- Advertisement -

- Advertisement -

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları

YOĞURT MASKESİ FAYDALARI

0 117

Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları evde doğal bakım uygulayan bayanların en çok kullandığı cilt bakım ürünleri arasındadır. Her evin mutfağında bulunan ve sağlığa faydaları saymakla bitmeyen yoğurt cilt üzerinde de harika bir etkiye sahiptir. Cildin genel ihtiyacına ve ciltte meydana gelen problemlere karşı uygulanabilecek birçok yoğurt maskesi tarifi bulunmaktadır.

Bu yazımızda yoğurt maskesinin cilde faydaları hakkında bilgiler veriyor ve ev yapımı yoğurt maskesi tarifleri paylaşıyoruz. Siz de cildinizde yoğurdun harika etkisini hissetmek isterseniz bu tariflerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz. Yoğurt maskesi tariflerini yüzünüzün dışında dekolte ve boyun bölgesinde de güvenle kullanmanız mümkün.

Yoğurt Maskesinin Cilde Faydaları

Yoğurt Maskesinin Cilde Faydaları

 • Yoğurt maskesi sivilce ve siyah noktalar üzerinde son derece etkilidir
 • Solgun ve kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olur
 • Kırışıklık giderici etkisinin yanı sıra tahriş olan cildin daha hızlı bir şekilde toparlanmasını sağlar
 • Ciltte meydana gelen güneş yanıklarını gidermeye yardımcı olur ve tahriş olan cildi ferahlatıcı etkisi ile yatıştırır
 • Cilt beyazlatıcı özelliği nedeni ile başta sivilce izleri olmak üzere, ciltteki leke ve kızarıklıkların giderilmesini sağlar
 • Cilt hücrelerinin yenilenme sürecini hızlandırıcı etkisi vardır
 • Yağlı cildin yağ dengesini sağlayarak sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler
 • Yoğurt cildin daha parlak, canlı ve genç görünmesinde son derece etkilidir

Yoğurt maskesinin cilde faydaları bu şekilde olup, yoğurt her evin mutfağında bulunduğu için ekstra harcama yapmanıza da gerek kalmaz. Yoğurt maskesinin saydığımız bu özelliklerinden faydalanabilmek için formülü hazırlarken duruma göre ekstra malzemeler de kullanmanız gerekebilir. Tek yapmanız gereken cildinizin neye ihtiyacı olduğunu doğru bir şekilde tespit etmek. Aşağıda cildin ihtiyacına göre uygulayabileceğiniz yoğurt maskesi tarifleri ve bunların nasıl yapıldığını bulabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi

Sadece yoğurt kullanarak yapacağınız bu pratik maske tarifi sayesinde cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Mutfağınızda yoğurt bulunduğu her zaman kolaylıkla uygulamayı yapmanız mümkün. Haftada 1 kere düzenli kullanım sonucunda cildinizin yaşlanmasını geciktirebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yapılışı ve Uygulaması

Tek yapmanız gereken 1 yemek kaşığı yoğurdu bir kaseye almak ve bunu yüzünüze yedirerek sürmek. Maskenin etki etmesi için 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile durulayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kilo Verilir?

Cilt Lekeleri için Yoğurt Maskesi

Cilt Lekeleri için Yoğurt Maskesi

Cildinizde sivilce izi, kahverengi lekeler ve kızarıklık varsa aşağıdaki formül bu sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 tane çilek

Yapılışı ve Uygulaması

Çilekleri güzelce yıkayın ve yeşil kısımlarını çıkardıktan sonra bunları bir kasenin içine alın. Çatal yardımı ile ezerek püre haline getirin ve üzerine belirtilen miktarda bal ile yoğurt ilave edin. Tüm malzemeyi güzelce karıştırın ve yüzünüze masaj yaparak sürün. Maskeyi 15 dakika yüzünüzde beklettikten sonra bol su ile yıkayarak cildinizi temizleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler için Nemlendirici Yoğurt Maskesi

Kuru Ciltler için Nemlendirici Yoğurt Maskesi

Kuru cilt, normal cilde oranla kırışıklık ve yaşlanmaya daha müsait bir yapıya sahiptir. Bu tür ciltlerde pul pul dökülmeler de oluşmaktadır. Siz de kuru bir cilt yapısına sahipseniz ya da başka nedenlerden dolayı cildiniz aşırı kuruduysa aşağıdaki doğal bakım formülü işinize yarayabilir. Nemlendirici yoğurt maskesini haftada 1 kere yapabilirsiniz. Eğer cildiniz aşırı kuru ise bu sayıyı 2 defaya çıkarabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tane avokado
 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Yapılışı ve Uygulaması

Maskenin yapımında avokadonun tamamı kullanılmıyor. Avokadoyu bıçak yardımı ile 4 parçaya bölün ve bu parçalardan bir tanesini ezerek püre haline getirin. Sonrasında içine yoğurt ve zeytinyağı ilave ederek, tüm malzemeyi sürülebilecek kıvama gelene kadar güzelce karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika etki etmesi için bekleyin ve ardından ılık su ile yıkayarak durulayın.

