemeklerden mümkün olanlarına bir miktar kırmızı biber ilave edin. Acı biberlerin içinde bulunan kapsaisin maddesinin sayesinde vücudunuzdaki sıcaklık hissi artar ve daha fazla enerji harcamanıza neden olur.
  5. Mutlaka Omega – 3 kullanın. Kolesterol üzerinde, bağışıklık ve beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri vardır.
  6. Yumurta da metabolizma hızını arttırmakta etkilidir. B grubu vitaminlerinden olan biotin, yumurtada çok miktarda bulunur. Yumurtadaki biotinin vücudunuzda etkili bir şekilde kullanılabilmesi için yumurtayı pişirirken sarısının iyice piştiğinden emin olmalısınız.
  7. Yeterli ve doğru zamanlarda protein alın. Her gün gerektiği kadar protein almazsanız metabolizma hızınız yavaşlar.
  8. Uzun süreli aç kalmak metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olan en büyük tehlikedir. Gün içinde 3-4 saatten uzun aç kalmamalısınız.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.