- Advertisement -

- Advertisement -

Zihin Sağlığını Korumak İçin 3 Öneri

0 45

Zihin Sağlığını Korumak İçin 3 Öneri Fiziksel Olduğu Kadar Zihinsel Sağlığınızı da Koruyabilmeniz İçin 3 Öneri: Sağlıklı bir bedene kavuşabilmek için fiziksel olarak aktif olmak ve doğru beslenme düzenini oluşturmanın önemi herkes tarafından bilinmekte. Fakat tüm bu aşamalara geçerken kendimizi öncelikle psikolojik olarak hazırlamamız gerekiyor. İşte bu yüzden aldığımız her kararda, attığımız her adımda bizi yönlendiren zihnimizi sağlıklı tutabilmek adına size tavsiyeler hazırladık. Gelin, birlikte göz atalım;

Yetişkinlerde Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır

    Beyin Egzersizi İhmal Etmeyin

Çoğu insan için egzersiz yalnızca fiziksel bir eylemdir. Oysaki egzersizler gerek bedensel gerekse ruhsal sağlığı korumak için yapılan aktivitelerin tümüdür. Örneğin nasıl ki kemik gelişimi için yürüyüş yapıyorsak zihnimizde yer alan kaslar için de bulmaca çözmeliyiz.

Gün içinde okunan kitaplar, zor cevaba sahip mantık soruları ya da kutu oyunları da beynimizi aktifleştiren aktiviteler arasındadır. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan Alzheimer hastalığına da iyi gelen bu eylemler, beyindeki nörolojik bozuklukları engelleyerek zihin sağlığını korumaya alır. Bu beyin jimnastiklerini özellikle uyumadan önce tekrar ettiğinizde çok daha yüksek verim alır ve kendinizi uykuya çok daha kolay hazırlarsınız.

     Olumlu Düşünmeyi Alışkanlık Haline Getirin

Hayatta her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Çok emek harcanan olayların sonu bizi hayal kırıklığına uğratabildiği gibi büyük kayıplar ile birlikte geleceğe karşı motivasyonumuzu da yitirebiliriz. Fakat unutulmamalı ki insanı yaşama bağlayan en temle unsur umuttur. Çoğu zaman göremesek de aslında her olumsuzluk altında yeni fırsatlar yer alır.

O an felaket gibi görünen şey yarın güzel şeyler için bir başlangıç olabilir. Bu nedenle olumlu düşünmeyi, kötünün altında yatan iyiliği görmeyi ve şükretmeyi bir alışkanlık haline getirmeli ve her daim pozitif enerjiye sahip olmalısınız. Böylece sahip olduklarınızın kıymetini görerek ruhsal huzura ulaşabilirsiniz.

Kıvırcık Saçlara Sahip Olanlar İçin Önemli İpuçları

      Zihinsel Tedaviye Başvurun

Nasıl ki vücudunuzda bir ağrı oluştuğunda onu tedavi edebilmek için yöntemlere başvuruyorsanız aynı şey zihniniz için de geçerli olmalı. Uyku da dahi aktif olarak çalışan beyninizi belirli teknikler ile dinlendirebilir ve iyileştirebilirsiniz. Bunun için başvurabileceğiniz yöntemler arasında nefes egzersizleri, yoga ya da meditasyonlar yer alır. Eğer daha ileri düzeyde bir yardıma ihtiyaç duyuyorsanız profesyonel bir uzmandan destek alarak daha etkili bir çözüm elde edebilir, aradığınız huzura kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Devamlı olarak karşılaştığımız sorunlar ve sahip olduğumuz sorumluluklarımız zihnimizi gün içinde yoran etmenler arasında. Yukarıdaki alışkanlıklar ile vücudumuz gibi onun da gün sonunda dinlenmesini ve her daim zinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Aksi halde psikolojik sorunlar ile karşılaşabilir, beden sağlığımızı korumak için gerekli motivasyonu bulamayabiliriz.

BEDENSEL VE RUHSAL SAĞLIĞA İYİ GELEN 5 ALIŞKANLIK

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.