- Advertisement -

- Advertisement -

Strese Bağlı Kaşıntıyı Nasıl Gideririm?

0 28

Strese Bağlı Kaşıntıyı Nasıl Gideririm? Strese bağlı kaşıntı neredeyse hepimizin zaman zaman karşılaştığı problemlerden bir tanesidir. Depresyon, anksiyete, stres, obsesyon gibi psikolojik olarak yer alan birçok sorun deride hastalık ya da belirtilere neden olabilir.

Strese Bağlı Kaşıntıyı Nasıl Gideririm?

Bunun asıl nedeni derimiz hem iç hem de dış ortamlar arasında etkilidir. Dış dünya ile bağlantıların başladığı bir sınırı koyan, duygu ya da tepkilerin yanı sıra iç organlar gibi noktaların ifade noktası olan organizmamızdır diyebiliriz. Karşımızda olan kişiler ile aramızda oluşan iletişimin en temel organı diye adlandırabiliriz.

Sevgi, şefkat ya da aşk gibi en önemli duygu ifadelerimiz yumuşak ya da sertçe dokunmalar ile meydana gelir. Yoğun stres durumları ile karşılaşıldığı zaman kendi olanaklarımızla geride bırakmayı başaramıyorsak bu durum ruhsal gerileme ve organik yansımalar şeklinde karşımıza çıkar.

Stres Sebebi İle Kaşıntı

Stres Sebebi İle Kaşıntı

Strese Bağlı Kaşıntıyı Nasıl Gideririm

Stres bedenlerde hem hücresel immun hem de hümöral sistemleri doğrudan etkiler. İmmün sistemi baskılayabilecek bir yapıya sahiptir. Bedenlerde stres faktörünün lenfosit proliferasyonu ve killer hücrelerde olan aktiviteleri yavaşlatması gözlenen bir durum olmuştur.

Hal böyle olunca değişik hastalıklara neden olması da dikkatleri çekiyor. Mekanizma her ne kadar çok açık bir hal ile kendini belli etmese bile beyin ve immune sistem ilişkilerine bakıldığı zaman bir hareket ettiği düşünülür. Aslında iç sistem ile dış sistem biri birilerine paralel olarak bağlı bir şekilde ilerler.

Nöropeptidler nörotransmitter ve nöromodülatör olarak farklı yapıda roller aldıkları da biliniyor. Nöropeptidler bir yandan da immun sistem gibi bir yapı üzerinde oldukça önemli etkisi yer alıyor. Terlemeden kızarma gibi durumlara kadar emosyonel stresin etkileri bilinen bir gerçek olur. Önemli bir tetikleyici görevinde yer alır.

Baş kısımlarda psikosomatik hastalıkların dikkatleri çekmesi aslında durumun en iyi örneği olarak yer alır. Psikosomatik gibi hastalıkların yer alması stres ya da diğer yapıda yer alan birçok emosyonel faktörler ile bir rol içerisinde yer alır. Stres durumları ile beraber ortaya çıkan hastalıklar, çıkış süreleri türüne göre farklı zamanlarda olabilir.

Hiperhidrosiz ve atopik dermatitte gibi durumlar dakikalar içerisinde ölçülecek yapıda olabilir. Psoriasiste gibi hastalıklar ise günler ya da haftalar alması söz konusu olabilir. Strese bağlı olarak kaşıntı insan bedeninde bunun gibi etkiler sonucu meydana gelir.

SİGARAYI BİTKİSEL ÜRÜNLERLE BIRAKMA YOLLARI

Her Akşam Artan Kaşıntı

Her Akşam Artan Kaşıntı

Her akşam artan kaşıntı bazı anlarda strese bağlı olarak meydana gelebilir. Adeta yırtarcasına kaşınacak hale getiren bu durum akşam belirli bir saatten sonra daha çok ortaya çıkacaktır. Saç arkası, ense, kollar gibi birçok noktada kendini belli edebiliyor. Bunlardan nasıl kurtulacağız sorularını şimdide duyar gibiyim. O halde gelin yazının devamında Strese Bağlı Kaşıntıyı Nasıl Gideririm  buna odaklanalım.

Strese bağlı kaşıntı

Az önce de anlattığımız gibi belirli etkiler sonucu ortaya çıkar. Bir şeyden kurtulmak istiyorsak ilk olarak bunun neyden kaynaklı meydana geldiğini bilmeliyiz. Bir şeyin nedeni bilinirse sonuca gitmek daha kolay olacaktır. Hal böyle olunca tabi ki kaşıntılardan kurtulabilmek adına erken teşhis ve tanı bir hayli önemli olacaktır.

Bedenlerde meydana gelen kaşıntının nedenleri bulunarak bir yol izlenmelidir. Strese bağlı meydana gelen kaşıntılardan dolayı daha da çok strese yaparız. Bu durum daha çok kaşınmamıza neden olur. Aslında bu sonsuz bir kısır döngü de diyebiliriz. Çünkü kaşıntı arttıkça stres artacak, stres arttıkça da kaşıntı. Hal böyle olunca daha çok bir cerrahi destek almamız gerekir.

Strese Bağlı Kaşıntıyı Nasıl Gideririm? Kaşıntı nedenleri

Aslında strese bağlıysa bu noktada psikiyatri yardımı almak her şeyden önemli olacaktır.

  • Hayatınızda stres oluşturan etkilerden uzaklaşmak aslında kaşıntının da buna oranla azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Doktor tarafından önerilen krem ve losyonlar ile dengeleme işlemi yapılabilir ve kaşıntılardan kurtulmak için harekete geçebilirsiniz.
  • Psikiyatri desteği alarak kafanıza taktığınız her ne varsa bunlardan kurtulmak için bir yardım almanız söz konusu.

Olayın özüne gelecek olursak strese bağlı kaşıntıyı nasıl gideririm diye merak ediyorsanız tek yapmanız gereken şeyin stresi geride bırakmak olduğunu dikkate alın. Gerisi zaten devamında gelecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.