Yağlı Ciltler için Limonlu Yoğurt Maskesi

Yağlı Ciltler için Limonlu Yoğurt Maskesi

Yağlı cilt yapısı nedeni ile sivilce ve siyah noktalara oldukça müsaittir. Bu sorunu çözmek için evde aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz. Haftada 1 kere yoğurt maskesi uygulayarak cildinizin yağ dengesini sağlamanız mümkün.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal
 • 5 tane badem

Maskenin etkisinden faydalanabilmek için hazır limon suyu değil taze sıkılmış limon suyu kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Yapılışı ve Uygulaması

İlk olarak bademleri havanda güzelce döverek toz haline getirin. Daha sonra badem tozunu bir kasenin içine alın. Üzerine yoğurt, bal ve limon suyunu ekleyin. Malzemelerin tamamını iyice karıştırdıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. 10 dakika maskeyi yüzünüzde bekletin ve ardından ılık su ile yıkayarak durulayın. Maskeyi uyguladıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürebilirsiniz.

 

Aspir Yağının Faydaları Nelerdir? Aspir Yağı Ne İçin Kullanılır?

Cilde Parlaklık Veren Ballı Yoğurt Maskesi

Cilde Parlaklık Veren Ballı Yoğurt Maskesi

Bu maske tarifi ciltte peeling etkisi oluşturarak derinlemesine bir temizlik sağlar. Cildin ölü hücrelerini atarak tazelenmesini kolaylaştır. Cilde parlak bir görünümün yanı sıra kadifemsi bir yumuşaklık da katar. Ayrıca bu maske düzenli olarak kullanıldığında kırışıklık oluşumunu önlemeye de yardımcı olur. Haftada 1 kere uygulayacağınız bu formül sayesinde daha genç görünen bir cilde kavuşmanız mümkün.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı organik bal
 • 1 çay kaşığı yulaf ezmesi

Yapılışı ve Uygulaması

Listede yer alan malzemelerin tamamını bir kasenin içinde güzelce karıştırın. Sonrasında yüzünüze sürün ve etki etmesi için 15 dakika boyunca bekletin. Sürenin bitiminde yüzünüzü bol su ile yıkayarak güzelce durulayın.

Sivilceler için Aspirinli Yoğurt Maskesi

Sivilceler için Aspirinli Yoğurt Maskesi

Aspirin, yoğurt ve bal kullanarak yapacağınız maske sayesinde hem sivilcelerden hem de bunların cildinizde meydana getirdiği iz ve lekelerden kurtulabilirsiniz. Yüzünüzde yara haline gelmiş ya da iltihaplı sivilceler varsa bunlar geçene kadar maske uygulamasından kaçınmalısınız. Aksi halde patlayan sivilceler nedeni ile cildinizin diğer bölgelerine de sivilceler yayılabilir.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 tane aspirin
 • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı ve Uygulaması

İlk olarak aspirinleri havanda döverek toz haline gelmelerini sağlayın. Elde ettiğiniz aspirin tozunu bir kasenin içinde diğer malzemeler ile karıştırın Hazırladığınız aspirinli yoğurt maskesini yüzünüze masaj yaparak sürün. 20 dakika kadar maskeyi yüzünüzde bekletin ve ardından cildinizi ılık su ile yıkayarak durulayın.

Güneş Yanıkları için Yoğurt Maskesi

Güneş Yanıkları için Yoğurt Maskesi

 

Yazın deniz, güneş ve kumun tadını çıkarmaya çalışırken cildinizde güneş yanıkları meydana gelebilir. Bu yanıklar sadece görünümü ile değil yanma ve sızısı ile de rahatsızlık verir. Güneşten yanarak tahriş olan cildi rahatlatmak ve daha çabuk toparlanmasını sağlamak için aşağıdaki vereceğimiz yoğurt maskesini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli
 • 1 tane salatalık
 • 2 damla papatya yağı

Yapılışı ve Uygulaması

Salatalığı güzelce yıkayın ve kabuğunu soyduktan sonra rendeleyin. Rendelenmiş salatalık ve diğer malzemeleri bir kasenin içinde karıştırdıktan sonra yanık olan bölgelere uygulayın. Yarım saat maskeyi cildinizde beklettikten sonra ılık su ile duş alarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız yoğurt maskesi tarifleri hem ekonomik hem de pratik olması bakımından oldukça avantajlıdır.

Hassas bir cilt yapısı olanlar limonlu yoğurt maskesi yaparken kullanılan limon suyu oranını yarıya düşürebilirler. Yoğurt maskelerinin arasında alerjik reaksiyona neden olan herhangi bir malzeme varsa tarifi uygulamaktan kaçınmalısınız. Tüm doğal bakım formüllerinde olduğu gibi yoğurt maskelerinde de hemen ilk kullanımda mucizevi bir sonuç beklememek lazım. Bu formülleri düzenli uygulamakla kısa süre içinde cildinizdeki olumlu etkileri görmeye başlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.