- Advertisement -

- Advertisement -

Sağlıklı Beslenmenin 10 Kuralı

0 43

Sağlıklı Beslenmenin 10 Kuralı Yeterli ve dengeli beslenme bir insanın sağlıklı olmasındaki en temel öğelerden bir tanesidir. Ne kadar dengeli ve sağlıklı beslenirse bir insan o kadar dinç ve daha dinamik olacaktır. Bu noktada ise dikkat edilmesi gereken belirli adımlar yer alıyor. Sizler de daha sağlıklı beslenmek istiyor ve neler yapmanız gerektiği hakkında tam bir bilgi sahibi değilseniz yazımıza devam edebilirsiniz. Gelin beraber on adımda daha sağlıklı beslenme nasıl olur inceleyelim.

Daha Sağlıklı Beslenme Adımları

Daha sağlıklı beslenme adımları için ilk olarak planlara dikkat etmek gerekir. Bunlar;

  • Denge her şeyden önce başlar. Her insan bedeninin gün içerisinde ortalama alması gereken kalori miktarı bulunmaktadır. İdeal kiloda kalmak isteyen kişilerin yedikleri besinlerden aldıkları kalori ile harcadıkları kalorilerin eş değer olması gerekir. Denge bu yüzen her şeyin başında gelir. Kişinin harcaması gerektiği kadar kalori alması istediği kiloda kalmasına yardımcı olacaktır.

  • Yemeklerin keyfini çıkarırken miktarı azaltılmalı. Öğün saatleri içerisinde aile ya da arkadaşlar ile olmak yemekten alınan keyfin tadına varmaya yardımcı olacaktır. Bu noktada keyif alırken porsiyon miktarını azaltmak açlık ve tokluk durumunu kontrol etmek gerekir. Mide çok fazla doldurmadan yemeye ara verilmesi oldukça önemli.
  • Porsiyon boyutunda ölçülü olunmalı. Bir porsiyon ne kadar küçük olursa beslenme o kadar göz doldurucu olacaktır. Tabakların büyük olması içerisine koyulan yiyeceklerin daha az gözükmesine neden olacak. Bu yüzden ölçülerde dikkatli olmakta fayda var.
  • Sebze ve meyve gibi daha çok tüketilmesi gereken besinlere öncelik verilmeli. Bunar potasyum, kalsiyum ve D vitamini gibi ihtiyaçları sindirmek daha kolay. Kas oluşumu için de bir hayli önemli. Bu yüzden öncelik sırasına dikkat etmek gerekir.
  • Tabağın yarısı rengarenk olan sebze ve meyveler ile doldurulmalı. Bu durum tabakların hem daha çok olmasına hem de daha az kalorili olmasına büyük oranda yardımcı olacak. Sindirim sistemi için de faydalı olması kişilerin sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermesinde önemli bir ölçüt olacak.

Sağlıklı Beslenmenin 10 Kuralı

  • Süt ürünleri aksatılmamalı. Hem sindirim açısından hem doygunluk hissi açısından hem de kemik sağlığı açısından dengeli beslenmenin temelinde süt ve süt ürünleri yer alır. Bunların eksik olmamasına ve her şeyi yeter kadar gün içerisinde tüketilmesine dikkat etmekte fayda olacak.
  • Tam tahıllı yiyecekler hayatınızdan eksik olmasın. Bir gün içerisinde hem kalori açısından az olması hem de size daha çok doygunluk hissi verecek olmasından dolayı bir hayli önemli.
  • Bazı besin tüketimleri daha az olmalı. Doymuş yağ ya da şeker gibi gıdalar kişilerde daha çok kilo alımına ve zarara neden olacaktır. Hayatımızda ne kadar az yer alırsa o kadar iyi olacağı bilinerek hareket etmeliyiz.
  • Besinlerde tuz miktarına oldukça dikkat etmeliyiz. Hem ödemlerden kurtulacak hem de daha rahat hareket edebileceğiz. Tuz en büyük düşmanlarımızdan bir tanesi.
  • Daha çok su içmek her şeyin başında geliyor. Su ödem atıcı ve yağ parçalayıcı temel bir adımdır. Ne kadar çok su içersek o kadar etkili olacağını asla göz ardı etmemeliyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.