- Advertisement -

- Advertisement -

Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

0 29

Siyah Noktalar Neden Oluşur? Cilt gözeneklerinin yağ ve kir gibi nedenlerden dolayı tıkanması sonucunda meydana gelen cilt problemi siyah nokta olarak adlandırılır. Özellikle alın, burun, çene ve yanaklarda belirginleşen bu siyahlık cildin kirli, donuk ve kötü görünmesine neden olur. Bu siyah noktalar sivilcelerin başlangıç aşamasıdır. Zamanla bunlar sivilcelere dönüşür ve cilt daha problemli bir hale gelebilir. Özellikle yağlı bir cilt yapısı olanlar sürekli bu siyah noktalarla mücadele etmek zorunda kalırlar.

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

  • Siyah noktaların oluşmasında cilt yapısının büyük önemi vardır. Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde siyah noktalar daha çok görülür.
  • Yüzün yeterince temizlenememesi de siyah nokta oluşumunu tetikler. Yüzümüzü temizlemek için sadece onu yıkamamız yetmez.
  • Aşırı makyaj yapmak da ciltte siyah nokta oluşumuna neden olur. Gün boyu yoğun olarak uygulanan makyaj malzemelerin altında havasız kalan cildin gözeneklerinin tıkanması sonucu siyah noktalar belirmeye başlar.
  • Yapılan makyajın iyi bir şekilde temizlenmemesi de cildin alt tabakalarında boya kalıntılarının birikmesine neden olur ve bu da cildin gözeneklerinin tıkanmasına, dolayısıyla da siyah noktaların oluşmasına neden olur.
  • Aşırı yağlı, şekerli ve tuzlu gıdalar tüketmek de cildin yağ dengesinin bozulmasına neden olur. Ciltte meydana gelen aşırı yağlanma da siyah noktalar için elverişli bir ortam oluşturur.

Siyah Noktaları Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Siyah noktaları önlemek için ilk yapmamız gereken cildimizi temiz tutmaktır. Özellikle de cildimiz yağlı bir yapıya sahipse temizliğine daha fazla özen göstermeliyiz. Cilt temizliğimiz için sabah akşam tonik uygulamalıyız.

Aşırı makyajdan kaçınmalı, illa ki makyaj yapmamız gerekiyorsa bunu mümkün olduğu kadar az makyaj malzemesi kullanarak yapmalıyız. Makyajımızı çok iyi temizlemeli bunun için su ve süt bazlı doğal makyaj temizleme sütü kullanmalıyız.

Yediğimiz gıdalara dikkat etmeli, cildimizin yağlanmasına neden olan abur cuburlar yerine daha sağlıklı ve cildimiz için faydalı olan meyve ve sebzelerden tüketmeliyiz.

Cildimize düzenli olarak doğal bakım uygulamalıyız. Özellikle peeling ve buhar banyosu cildin tıkanan gözeneklerini açmak ve temizlemekte son derece etkili olan uygulamalardır. Evimizde kendimiz de bunları kolaylıkla yaparak siyah noktaları giderebilir ve yenilerinin oluşmasını da önleyebiliriz.

Sigara, alkol, aşırı kafein, düzensiz bir yaşam ve stres de başta siyah nokta olmak üzere birçok cilt problemine neden olabileceği için bunlardan uzak durmalıyız.

 Siyah noktalar sağlıklı ve güzel bir cildin en büyük düşmanıdır. Başlarda pek fazla önemsemediğimiz bu cilt problemi zamanla cildimizin çok kötü görünmesine neden olabilir. Bu nedenle de cildimizi daima temiz tutmalı ve düzenli olarak bakımını yapmalıyız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.